28.09.2008, David Lukeš

CEB - SPA 4:1 - Bílý zápas vynesl výborné tři body

Č. B u d ě j o v i c e - Hokejisté HC MOUNTFIELD před vyprodanou Budvar Arénou potvrdili výkonnostní vzestup a porazili pražskou Spartu 4:1. Po páteční výhře nad Třincem tak v "domácím" víkendu vydolovali maximálních šest bodů. Kolektivní výkon podpořený bezchybným Romanem Turkem okořenili pěknými góly probudivší se střelci - Michal Hudec, Jiří Šimánek, Ondřej Veselý a vítěznou trefu si připsal navrátivší se kapitán Petr Sailer.

Od prvních momentu byl MOUNTFIELD lepším celkem a už ve 26. vteřině musel za katr spartanský obránce Gulaši. Přesilovka znásobila počáteční tlak domácích. Otevření skóre ale přišlo až při hře pět na pět. Vakovo střílenou přihrávku posunul za Pöpperleho Michal Hudec - 1:0.

Hosté mohli rychle odpovědět, protože pár sekund nato se řítil osamocený Petr Ton na Turka. V souboje jeden na jednoho ale vyhrál českobudějovický gólman. Tahle šance byla na dlouho dobu posledním výraznějším vzrušením pro zaplněnou Budvar Arénu. Po dvaceti minutách se ale přeci jen odcházelo do šaten za smírného stavu.

V přesilovce 4 na 3 se parádně trefil Martin Ručinský. Sparťanský borec dostal dostatek prostoru na levém kruhu a poslal kotouč přímo do šibenice - 1:1. A to ještě nemuselo být vše. Hosté ujeli dva na jednoho, ale Podlešák po Langahmmerově příhře nedokázal usměrnit poloodkryté klece Jihočechů. Po úvodní třetině byl stav nerozhodný.

Druhá část začala skoro dvouminutovou českobudějovickou přesilovkou pět na tři. Domácí byli usazeni před Pöpperlem, ale nedařila se jim střelba. Až těsně před dvojnásobné výhody koncem dokázali Jihočeši přetavit výhodu v gól. Huml poslal puk křižně přes brankoviště na Petra Sailera, který neměl problémy skórovat - 2:1.

Prostřední třetina rozháraná řadou vyloučení se ukázala být zlomovou. Domácí v ní dominovali. Pražané kladli odpor prakticky jen při přesilovkách. Právě v početní výhodě se podařilo vážněji ohrozit Turka Ručinskému. Jednou objel s vyraženým pukem ležícího gólmana, ale orazítkoval tyč. Podruhé zvolil z podobného úhlu razantnější zakončení, ale kotouč skončil opět na brankové konstrukci.

Dvě velké chyby v obraně Sparty pomohly českobudějovickému mužstvu k dalším trefám. Ve 28. minutě ujel při hře 4 na 4 Jiří Šimánek do samostatného úniku a na dvakrát překonal hostujícího gólmana - 3:1.

Ani ne minutu nato vytvořila sparťanská defenzíva další hrubici. Kotrla přistrčil Gulašovi, jehož zakončení s vypětím všech sil zlikvidoval Pöpperle. Sudí Hribík ještě konzultoval situaci s videorozhodčím, ale puk brankovou čáru nepřekročil. V poslední minutě druhé třetiny navázal na Šimánka blafákem po samostatném úniku Ondřej Veselý - 4:1.

„Udělali jsme řadu chyb v obraně a soupeř nás potrestal,“ řekl na tiskové konferenci po utkání asistent sparťanského kouče Marián Jelínek (foto).

Třetí třetinu odehráli hosté v křeči. Chtěli vybojovat lepší pozici, ale už to nešlo. Naopak Jihočeši hráli to, co potřebovali a dovedli duel k vítězství. Poslední dvacetiminutovka nenabídla jedinou vyloženou příležitost. Šance se naskytly na obou stranách pouze v přesilovkách, ale jak Turek, tak střídající Duba už práci neměli.

„Šli jsme do třetí části s tím, že nechceme inkasovat. To se nám povedlo a můžeme být spokojeni,“ hodnotil duel českobudějovický trenér Ernest Bokroš (foto). „Po dobrém výkonu z předchozího duelu s Třincem hrálo mužstvo konečně trochu v klidu. To nám moc pomohlo.“

3:30 Hudec Vak Gřegořek
15:57 Ručinský Kratěna
21:48 Sailer Huml Toman
27:32 Šimánek Frolo
39:12 Veselý Hudec