30.01.2011, Matěj Mayer

CEB - TRI 4:1 - Jihočeši přejeli favorizovaný Třinec

Č. B u d ě j o v i c e - Hokejisté HC MOUNTFIELD favority nedělního duelu rozhodně nebyli. Jak se ale ukázalo - neprávem. Za první bezbrankovou třetinou následovala druhá, ve které se trefili domácí Novák s Květoňem. I ve třetí části dali hráči HC MOUNTFIELD hostům dvougólový příděl. Tentokrát byli úspěšnými střelci Ptáček a Roman Pšurný. Jedinou kaňkou je obdržená branka v posledních sekundách zápasu, která připravila Jakuba Kováře o čistý štít.

Na velmi atraktivní zápas s Třincem přišla do Budvar arény velmi slušná návštěva. Diváci očekávali pěkný hokej a to se jim splnilo. V úvodu zápasu měli domácí možnost hrát přesilovou hru. Šanci měli Květoň a Kolarz, ale Hamerlík měl štěstí a puk vyrazil. První šanci Třince měl Adamský, ale puk mu nesedl. V šesté minutě nejdříve krásně vystřelil Novák, ale pak chyběl vzadu a do šance se řítil Orsava. Jakub Kovář se nenechal vyvést z klidu a jeho nájezd kryl. Ani první přesilovka Třince neskončila brankou, šanci měl pouze Hrabal. V další přesilovce domácích dobře vystřelil Kotaška. Jeho střela prošla Hamerlíkovi mezi betony, ale o brusli se odrazila ven z branky. Největší šanci domácích měl Michal Mikeska, který sám projel celým hřištěm a bekhendovou střelou trefil tyčku třinecké klece. V závěru třetiny měli šanci Gulaš s Langhammerem, kteří jeli dva na jednoho. Gulaš zakončoval do Hamerlíka. V posledních vteřinách třetiny mohl dát gól obránce Zíb, který poslal puk na branku a tam se odrážel až ke Kovářovi, ale ten vše vyřešil. První třetina tak skončila bez branek a přinesla zajímavý hokej.

Jihočeši měli rychlý vstup do druhé části hry. Usadili se před Hamerlíkem a dva střelecké pokusy měl Kotaška, ale Hamerlík byl vždy připraven. Třinec kontroval šancí Hrňi a dorážkou Orsavy. Domácí se mohli poprvé radovat, když Jan Novák vystřelil od modré čáry, jeho střela vypadla brankářovi z výstroje a puk se pomalu dokutálel do branky. Domácí měli velkou chuť do hry a najednou ta se zrychlila a byl k vidění pěkný zápas. Hodně aktivní byl Michal Mikeska, který dovedl vypracovat pěkné šance pro sebe i své spoluhráče. Ve velkém tlaku hráli Jihočeši přesilovku a Václav Pletka netrefil odrytou branku. Přesilovku hráli také Třinečtí. Sevřeli Jihočechy před jejich brankou a nenechali je vůbec vystřídat ani vyhodit puk. Vyčerpaní domácí se ubránili. Třinečtí zůstali i po přesilovce v útočném pásmu a Hrňa měl velkou šanci. Kovář jeho střelu zázračně vyrazil nad branku. V době, kdy měl Třinec více ze hry a čekalo se spíše vyrovnání, ujel Milan Gulaš, objel obránce Zíba, přihrál najíždějícímu Lukáši Květoňovi a ten z první prostřelil Hamerlíka. V posledních vteřinách, při přesilovce, ještě nebezpečně pálil František Ptáček, ale jeho střelu vyrazil Hamerlík do ochranné sítě. Druhá třetina přinesla nejen lepší hokej, ale i dvě branky v síti Třince.

Jestliže nástup do druhé části měli domácí rychlý, pak do třetí třetiny přímo raketový. Dohrávali totiž ještě přesilovku, když se od modré čáry napřáhl František Ptáček a prostřelil vše před sebou. To už bylo pro domácí hodně nadějné. Třinec mohl snížit, když se k dorážce dostal obránce Hudec. Třinečtí už mysleli, že je to branka, ale Kovář jeho střelu vyrazil betonem. Pár šancí bylo k vidění na obou stranách. Chvílemi se hra kouskovala, což vyhovovalo spíše domácím. Po chvíli klidu měli nejprve šanci hosté, když v nájezdu na Kováře byli Adamský a Polák. Ovšem strážce budějovické klece opět zázračně lapačkou vyrazil. Hned z protiútoku se radovali domácí. Jiří Šimánek našel před brankou volného Romana Pšurného, který se trefil po ledě k tyči. Na oslavu čtvrté branky proběhal Budvar arénou mexická vlna. Snížit mohl Jiří Polanský, ale Kovář včas vytáhl lapačku a puk v ní našel. O osudu zápasu bylo jasno a otázkou bylo, zda Kovář udrží další nulu. To se nepodařilo. Třinec v samém závěru přeci jen gól dal. Lukáš Krajíček při přesilovce netrefil prázdnou branku, ale brusle Kováře a od nich se puk odrazil do branky. Českobudějovičtí tedy dokázali doma porazit dalšího soupeře. Tentokrát domácí formu Jihočechů odnesl vedoucí tým soutěže Třinec. Hrdinou zápasu byl domácí gólman Jakub Kovář, který opět předváděl skvělé zákroky.

Daniel Seman
František Výborný (České Budějovice): "Uspět proti kvalitnímu týmu Třince byla pro nás výzva. Snažili jsme se hrát trpělivě a přitom aktivně. Vítězství v divácky vděčném utkání si nesmírně vážíme, mrzí nás pouze to, že hráči neumožnili Kovářovi vychytat další nulu."

Pavel Marek (Třinec): "Nechtěli jsme Mountfield pustit do vedení, protože na jeho ledě se skóre těžko otáčí. V první třetině se nám to dařilo, ale potom jsme umožnili soupeři jít do dvoubrankového vedení, což byl rozhodující moment zápasu. Do třetí třetiny jsme stáhli sestavu na tři pětky, ale výsledek se nám už nepodařilo změnit."

Branky a nahrávky: 25. Sochor (Pitel, Bystřický), 37. Tomas (Hoch, Kusak), 38. Kusak (Humeník), 44. Kuprijanov (Kusak, Humeník) –...

Branky a nahrávky: 02:13 Lev (Koníř, Mařík; 5/4) – 01:34 Douda (Hofman, Mareš; 5/5), 46:35 Zachariasz (Daněk, Rončka; 5/5)....