16.11.2008, David Lukeš, Roman Šperňák

CEB - ZLN 3:0 - MOUNTFIELD opět na domácím ledě vítězně

Č.  B u d ě j o v i c e - Hokejisté MOUNTFIELDU potřetí za sebou vyhráli na domácím ledě a podruhé v řadě udržel Roman Turek čisté konto. Už v 8. minutě se Jihočeši ujali vedení střelou Milana Tomana od modré, jemuž přihrával Ivan Huml. Stejný hráč přidal v 55. minutě v oslabení uklidňující branku a chvíli nato dílo definitivně dokonal Lukáš Květoň. Budějovičtí hokejisté po solidním výkonu získali důležité tři body v honbě za vyššími patry extraligové tabulky.
Bodové probuzení zaznamenali v zápase se Zlínem hokejisté HC MOUNTFIELD. Předvedená hra a skóre 3:0 hovoří za vše. I soupeři po utkání uznali, že domácí byli po většinu zápasu lepší, a když zvedali hlavu, dostali přímý direkt v podobě druhé branky ve vlastní přesilovce.

Domácí utkání proti nejhoršímu týmu extraligy na soupeřových hřištích se Jihočechům povedlo. Sice po celou první třetinu hráli před prázdným kotlem, který na protest proti kouči Bokrošovi při prvním přerušení z větší části opustil svá místa, ale od samého začátku dokazovali, že si chtějí jít za vítězstvím. První významnější šanci v utkání sice zaznamenali hosté, když se k nadějné střele dostal Balaštík ,ale pak zaúřadovali především hráči v červeném. Na konci 7. minuty se dokázal brankovištěm Zlína protáhnout domácí Kůrka a jeho smolně zakončená šance způsobila rozruch v obranném pásmu soupeře, který vrcholil zpětnou přihrávkou na modrou čáru.

Tím přihrávajícím byl Ivan Huml a tím střelcem Milan Toman - 1:0. Sedláček jeho pokus nezadržel a domácí obránce potvrdil své výjimečné postavení mezi českobudějovickými beky v kanadském bodování na jehož je klubovém vrcholu.

Nasazení domácího celku pokračovalo a v počtu šancí své soupeře předčili. Na zlínské straně se blýskli útočníci jen jednou, zato velmi výrazně. Kollár obral o puk na své obrané modré čáře Gřegořka a společně s Rachůnkem upalovali na samotného Tomana. Tomu sice Kolár kličku udělal, ale jeho nahrávku nedokázal do odkryté branky zakončit Rachůnek. I díky tomu, i díky Mertlově tyčce a potom nevyužitému velkému tlaku trojice Bílek – Duda – Veselý v útočné třetině soupeře, se stav do druhé třetiny neměnil.

A on se nezměnil ani za celých dvacet prostředních minut čisté hry. Hra výrazně znervózněla, přibylo potyček i zbytečných střetů jako v podání Radka Dudy, který ve 31. minutě zbytečně dohrával souboj za brankou protivníka a vyfasoval dvě minuty. Přesto se dá říct, že domácí ukázali více pohybu, více nasazení, ale selhali v koncovce. Nejvíce na sebe v druhé třetině upozornil právě Radek Duda. Jednou to bylo nevyužitou šancí po výborném vysunutí od Poživila a podruhé právě faulem na Bořutu.

Po dvou třetinách vedli domácí 1:0 a v myslích fandů jistě vytanula vzpomínka na prohraný duel se Znojmem. A na začátku třetí třetiny to možná vytanulo na mysli i samotným hokejistům, kteří začali trochu více defenzivně. Hosté zvedli hlavy a nebýt výtečných zákroků Romana Turka, mohl být o výsledek daleko větší boj. Jenže Balaštík možná ve dvou klíčových šancích utkání, kdy byl sám před Turkem, nedal.

Pak přišlo několik přesilovek Valachů, ale v nich měli šance spíše domácí. V hlavních rolích byl aktivní českobudějovický forvard Tomáš Kůrka. Při vyloučení Kuchejdy obral o puk Hamrlíka a své sólo nezakončil přesně. To byla 52. minuta. Při své druhé šanci v 55. minutě sice taky nezakončil ideálně, ale spolu s ním jel v tandemu ještě Ivan Huml, který jeho špatný pokus usměrnil za brankáře Sedláčka – 2:0.

Zbytek zápasu už si domácí dokázali pohlídat. Dvougólové vedení je uklidnilo a na závěr zápasu nechyběla ani děkovačka pro fanoušky a třeba i věnována hokejka Milana Tomana jednomu z nich.

Všemu však ještě předcházel jeden zásah do sítě soupeře, který obstaral v 57. minutě po nahrávce Vydareného s Hřebejkem Lukáš Květoň - 3:0. Radovat se z vítězství i druhé vychytané nuly v sezoně mohl i brankář Roman Turek, který ještě s podporou spoluhráčů přežil bez újmy minutové oslabení čtyř proti třem.

David Nosek

Ernest Bokroš (HC MOUNTFIELD): Každý zápas je teď pro nás těžký a každý bod je dobrý, proto jsme rádi za úspěch. Jsem rád za uhájenou nulu, byl bych spokojen i s výsledkem 1:0. Zlín hrál velmi trpělivě a byl tradičně nebezpečný v přesilovkách, které jsme dnes naštěstí ustáli. Na hokejkách našich hráčů byla pořád vidět nervozita a nepohoda, přestože jsme od první třetiny vedli. Protestní akci diváků jsem samozřejmě vnímal a myslím, že fanoušci nedokážou pochopit, co nyní prožívám. To pochopí jen ostatní trenéři a moje rodina, o kterou se mohu opřít.

Zdeněk Venera (Zlín): Naše výkony doma a venku jsou letos hodně rozdílné. Venku jsme zatím uhráli jen čtyři body a střelecky se nám nedaří, je to na vážné zamyšlení. Brankáře Turka jsem dnes příliš nezaměstnali. Domácí vyhráli naprosto zaslouženě. Věci, které se děly na tribunách, šly mimo nás. Snažili jsme se soustředit na vlastní výkon.