13.03.2011, Miroslav Mayer

CEB - VIT 0:2 - Jihočechům končí sezóna

Č. B u d ě j o v i c e - Hokejisté HC MOUNTFIELD nedokázali v šestém zápase čtvrtfinálové série na vlastním ledě vstřelit ani jednu branku a tak prohráli s Vítkovice 0:2. O výsledku rozhodla první třetina, kdy domácí nedokázali využít ani jednu z pěti přesilovek a hosté se trefili hned dvakrát. Jihočeši se začali herně zvedat až od poloviny zápasu, ale puk za Málkova záda se jim dostat nepodařilo. Pro Jihočechy sezóna končí a do semifinále postupují Vítkovice. Do zápasu překvapivě nastoupil René Vydarený.

Neuplynula ani jedna minuta, když rozhodčí Hradil pískl faul hostujícímu Rudolfu Hunovi. Domácí měli možnost si zahrát první přesilovou hru, která nabídla několik slibných kombinací, ale nepřesnou střelbu. Největší příležitost měl obránce Jiří Vykoukal, který však pálil těsně vedle. Hned v páté minutě dostali po nedovoleném zákroku Szturce na Mikesku další přesilovku. Zdálo se, že si s ní poradí lépe. Usadili se v pásmu, ale jedna chyba mohla poslat do vedení hosty. Burger dokázal ujet a uháněl sám na Kováře. Vítězem tohoto souboje však byl Jakub Kovář. Na domácích hokejistech byla znát velká nervozita. Přechod do útoku byl hodně kostrbatý a jejich nahrávky často našly hole soupeře. V osmé minutě měli Jihočeši další možnost přesilové hry po faulu Pohla, ale její výsledek nebyl valný. Končili ji bez jediné střely na branku. A hned po jejím konci tvrdě pálil Pohl, který se vrátil z trestné lavice. Ve 12. minutě dokázal ujet Šimánek podél hrazení a předložil puk před branku Burianovi, který ho bruslemi trefil mimo. Ve 13. minutě se už radovali hosté. Využili dobrou akci, kdy domácí nedokázali dostat puk ze svého obranného pásma. Szturc s ním zajel do rohu kluziště, vrátil najíždějícímu Lubomíru Vosátkovi a ten neměl problémy ho umístit do horního růžku branky – 0:1.

V šestnácté minutě to vypadalo, že se domácí trochu probrali. Založili dobrý útok, který končil u Málka pádem Václava Pletky na led. Tekla mu spousta krve. Musel hned do kabin a Jan Káňa šel na trestnou lavici se čtyřminutovým trestem. Už o minutu později byl ale Pletka sešitý a na ledě. V přesilové hře se domácí snažili, ovšem soupeř vycítil, jak musí hrát a útočníci Vítkovic se prakticky nehnuli od budějovických obránců a nedávali jim možnost vystřelit. Když už se ke střele třeba František Ptáček dostal, jen těsně minul tyčku. Každopádně ani druhou přesilovou hru Jihočeši nezvládli. Naopak v jejím závěru byl vyloučen jinak výborně hrající František Ptáček a Vítkovice svou početní výhodu využili po chvilce. Marek Malík napřáhl od modré a trefil prostor mezi betony brankáře Kováře – 0:2.

Druhá část hry začala náporem Vítkovic a také komickou situací, kdy Jakub Kovář musel sám upozornit sudí, že je posunutá branka. Jinak by nechali pokračovat ve hře. Ve 23. minutě přišla druhá přesilovka Severomoravanů v zápase. Jihočeši se tentokrát bránili o něco lépe, ale ne bez chyb. Tu největší mohl potrestat Káňa, ale sám před Kovářem nedosáhl na puk. První zákrok ve druhé třetině si připsal Málek až ve 25. minutě. Ujeli Langhammer s Červeným. Druhý jmenovaný střílel. Málek sice nevěděl, kde má puk, ale dokázal ho udržet ve výstroji. Přesilovka hostů, která následovala, gól nepřinesla. Ve 30. minutě mohl skórovat Tomáš Mertl, který si položil Málka, ale potom ho nedokázal přehodit při forhendové kličce. Byla to první opravdu výrazná šance hráčů HC MOUNTFIELD v zápase.

