26.02.2009, Miroslav Mayer

DOR: CEB - MLB 3:2 - Šťastné vítězství

Č. B u d ě j o v i c e - Dorostenci HC České Budějovice vstoupili do osmifinále play-off vítězstvím 3:2 nad mužstvem BK Mladá Boleslav. O svém vítězství rozhodli v poslední třetině, když otočili nepříznivý výsledek. První branku domácí vstřeli Adam Přibyl, v této sezoně se proti Mladé Boleslavi trefil již po čtvrté.
První minuty zápasu poznamenala nervozita hráčů obou mužstev. Domácí si uvědomovali, že na domácím ledě musí vyhrát a tak se rozehráli přeci jen dříve. Snažili se dostávat se do útočného pásma a vystřelit na brankáře Willa. Postupně si tak získávali mírnou převahu. Tu se jim podařili zužitkovat hned v sedmé minutě. Adam Přibyl si vybruslil s pukem zpoza branky a místo okamžité střely zůstal chvíli stát. Tím znervózněl brankáře Willa, který si dobře nepokryl tyčku a do této mezery se nakonec českobudějovický útočník poprvé trefil - 1:0. Ihned po obdržené brance se hosté vrhli střemlavě do útoku a zavřeli domácí před brankářem Bláhou. Ovšem ze svého tlaku nevytěžili ani střelu. Naopak další pěknou šanci měli domácí, když se ke střele dostal Jakub Babka, ale jeho střela skočila v náručí brankáře Willa. Domácí začali mít velké problémy s rozehráním puku ve střední třetině, kdy často trefovali hokejky napadajících hostujících hráčů. Hosté se takto dvakrát dostali do přečíslení dva na jednoho. Ve 13. minutě Koudela přestřelil branku a o minutu později, v největší šanci hostů v první třetině, zlikvidoval šanci Škoríka domácí brankář Bláha. Ač byla první třetina hodně nervózní rozhodčí nemuseli ani jednou vylučovat. Po první třetině vedli domácí 1:0.

Do druhé třetiny si hosté zřejmě v kabině řekli něco, co je hned dostalo do zápasu. Od začátku třetiny totiž hráli velice aktivně. Vyplatilo se jim to za necelé čtyři minuty. To se do nájezdu na Bláhu dostal Tomáš Hyka a svůj únik zakončil brankou - 1:1. To domácími otřáslo a než se stačili vzpamatovat už hosté vedli. Ze skrumáže před domácí brankou se s pukem na hokejce objevil David Koudela a prostřelil po ledě domácího brankáře - 1:2. Pak se hosté přeci jen trochu uklidnili a domácí se stačili srovnat. Trenér Trummer pak začal míchat sestavou ve snaze rozhýbat své mužstvo. To se mu příliš nepodařilo. Hosté byli totiž stále aktivnější a domácí moc do šancí nepoštěli. Pokud se přeci jen domácí k něčemu dostali většinou se svým váháním připravili o možnost zakončení. Hlavně útočník Rousek příliš často hledal své spoluhráče místo střely. Největší šanci domácích měl Pesjak, který se nacpal s pukem před brankáře Willa, ale ten mu nedovolil skórovat. Ke konci třetiny hráli domácí přesilovou hru, ale místo branky přišlo vyloučení domácího obránce Heřmánka za nesportovní chování. Druhou třetinu tak zaslouženě vyhráli hosté, kteří byli odvážnější, dravější a hokejovější. Celkově byl stav 1:2.

Už ve třetí minutě třetí třetiny hráli domácí hráči ve třech. Mladoboleslavští si dokázali vytvořit šance, ale ke gólu žádná z nich nevedla. Po dokončení prvního z trestů vyjel Přibyl z trestné lavice a dostal ideální přihrávku od Babky, Přibylovu pěknou střelu ale Will vyrazil do ochranné sítě. Velkou šanci měl v 53. minutě domácí obránce Kolařík, který tvrdě pálil od modré. Will se však stačil přesunout. Pak to spíše vypadalo, že domácí už nemají sílu na závěrečný tlak. Kdo si to myslel, ten se škaredě mýlil. V čase 53:32 domácí vyrovnali! Tvrdou přihrávku, která se odrazila od plexiskla si sebral Michal Švihálek a mazácky vykoupal Willa - 2:2. V čase 55:00 už dokonce českobudějovičtí vedli. Střelcem branky byl opět Michal Švihálek, který tečoval přihrávku Bernata - 3:2. Hned v té samé minutě jeli domácí dva na jednoho. Bernat přihrál Sedlákovi, jehož pokus Will vytěsnil. Poslední šance hostů přišla v 58. minutě, kdy tvrdě pálil od modré Korim, Bláha byl na místě. Boleslavským už nepomohl ani time-out, ani odvolání brankáře a tak se mohli radovat domácí z výhry 3:2.

Osobnost zápasu

Osobností první zápasu osmifinále play-off je reprezentační útočník Michal Švihálek, který potvrdil pozici nejproduktivnějšího hráče domácích. Dvěma brankami v poslední třetině otočil vývoj utkání.

Jak hodnotíte dnešní utkání?
Myslím si, že první třetina byla z naší strany dobrá. V druhé třetině jsme to trochu pokazili, když jsme si nechali dát dva hloupé góly po našich chybách, které jsme si udělali sami. Ve třetí třetině jsme zápas otočili dvěmi brankami. Naše hra už byla lepší a výsledek jsme udrželi až do konce.

Popište situaci před vaší první brankou na 2:2.
Gólman zastavil puk za brankou a Pavel Kolařík mi přihrál přes celé hřiště. Jejich hráč puk bruslí zblokoval do plexiskla, já jsem byl u něj první a jel jsem sám na bránu. Udělal jsem brankáři kličku do bekhendu a poslal jsem mu puk mezi nohy.

A co situace při vašem druhém gólu?
Roman Bernat střílel, já jsem do střely položil hokejku a puk se odrazil do prázdné brány.

Jak si myslíte, že se bude dál vyvíjet série s Mladou Boleslaví?
Zítra si zatrénujeme a musíme se kvalitně připravit na další utkání. Myslím, že v sobotu bychom mohli sérii dotáhnout do konce.

Byla před zápasem v šatně cítit nervozita?
Chvíli jsem byl nervózní, ale po začátku zápasu to ze mě spadlo. Myslím, že nervózní byli hlavně mladí kluci.

Jan Trummer, trenér HC České Budějovice: To, co jsme chtěli hrát od začátku utkání, tak jsme hráli. Bohužel jsme sice vstřelili první branku, ale další příležitosti jsme nevyužili. Myslím si, že to utkání bylo v první třetině pěkné, obě mužstva hrála tvrdý a rychlý hokej. V druhé třetině jsme na úvod zaspali a dostali jsme dva góly. Ve třetí třetině se kluci stmelili a šli štěstí naproti, kdy jsme otočili nepříznivý vývoj utkání. Kluci makali od začátku až do konce. Je vidět, že když chtějí a věří tomu, dá se i nepříznivý výsledek otočit.

Arnošt Pavel, trenér BK Mladá Boleslav: První třetina byla vyrovnaná a domácí šli šťastným gólem do vedení. Ve druhé třetině jsme byli jasně lepší, ale bohužel jsme neodskočili na dostatečný počet gólů. Mrzí nás, že jsme v závěru inkasovali. Věřili jsme, že tady vyhrajeme. Bohužel jsme to nezvládli a v Boleslavi očekávám další vyrovnané utkání. Pokusíme se sérii protáhnout do třetího zápasu.