08.08.2018, Marek Baloun

DOR: CEM - JIH 2:3 - Chyby v obraně přinesly Motoru porážku

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Na dvě poloviny se rozdělil dorost, aby nastoupil ke dvěma zápasům s Jihlavou. V utkání hraném na hlavní ledové ploše byla dominantnější Jihlava, která ale jako první inkasovala. Nakonec ale využila chyb v obraně a odjela s vítězstvím.

Úvod utkání patřil bez sebemenších pochybností Dukle. Ta Budějovice celých deset minut prakticky nepustila z jejich třetiny a domácí přežili jen díky pozornému Lidákovi v kleci. Pokud se už Motor dostal alespoň do středního pásma, příliš gólmana Švece nepřekvapil. Šance sice domácí měli, chyběla ale přesnost v koncovce. Oba gólmani tak nadále odolávali pokusům o úvodní branku, až nakonec jako první padl puk do branky Jihlavy. Před brankou Dukly se strhla mela, ve které se nejlépe vyznal Kudrnáč, který objel klec a se štěstím zasunul puk ke vzdálenější pravé tyči bezmocného Švece. Motor se ještě snažil zvednout skóre, ale do kabin šli jen s jednogólovým náskokem.

I druhé dějství začali aktivněji hosté a záhy mohli sklízet ovoce. Před Lidáka se při signalizovaném faulu domácích nacpalo všech pět hráčů Dukly a z nepřehledné situace nakonec Melenovský propasíroval puk za bezmocného strážce. Gólmanu Švecovi sice dlouho trvalo, než si všiml, že má ujíždět na střídačku, šestý hráč nakonec ale potřeba nebyl. Oba týmy se tak vrátily k vytváření šancí a o osm minut později si domácí opět vzali vedení na svou stranu. Fouskovi se povedlo vybojovat na modré Jihlavy puk a dostal se po pádu jednoho z beků do samostatného úniku. Ten dokázal přetvořit ve střelu pod Švecovu levačku, kde gólman nechal dostatek prostoru na gól. Do kabin se tak šlo, stejně jako po prvních dvaceti minutách, za chabého vedení Motoru.

Třetí dějství se začalo v početní nevýhodě na straně domácích, když Kántor deset sekund před sirénou fauloval kolenem jednoho z jihlavských mužů. Oslabení ale Jihočeši zvládli spíše v ofenzívě a byl to Švec, kdo musel hlídat skóre. To se mu na rozdíl od jeho budějovického protějšku povedlo. Jihlava dlouho využívala obrovské chyby budějovické obrany, až se nakonec ve 48. minutě Baťovi povedlo rozhodit Lidáka a poslat puk za brankovou čáru. Jak se později ukázalo, tento gól započal vítězný obrat Dukly. Hra se začala přelívat od jedné branky ke druhé a čekalo se jen na to, který gólman inkasuje jako první. Tím nešťastníkem byl nakonec Lidák, když ho parádní ranou do víka pokořil Polodna. Motor vložil veškerou možnou energii do srovnání, ani s gólmanem na střídačce a šesti muži v poli ale úspěšní nebyli a z vítězství jak v zápase, tak v exhibičním prodloužení a nájezdech (oboje skončilo 1:0 pro Duklu) se mohla radovat Jihlava.

Milan Dančišin, asistent trenéra dorostu HC Motor České Budějovice: ,,Utkání jsme si prohráli sami. Za stavu 2:1 jsme udělali dvě hloupé chyby v obraně a soupeř zaslouženě vyhrál. Otázka naší produktivity, to bude asi práce na delší dobu."