Ve druhé polovině druhé třetiny se domácí hráči zvedli. A to dost výrazně. Začali bruslit, dohrávat souboje. U puků byli najednou dříve, než tomu bylo předtím. Přišly i další šance. Třeba Květoň jel dvě minuty před koncem na Málka a pod tlakem beků mířil mimo branku. Vítkovice už nebyly tolik aktivní. Jihočeši jim to svojí hrou nedovolovali. Jednu velkou příležitost si však vypracovaly, když jel Tomas sám na Kováře. Měl podstatně víc času než Květoň, zkusil kličku do forhendu, ale nedal. Přesto zlepšený výkon domácích ve druhé části hry sliboval ještě naději do posledního dějství.

Hráči HC MOUNTFIELD však nenastoupili do poslední třetiny nijak hvězdně. Naopak Vítkovice si vypracovaly ohromnou příležitost, když Juraj Sýkora zavezl puk před branku, nahrál v tandemu najíždějícímu Tomasovi, kterého neskutečným zákrokem vychytal Jakub Kovář. Ve 46. minutě měl snížení na holi Roman Pšurný. Ale Málek byl u tyčky včas. Pšurný byl faulován a následovala přesilovka, kterou nesehráli domácí zle. Ovšem závary na brankovišti měli řešit lépe. Takhle z toho snížení znovu nebylo.

Navíc v čase 48:41 odkulhal do kabiny René Vydarený po jednom ze soubojů a do hry už nezasáhl. O necelou minutu později byla na budějovickém ledě dlouhá prodleva. Kolarz podrazil v nájezdu Klimka a ten zase Kováře. Strhla se mela a pak se prohlížel záznam hry. Gól uznán nebyl, ale vylučovalo se. V následné hře čtyř proti třem si hosté vytvořili několik příležitostí, ale nedali ani jednu. Domácí měli poslední záchvěv v 15. Minutě. Na půl minuty se dostali do dvojnásobné početní výhody. Ovšem nic platné. Jedna střela Ptáčka. Pak následovala další šance Klimka, který znovu nedal. Závěr zápasu Jihočeši dohrávali v presu. Nervozita na nich byla znatelná, zvlášť když Šimánek dostal dvě minuty za podražení. Neunesl to, rozčiloval se a následoval trest na deset minut a ještě do konce zápase. Svěřenci trenéra Výborného ještě zkusili hru bez brankáře, ale i to kýženou branku nepřineslo a už půl minuty před koncem mohli Vítkovičtí slavit postup do další fáze soutěže.

Peter Húževka
František Výborný (HC MOUNTFIELD): "Soupeř začal lépe. Ty přesilové hry nám nesedly a bylo toho hodně, čímž jsme se dostali do špatné psychické situace. Hráči byli namotivovaní, možná někteří až moc. Od druhé třetiny jsme to chtěli zlomit, hnali nás i fantastičtí diváci a chtěli jsme zabrat i kvůli nim. Bohužel jsme to však nedotáhli, soupeř měl výbornou defenzívu a my jsme se neprosadili v přesilových hrách, což bylo rozhodující. Za celou tu sérii se však naši hráči nemusí stydět. Já jsem už na začátku říkal, že Vítkovice jsou určitě favoritem, pak se možná ukázalo, že to je hodně vyrovnané, ale o ten krůček byly nakonec lepší."

Zdeněk Moták (HC Vítkovice Steel): "Pro nás bylo velice důležité, že jsme přečkali těch pět oslabení v první třetině a navíc jsme ještě vstřelili dvě branky. Ta třetina z našeho pohledu byla výborná. Pak se hrál velice vyrovnaný zápas, což však bylo po celou sérii. Jsme strašně rádi, že jsme získali ten poslední bod už dnes a máme delší čas a prostor pro doléčení zranění a regeneraci."

Branky a nahrávky: 25. Sochor (Pitel, Bystřický), 37. Tomas (Hoch, Kusak), 38. Kusak (Humeník), 44. Kuprijanov (Kusak, Humeník) –...

Branky a nahrávky: 02:13 Lev (Koníř, Mařík; 5/4) – 01:34 Douda (Hofman, Mareš; 5/5), 46:35 Zachariasz (Daněk, Rončka; 5/5)....