26.01.2007, Radek Papáček

CEB - VSE 7:2 - Splněná povinnost za tři body

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Jihočeši nad posledním celkem tabulky nekralovali od počátku zápasu, tak jak by se očekávalo. Museli totiž vstřebat dvoubrankové manko z první třetiny. To se ale zlomilo ve 27. min., kdy skórovala nová akvizice Mountfieldu Jiří Hašek, a od té doby pak již branky stříleli pouze hráči v červených dresech.
Souboj Davida s Goliášem. Na jedné straně jeden z aspirantů na titul, na druhé beznadějně poslední celek extraligové tabulky. Na jedné straně sice o sedm borců oslabený, ale také v poslední době o tři hráče posílený tým, a na straně druhé odchody hráčů zcela zdecimovaný tým momentálně poskládaný z bezejmenných mladých hráčů, ač za něj sice poprvé nastoupili tři prvoligoví hráči na střídavý start. Takové přívlastky nesl páteční duel, ve kterém České Budějovice hostily Vsetín.

Ještě před samotným zahájením extraligového klání přišla na řadu dvě významná jubilea. Sportovní manažer klubu HC MOUNTFIELD Jaromír Látal totiž nejdříve, ve spolupráci s valašským protějškem Alexejem Jaškinem, předal nové akvizici v českobudějovických službách Romanu Stantinovi dres, na kterém svítila číslice 600. Vsetínská ikona, jenž na jihu Čech právě hostuje ze Vsetína do konce této sezony, však v utkání nastoupila již ke svému 601. utkání. Druhou významnou událostí se stala gratulace legendě nejen českobudějovického, ale i celého českého hokeje, a to Jaroslavu Pouzarovi, který nedávno oslavil své pětapadesáté narozeniny. "Velice mě potěšilo, jakým způsobem přítomní diváci vyjádřili podporu Jardovi Pouzarovi, protože takový potlesk si skutečně zaslouží," uvedl na tiskové konferenci Jaromír Látal.

Všechny papírové předpoklady, které Mountfieldu přisuzovaly snadné vítězství, však od začátku duelu rozhodně neplatily. V polovině osmé minuty se totiž za záda domácích obránců dokázal dostat Lauris Därzinš. Lotyšský útočník svůj únik při vlastním oslabení i přesně zakončil kličkou do forhendu - 0:1. O pět minut později hráli Vsetínští ve dvojnásobné převaze. Kapitán hostí Marek Dubec našel napříč pásmem u pravé Cháberovy tyče Jana Fadrného a ten procedil puk do sítě - 0:2. To byla pro Jihočechy velmi studená sprcha. Do konce první části se již z ní vzpamatovat nestačili. Velmi překvapivě se vyvíjecí skóre mohl ještě navýšit Dubec, který na Cháberu zle dotíral z bezprostřední blízkosti, ale ani nadvakrát jej nepřekonal. "V kabině ani po první třetině žádná bouřka nebyla, ona někdy totiž spíše ještě více uškodí, než pomůže," prohlásil po utkání asistent trenéra domácích Milan Kupka.

A Kupkova slova se ve druhé části do posledního písmenka zcela naplnily. Spolu s nadřízeným kolegou Josefem Jandačem promíchali složením útočných formací a na ledě bylo najednou jiné mužstvo, než které odehrálo úvodní dvacetiminutovku. Neoddiskutovatelná rozdílnost ve kvalitě kádrů se začala projevovat. Jihočeši začali přebírat otěže utkání pevně do svých rukou od 28. min. To po krásné spolupráci Šimánka s Jiřím Haškem polevil do té doby pevný zámek brankáře Vehviläinena. Nová tvář v domácím dresu snižovala skóre střelou nad vyrážečku valašského brankáře - 1:2. "Tato branka byla pro nás velice důležitá, nastartovala nás k tomu obratu," přiznal centr prvního útoku Jihočechů Viktor Hübl. A právě odchovanec chomutovského hokeje se zasloužil o vyrovnávací trefu. Velkou měrou se ale na důležité brance podílel Michal Hudec, který puk svému parťákovi z útoku předložil před zcela prázdnou klec - 2:2. Prostřední část skutečně patřila výhradně mužstvu hrajícímu v červených dresech. Třetí a zároveň vítěznou branku zaznamenal opět Viktor Hübl. Elitní forvard Mountfieldu si při přesilovce na modré vyměnil puk se Zdeňkem Kutlákem a rychlým švihem do horního růžku vsítil již svůj dvaadvacátý přesný zásah v sezoně - 3:2. I u dalšího oku lahodícímu momentu byl obránce Zdeněk Kutlák. Českobudějovický obránce obkroužil celé útočné pásmo, vyškolil soupeřova obránce narážečkou o zadní konstrukci branky a pohodlné skórování nabídl Jiřímu Šimánkovi - 4:2. Po druhé třetině tak radostná nálada přesedlala na domácí střídačku a na té hostující zavládlo, jak je v probíhající sezoně již tradicí, chmurné rozpoložení.

