03.03.2011, Michal Špírek

CEB - VIT 1:3 - Lépe vykročili do série Vítkovičtí

Č. B u d ě j o v i c e - První čtvrtfinálový duel vyzněl lépe pro vítkovické barvy. Jihočeši v první třetině nepotrestali čtyři vyloučení soupeře a Vítkovice tak mohly dvěma trefami udeřit ve druhém dějství. Skórovali Ujčík a Pohl. Ve třetí třetině se domácí zlepšili, Pavel Kašpařík snížil ve 49. minutě na 1:2, ale na srovnání už tým kapitána Františka Ptáčka nedosáhl. Jihočeši v zápase nastřelili třikrát tyč. Hned v pátek se hraje na jihu druhý zápas a HC MOUNTFIELD chystá velkou odvetu, zápas začne v 18:10!

Utkání začalo lépe pro domácí. Jejich počáteční tlak sice neměl takové grády, jako je v Budvar Areně zvykem, ale i tak měl zkraje duelu více práce Roman Málek ve vítkovické brance. Hosté dokonce nabídli týmu HC MOUNTFIELD v úvodní pětiminutovce dvě přesilovky, ale Jihočeši s nimi nenaložili vůbec ideálně. Jedinou šancí byla příležitost Michala Mikesky, který však nedokázal sám před Málkem usměrnit skákající kotouč do sítě.

V deváté minutě musel za katr už třetí vítkovický hráč, kterým byl tentokrát obránce Trnka. Tuhle početní výhodu už domácí zvládli lépe a zamkli soupeře v pásmu. Květoňova dělovka byla parádní, ovšem pouze málem zlomila tyčku Málkovy klece. Rána Jana Nováka pak ostravskou svatyni minula úplně. Na druhé straně se Kovář poprvé výrazněji zahřál při dvou šancích Lukáše Klimka. Ovšem stav 0:0 trval dál i po velké příležitosti Šedivého.

Přesně v čase 17:00 už bylo založení gólové listiny na spadnutí. Sudí Fraňo se radil s kolegou u videa, jestli kotouč překročil brankovou čáru po dělovce Jiřího Vykoukala. Domácí bek napálil puk od modré čáry a ten orazítkoval dvě tyčky, aby pak vyletěl zpět do hřiště. Za čárou však nebyl. První třetina úvodního duelu čtvrtfinálové série tedy branku nenabídla.

Hráči HC MOUNTFIELD nevyužili v první třetině čtyři přesilovky. Vítkovičtí dostali na začátku prostředního dějství teprve druhou výhodu a dokázali ji proměnit. Ve 23. minutě se usadili v útočném pásmu. Burger nasměroval puk před branku na Káňu, jenž ukázkovou zadovkou uvolnil Viktora Ujčíka. Zkušený útočník neměl sebemenších problémů se zakončením do prázdné branky – 0:1. Hned chvíli nato Kovářovi vypadl kotouč z výstroje po tvrdé ráně Malíka a domácí museli hasit další požár. V tu chvíli byly Vítkovice jednoznačně na koni.

V půlce zápasu už to mohlo být o dvě branky. Jakub Kovář zlikvidoval několik velkých šancí soupeře. Tu vůbec největší mohl mít znovu Ujčík, který se schoval u střídačky, odkud si najel na vyhozený kotouč. Samostatný únik na budějovického gólmana se však nekonal, neboť vítkovický forvard nezpracoval skákající puk. Ostravskou převahu mohl rozříznout domácí bek Vykoukal. Jenže podruhé v utkání napálil svou dělovkou tyč Málkovy klece.

Do konce druhé třetiny se ale přeci jen ještě změnilo skóre. Ve 37. minutě střílel Vrána, Kovář kotouč vyrazil před sebe a bohužel pro domácí byl u puku první Petr Pohl, jenž navýšil náskok Vítkovic na dvougólový – 0:2. Za tohoto stavu se šlo podruhé do šaten.

Do třetího dějství se vrátili Jihočeši podstatně odvážnější než byli v předchozí třetině. Do tempa je dostala i přesilovka ve 45. minutě, kdy se domácí usadili před Málkem a sypali na něj jednu střelu za druhou. Nakonec se ujala až snaha Pavla Kašpaříka při hře pět na pět – 1:2.

V 53. minutě mohl jet sám na Málka Jiří Šimánek po špatně rozehrávce Marka Malíka. Jeho kolega z obrany Rehák se stihl včas vrátit a zákrokem na hranici pravidel zmařil šanci českobudějovického forvarda.

téměř tři minuty před koncem si vzalo domácí mužstvo oddechový čas a nadechovalo se k závěrečnému tlaku. Ten se nakonec ani nekonal. Domácí se nedostali do vyložené šance a 46 sekund před koncem výhru Vítkovic zpečetil střelou do prázdné klece Petr Pohl - 1:3.

Jiří Burger

František Výborný (České Budějovice): "Myslím, že chybou bylo, když jsme nedokázali využít ani jednu ze čtyř přesilovek v úvodní části. Byla tam sice tyčka, ale ta četnost střelby byla malá a šance z toho moc nebyly. Do druhé třetiny vstoupily Vítkovice aktivněji, z toho pramenily i jejich přesilové hry a po naší taktické chybě, kdy jsme zbytečně vyrazili dopředu a zůstal tam hráč, tak jsme dostali na 1:0. Ve druhém případě byla chyba na modré čáře ve středním pásmu, která nás stála druhý gól. V tu chvíli si Vítkovice začaly více věřit, byly více na kotouči a víc vidět, zatímco nás to srazilo do kolen. Ve třetí třetině jsme bojovali o kontaktní gól, ale navíc jsme to dnes už bohužel nedotáhli. Byly tam sice asi tři tyče a kotouče létaly okolo tyček, ale kýžený gól jsme z toho nedali."

Zdeněk Moták (Vítkovice): "My jsme do zápasu vstoupili trošku ustrašeně. Ta první třetina byla ovlivněna i tím, že jsme tam udělali tři technické chyby a byli jsme za to vyloučeni. Do druhé třetiny už jsme vstoupili dobře a z toho rezultovaly i ty dvě branky. Samozřejmě, měli jsme štěstí, to přiznávám bez mučení. Výborně také ale chytal Málek."

Branky a nahrávky: 25. Sochor (Pitel, Bystřický), 37. Tomas (Hoch, Kusak), 38. Kusak (Humeník), 44. Kuprijanov (Kusak, Humeník) –...

Branky a nahrávky: 02:13 Lev (Koníř, Mařík; 5/4) – 01:34 Douda (Hofman, Mareš; 5/5), 46:35 Zachariasz (Daněk, Rončka; 5/5)....