03.12.2002, Radek Vokál, David Lukeš

CEB-SPA 1:2: Josef Štraub jediným českobudějovickým střelcem

Pod vedením nového trenéra Aloise Hadamczika se představili sparťanští hokejisté v Budvar aréně. Skóre otevřel už ve čtvrté minutě Josef Štraub, to ale bylo ze strany domácích vše. Do konce třetiny Havelka srovnal a vítězství zařídil ve druhé třetině Kratěna.
Po třech kolech a devíti dnech se extraliga vrátila opět na jih Čech. Velice důležitý duel odstartovali výborně domácí, pro něž byla úvodní desetiminutovka pohříchu vrcholem v celém zápase. Pražanům totiž déle trvalo, než se dostali do tempa a tak právě v úvodu je budějovičtí dostali pod velký tlak. Ve 4. minutě nabruslil před Břízu Rob, jeho pokus ještě Bříza kryl, avšak za domácím kapitánem schovaný Štraub šikovně zavěsil do levého růžku Břízovy svatyně - 1:0. Ještě v téže minutě se ve velké šanci ocitl Turek, ale nahození tečoval pouze do hostujícího gólmana. Pak domácímu publiku předvedl dva ukázkové hity výborný Štraub. Postupem času se ale hra přeci jen více vyrovnávala. V 10. minutě šel na trestnou lavici Nedvěd a tuto přesilovku ještě domácí odehráli v duchu nástupu do utkání, nebezpečný byl zejména Suchánek. Pak už se ke slovu přeci jen začala hlásit Sparta. Ve 13. minutě ještě Kubinčák mířil do Hudáčka, v čase 17:01 se však po Tomíkově střele k puku dostal Havelka a poslal kotouč do domácí branky - 1:1. Sparta se dostala do zápasu nejen výsledkově, ale i herně. Domácí měli na konci třetiny možnost přesilové hry, ale ta se jim vůbec nepovedla. Zaujala však situace, která se odehrála pouhé dvě vteřiny před první sirénou. Bříza vzteky praštil hokejkou a dostal desetiminutový osobní trest. Pochopitelně následné buly tak rychle nepřišlo. Jihočeši si v té chvíli určitě museli vzpomenout na utkání v Pardubucích, kdy se rovněž na odehrání posledních dvou vteřin třetiny muselo čekat několik minut.

Do druhé třetiny nastoupila úplně jiná Sparta. Hosté začali líp bruslit i napadat, čehož výsledkem byla mírná herní převaha. V úvodu prostředního dějství neúspěšně zkoušeli štěstí Šrek na jedné a Babka na druhé straně. Ve 24. minutě si pohrál s domácí obranou Tomík, se svým blafákem ale otálel dlouho a tak střílel do již posunuté domácí klece. Pražanům to ale nemuselo být líto, vše si vynahradili o minutu později. Jiruš nahrál zpoza branky Kratěnovi, který hned z první doklepl za Hudáčkova záda - 1:2. O další minutku později mohlo být s budějovickými ještě hůř, ale Tomík z pravého kruhu napálil jen tyč Hudáčkovy klece. Vzápětí se na druhé straně do šance řítil 0ndřej, ale zbrzdil se na modré, takže mu zbyl čas pouze na střelu z úhlu, s kterou si Bříza poradil. V polovině utkání se naskytla obrovská příležitost na vyrovnání domácím. Sudí Rejthar nejprve poslal na lavici hanby Šreka za hákování, sotva se vhodilo, všiml si vysoké hole Nedvěda a Jihočechům se tak naskytla 116 vteřin dlouhá dvojnásobná přesilovka. Domácí ji ale sehráli hodně staticky, jejich invence se spokojila pouze s nabíjením Suchánkovi, který několikrát nebezpečně, leč ne úspěšně vystřelil od modré. Rejthar pak vylučoval na druhé straně, takže třikrát hráli v oslabení za sebou pro změnu domácí. Ale ani Pražané si v početní výhodě nevedli dobře, blýskli se pouze Richter s Havelkou, Hudáček byl na svém místě.

Do poslední třetiny vlétli domácí s cílem vyrovnat. Sparťané však výborně bruslili a vykrývali prostor, s nahozenými kotouči domácích borců si věděli rady. Oba týmy v úvodu třetiny nedokázali využít výhodu přesilové hry. Ve 49. minutě si před Břízu nabruslil Turek, o chvíli později zase Hudáček vyřešil přečíslení hostí. Hokejisté HC ČB byli postupně před Břízou častějšími hosty, ten je ale přiváděl k zoufalství. A když už ho překonali, připravila je o úspěch smůla nebo vlastní nemohoucnost. To když Jindra ze tří metrů vysoko v pádu přestřelil branku a Bartoš v podobné pozici napálil pouze břevno! V závěru zoufalí Jihočeši zkusili power-play, ale proti pětici bránících Pražanů si už neporadili. Několik vteřin před koncem se domácích borců zželelo Leškovi, který z několika metrů minul prázdnou branku. Bodový zisk by si za předvedený výkon zasloužily oba týmy, nakonec se ale z vítězství radovali šťastnější Pražané.

J. Pouzar (HC ČB): "Naší bolestí je koncovka, rovněž výkon Břízy nás připravil minimálně o bod. Hráčům nemůžu vytknout, že by nebojovali."
A. Hadamczik (Sparta): "Budějovice předvedly kvalitní výkon. Jejich hráči dobře bruslili a napadali. Z našeho týmu bych vyzdvihl především Břízu a přístup celého týmu."