Když po necelých pěti minutách, které uběhly z času vyměřeného pro závěrečnou třetinu, projel celým kluzištěm jak nůž máslem Petr Gřegořek, bylo o výsledku utkání prakticky rozhodnuto. Jihočeský bek oprášil své ofenzivní choutky a své výstavní sólo zakončil k levé tyčce do třetí třetiny za Vehviläinena nastoupivšího juniora Jure Verliče - 5:2. Snad ta nejmenší jiskřička naděje pro Vsetínské ještě vzplanula ve 48. min., kdy za katr putoval domácí obránce Vydarený. Dění na ledě však hostující převaze pranic nenasvědčovalo. Po jejím skončení naopak aplaudovala Budvar Aréna, která zůstala nevyprodána po pěti utkáních v řadě, již pošesté. První start v novém působišti a dvě vstřelené branky. Taková je vizitka extřineckého Jiřího Haška. Při jeho úspěchu se divákům připomněla i další ulovená posila Mountfieldu pro blížící se play-off Roman Stantien, který zadovkou puk předložil Haškovi a ten Verliče překonal mezi betony - 6:2. Po této brance již nikdo přítomný v hale nemohl pochybovat o tom, že všechny tři body zůstanou na jihu Čech. Černým dnům týmu Rostislava Vlacha však ještě konec nebyl. Vrásky na čele kouči Valachů přidělala jedna z dalších velmi pohledných akcí Mountfieldu. Definitivní podobu výsledku totiž vtiskl českobudějovický útočník Tomáš Mertl, kterému asistoval Viktor Hübl. Domácí mladík skóroval, jak tomu bylo i při většině předešlých gólů jeho spoluhráčů, do poloprázdné branky - 7:2.

Mužstvo z jihočeské metropole tak nakonec nedopustilo žádné překvapení. Vsetín sice předvedl v první třetině sympatický a snaživý výkon, pak se ale projevila známá pravda v letošní vsetínské sezoně. Od druhé třetiny totiž Valaši zcela odpadli a s kvalitnějším a zkušenějším soupeřem již nedokázali držet krok. Moravský soubor působil například při založení útoku místy až bezradně a prokázal, že současný stav kádru opravdu zdaleka nedosahuje extraligové úrovně. Jihočeši si dokonce dovolili za příznivého stavu po druhé třetině stáhnout sestavu o útočníka Michala Hudece. "Michal nebyl zraněný, ale chtěli jsme, aby si trochu odpočinul, a tak do třetí třetiny prostě nenastoupil," uvedl Milan Kupka.

JAN FADRNÝ
Milan Kupka, asistent trenéra HC MOUNTFIELD: Každý od nás čekal vítězství a to je vždy ošidné. Průběh úvodní třetiny toho byl dokladem. Pustili jsem soupeře do vedení a už po několikáté jsme museli otáčet skóre. Během první přestávky jsme hráčům řekli své, ale bouřka v šatně se nekonala. Jsme rádi, že se nám zápas nakonec povedl. Hudec po druhé třetině odstoupil proto, že jsme ho šetřili.

Břetislava Kopřiva, asistent trenéra Vsetínská hokejová: Sami nevíme, proč jsme od druhé třetiny chtěli hrát s tak silným soupeřem nahoru dolů. Pokud dostanou Budějovice prostor, jejich útočná síla roste a hrají výborně. My jsme začali kupit hrubé chyby, které šly na vrub mladých nezkušených hráčů. Když se soupeř v polovině hrací doby rozstřílel, bylo jasné, že zápas ztratíme.