07.11.2010, Miroslav Mayer

CEB - TRI 5:6 - Rozhodla poslední třetina

Č. B u d ě j o v i c e - Hokejisté HC MOUNTFIELD prohráli poslední zápas před reprezentační přestávkou. Na svém ledě nestačili na Oceláře z Třince a podlehli jim 5:6. O výsledku rozhodla poslední třetina, kdy Třinec dokázal dát, během necelých šesti minut, čtyři branky. Domácím navíc vůbec nešly přesilové hry a naopak v oslabení třikrát inkasovali. Nejlepším hráčem domácího týmu byl vyhlášen Jiří Šimánek, který v zápase zaznamenal dva body (1+1).

Samotné utkání, které vysílala Česká televize, se zpozdilo o pár minutek kvůli přenosu volejbalu. A ještě před zápasem domácí příznivci ukázali světu transparent s nápisem Nechceme body od Šulce, který poukazoval na extraligovou kauzu s nevyjasněnými přestupy.

A ještě než se řada diváků stačila usadit v Budvar aréně, tak si Milan Gulaš zpoza branky Petera Hamerlíka krásně našel Lukáše Květoně a ten se z mezikruží nepletl, střela nad lapačku skončila až v třinecké brance – 1:0. Hru v první části rozkouskovaly přesilové hry, ve kterých se domácí ani hosté netrefili. Rozruch přinesla až jedenáctá minuta první dvacetiminutovky, kdy tým kouče Výborného inkasoval. Domácí hráči i diváci však byli po vyrovnávací střele Třince hodně rozladěni, protože podle záběrů České televize třinecký Orsava sekl domácího golmana Jakuba Kováře hokejkou do masky, a to se také Jihočeši snažili u hlavních arbitrů reklamovat. Ale marně, Martin Růžička se nejlépe vyznal ve změti těl a vyrovnal – 1:1.

Po Růžičkově brance hosté vyloženě ožili a dostávali se daleko více před domácí klec, Kovář tak měl nejen plné betony práce. Nutno ale podotknout, že i hráči HC MOUNTFIELD nebyli bez šancí, Hamerlíka ohrožovali především z bezprostřední blízkosti. Úvodní dějství skončilo převahou třineckých, ale celkově se hrál vyrovnaný hokej.

Jak skončila první třetina, začala ta druhá. A to lepším pohybem třineckých, kteří si také zahráli první přesilovku, když na trestnou lavici putoval za držení David Kuchejda. Třinečtí si však přesilovku dlouho nezahráli, protože střelu Krajíčka pod břevno šikovně tečoval Jiří Polanský – 1:2. Pár sekund na to mohli domácí pohodlně srovnat, ale puk před naprosto prázdnou bránu nikdo z HC MOUNTFIELD do branky Třince nedostal.

Výhody jednoho muže v poli měly ihned po sobě obě mužstva, ale oba týmy branku nevstřelily. I když domácím chyběly ke gólům dvakrát jen centimetry. Nevyužité šance však českobudějovické tolik mrzet nemusely, protože ve čtyřiatřicáté minutě si nešikovně dal vlastní gól hostující Květoň, ale branka byla připsána domácímu Šimánkovi – 2:2. Ani ne o čtyři minuty později bouřila Budvar aréna znovu, překrásnou přihrávkou si našel Jiří Šimánek svého spoluhráče Romana Pšurného, který pohodlně přidal třetí domácí gól – 3:2.

Konec druhé dvacetiminutovky se nesl v duchu dvou bleskových gólů budějovických, kteří tak otočili zápas. A v úplném závěru ještě stihl seknout Krajíček domácího útočníka a dostal dvě minuty, které ještě rozhodčí opepřil desetiminutovým osobním trestem. Což hodně rozčílilo třinecké, kteří si dost nevybíravě dobírali arbitry v útrobách českobudějovické arény před zraky kamer České televize.

A stejně jako domácí dokázali stav utkání převrátit na svou stranu, tak na začátku třetí třetiny šli za góly hlavně Třinečtí. Během tří minut dvakrát rozvlnil síť za brankářem Kovářem Jan Peterek, který se dostal v obou případech k odraženému puku a rázem přišli domácí o vedení – 3:4. A poté se začalo na ledě, ale také v publiku, pořádně jiskřit. Rozhodčí začali rozdávat tresty, jak na běžícím pásu. Obránce Jan Novák šel po osobním trestu ihned do šaten a hosté dokonale využili psychický rozklad domácího celku. Na – 3:5 zvyšoval tečovanou střelou Josef Hrabal, za minutu se stav zápasu zase měnil. Martin Adamský dostal přihrávku zpoza branky a trefil horní růžek nad lapačku Kováře – 3:6.

Takový příděl čtyř branek během šesti minut neunesl Jakub Kovář, který tak pustil do branky Jaroslava Jágra, aby si užil extraligovou premiéru. A změna skóre otřásla celým domácím týmem, který najednou nevěděl, co hrát. Ale branka Tomáše Mertla po brilantním pasu od Václava Pletky evidentně domácí hráče nabudila – 4:6. Najednou se HC MOUNTFIELD stále častěji dostával před Hamerlíka. Zápas tak okamžitě dostal náboj, i když někteří neukáznění diváci zbytečně přerušovali hru házením kelímků a novin na led.

Pětačtyřicet vteřin před koncem třetí třetiny ještě dal naději domácím Pavel Kašpařík, který si dojel svou první střelu, a po chybě třineckého brankáře snížil na rozdíl jednoho gólu – 5:6. Do konce utkání se ale nic už nestalo, hosté si domů z nervy drásajícího zápasu odvážejí tři body, a to především díky využitým přesilovým hrám.

Josef Hrabal

František Výborný (České Budějovice): "Potvrdilo se, že Třinec je velmi těžký soupeř, přesto jsme se rvali o výsledek. Hlavní rozdíl byl v tom, že jsme měli šance na brankové čáře, ale neproměnili je, zatímco soupeř své příležitosti šance využíval. Tříbranková ztráta proti Třinci se těžko dohání, ale hráči cítili fantastickou podporu diváků a dokázali snížit. Možná kdyby tam byla minutka navíc, dokázali by i vyrovnat. Nemají se za co stydět a za výkon zaslouží pochvalu."
Břetislav Kopřiva (Třinec): "Přijeli jsme bez dvou důležitých útočníků Bonka a Kohna, přesto bylo na našem výkonu vidět, proč vedeme tabulku. Kluci vložili do zápasu veliké úsilí a z hektické třetí třetině dokázali náskok uhájit. Musíme jim poděkovat za tak kvalitní výkon proti tak kvalitnímu soupeři."

Branky a nahrávky: 25. Sochor (Pitel, Bystřický), 37. Tomas (Hoch, Kusak), 38. Kusak (Humeník), 44. Kuprijanov (Kusak, Humeník) –...

Branky a nahrávky: 02:13 Lev (Koníř, Mařík; 5/4) – 01:34 Douda (Hofman, Mareš; 5/5), 46:35 Zachariasz (Daněk, Rončka; 5/5)....