06.08.2014, Jakub Musil

CEB - SPA 4:7 - První domácí zápas nevyšel. Gólové dostihy vyhrála Sparta

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Na první přátelský zápas si do budějovické Budvar arény našlo cestu na 3000 diváků a ze začátku to pro domácí nevypadalo vůbec zle. Ještě v polovině zápasu vedl Motor 2:0, poté ale Sparta zabrala a především díky čtyřem brankám Lukáše Cingela porazila Motor vysoko 7:4.

Už před utkáním avizoval sparťanský trenér Josef Jandač, že jeho tým do přátelského utkání nastoupí v poněkud oslabené sestavě a prostor budou mít spíše mladší hráči. A to se také stalo. Sparta postavila pouze patnáct hráčů do pole, avšak početní převaha domácích nebyla ze začátku zápasu příliš znát. Pražané byli v úvodních minutách aktivnější, což umocnila i brzká přesilová hra. V ní se ukázalo, jak moc bude znát rozšířené útočné pásmo. Sparta byla prakticky celou dvouminutovku v útočném pásmu, branku ale vstřelit nedokázala.

Přesilovou hru si pak vyzkoušeli i domácí, avšak ti si ze začátku s větším útočným pásmem jako by nevěděli rady a první branku tak diváci viděli až při plném počtu. Ve třinácté minutě se prosadili aktivně hrající českobudějovičtí mladíci. Ladislav Marek, který je v Českých Budějovicích zatím na zkušenou, ukázal, že si místo v sestavě chce vybojovat. Hezkou přihrávkou našel Jiřího Bártu, který ještě hledal volného spoluhráče, ale jeho pas téměř zpoza branky srazil hostující obránce do své sítě. V závěru třetiny měla brankovou příležitost také Sparta, ale v budějovickém brankoviště se vyznamenal Kůdela. Nejprve chytil bekhendový blafák a poté bez hokejky zlikvidoval i následnou dorážku.

Jestliže si v první třetině Motor nebyl v přesilových hrách úplně jistý, v té druhé už to bylo o poznání lepší. Hned v šesté minutě totiž v přesilové hře domácí podrželi puk v pásmu, přihrávku si vyměnil Vaniš s Muchou a od modré čáry z voleje neomylně zamířil Roman Vráblík. V tu chvíli se patrně začali radovat všichni sázkaři, kteří využili nadsazený kurz na výhru Motoru, ovšem radovali se předčasně. O šest minut později totiž začal své představení sparťanský Lukáš Cingel. Při hře čtyři na čtyři chytře tečoval Poláškovu střelu a Kůdela neměl šanci. Na časomíře uběhly čtyři minuty a hlasatel opět zahlásil jméno Lukáš Cingel. Ten se tentokrát dostal do přečíslení dva na jednoho s Markem Ďalogou a jeho přihrávku snadno zasunul do prázdné branky.

O další tři minuty později už začali českobudějovičtí fandové tušit, že je zle. Adam Chlapík vyslal po křídle Zdeňka Bahenského, který střelou zápěstím mířil přesně k tyči. Emoce se pak trochu nashromáždily v Danielu Boháčovi a Dominiku Volkovi, kteří jim dali průchod v pěstním souboji. Aby toho ve druhé třetině nebylo málo, čtyři vteřiny před jejím koncem zkompletoval svůj hattrick Lukáš Cingel. Podobně jako před ním Bahenský zkusil razantní střelu zápěstím a Kůdela neměl šanci.

V podobném duchu jako skončila druhá třetina, začala i ta třetí. Daniel Schwamberger nahodil kotouč na branku domácích a k jejich smůle si jej jeden z obránců srazil do vlastní branky. Sparťané pak v klidu kontrolovali hru a malá naděje pro domácí svitla až pět minut před koncem. To se v přesilové hře podruhé trefil Roman Vráblík, který tentokráte poslal svou tvrdou ránu od modré čáry mezi Novotného betony. Motor se tak ještě stále nevzdával a svou snahu korunoval tři minuty před koncem zápasu kontaktní brankou, když se do přečíslení dostal Jiří Bárta a Marek Vaniš. Bárta zkusil střelu, která vypadla Novotnému z náruče a Vaniš už měl s dorážkou snadnou práci.

Veškeré naděje pro domácí však zhasly ještě v téže minutě. Za pouhých čtrnáct vteřin vrátil Spartě dvougólový náskok svou čtvrtou brankou Lukáš Cingel, kterému v akci dva na jednoho nahrával Zack Torquato. Ten se o půl minutky později také zapsal mezi střelce, když se se svou kličkou dostal až za brankovou čáru a přesto mazaně vrátil kotouč do brankoviště, kde se odrazil od brusle domácího brankáře a uzavřel gólový účet zápasu.

Oba týmy si pak ještě přidaly tréninkové nájezdy, které až v deváté sérii rozhodl přesnou střelou mezi nohy Josef Straka a rozveselil tak skvělé budějovické diváky, kteří i přes nepříznivé skóre vyprovodili domácí hráče bouřlivým potleskem.

Petr Rosol (České Budějovice): Sparta je samozřejmě kvalitní mužstvo, dle mého názoru dokonce nejlepší v republice. Soupeř sice nehrál v nejsilnější sestavě, ale ani ti mladí hráči nemohou být žádní nazdárkové. I přesto si ale myslím, že sedm obdržených gólů je hodně. Musíme zapracovat na naší defenzivě, protože tam máme velké problémy.