29.10.2010, Michal Špírek

CEB - SLA 5:1 - Přesvědčivé a jasné vítězství nad Slavií!

Č. B u d ě j o v i c e - Českobudějovičtí si proti pražské Slavii připsali nejjednoznačnější výhru v sezóně. Hosté se sice dostali hned ve druhé minutě do vedení, ale Budějovičtí srovnali Langhammerem. Ve druhé třetině se pak trefili Červený se Šimánkem. Jiří Šimánek se prosadil i v posledním dějství a dílo dokonal Martynek. HC MOUNTFIELD tak znovu poposkočil na první místo extraligové tabulky a přehoupl se přes třicetibodovou hranici. Nejlepším hráčem střetnutí byl vyhlášen Michal Mikeska. Vše sledovala vyprodaná Budvar Aréna.

Slávie od úvodu zápasu zatlačila českobudějovický tým před Kováře. Než se stačili Jihočeši rozkoukat, už prohrávali. Dmitrij Jaškin našel před brankou volného Vladimíra Růžičku a ten vymetl horní růžek domácí branky. Domácí se dostali do tempa při dvou ubráněných oslabeních. Hned první přesilová hra českobudějovického týmu skončila brankou. Puk do branky dostal bruslí Jakub Langhammer. Rozhodčí zkoumali video a branku uznali. Návrat po zranění tak mohl tento hráč oslavit brankou hned v první třetině. V další velké šanci se ocitl Václav Pletka, který šikovně tečoval střelu Mikesky. Ovšem Kopřiva byl pozorný. V dalším průběhu třetiny se střídaly šance na obou stranách a oba brankáři ukazovali svoje kvality. V poslední minutě měli domácí velký tlak. Ke střele se hned dvakrát dostal Novák, ale siréna vysvobodila Slávii od větší pohromy.

Hned v první minutě druhé třetiny měla Slávie možnost hrát čtyři minuty přesilovou hru. Ovšem Slávisté Kováře v brance ani pořádně neohrozili. Dál se hrál sice rychlý hokej, ale vyložených šancí bylo na obou stranách málo. O rozruch se postaral až Štefanka, který při šanci dva na jednoho trefil ránu přímo do Kováře. Prostřední část třetiny byla nezajímavá. Hra se přelévala ze strany na stranu, ale bez zakončení. Další vzrušení přinesla přesilovka českobudějovického mužstva. Nejdříve se domácím nedařila a nechala Slávii hrát před Kovářem, ale později se do šance přeci jen dostal dvakrát Mikeska. Kopřiva podržel. Budvar aréna se přeci jen vedoucího gólu Jihočechů dočkala. Čtvrtý útok dostal puk do pásma a Rudolf Červený prostřelil Kopřivu a ukázal, že se mu poslední dobou střelecky daří. Další velkou šanci měl Gulaš, ale jeho střela zpoza obránce skončila nad brankou. Nakonec se domácí radovali ve druhé třetině ještě jednou. Jiří Šimánek dostal puk do branky opět bruslí. Rozhodčí nejprve branku uznal a pak šel ještě situaci konfrontovat s videorozhodčím a branku uznal. Brankář Kopřiva byl za protesty poslán na trestnou lavici. Druhá třetina nepřinesla sice mnoho krásy, ale domácí se ujali vedení 3:1.

Třetí třetina se ještě ani pořádně nerozběhla a už se opět radovali Českobudějovičtí. Michal Mikeska poslal za strany přesný pas před branku na Jiřího Šimánka, ten byl sice tísněn, ale puk do branky dorazil. Slávia se snažila o kontaktní branku a měla k tomu i přesilovou hru, ale bez využití. Naopak opět se radovala Budvar Aréna. Pavel Kašpařík nabil Rostislavu Martynkovi, který bombou propálil Kopřivu. Na toho už toho bylo dost a nechal se vystřídat. Hráči HC MOUNTFIELD tak poprvé v letošní sezóně vedli nad svým soupeřem o čtyři branky. Po delší době utkání probíhalo v klidné atmosféře a Budvar Arénou se několikrát prohnala mexická vlna. V průběhu třetí třetiny hlasatel oznámil, že Budvar aréna byla poprvé v letošní sezóně vyprodaná. Šanci na zvýšení skóre měl Pletka, který zpracoval puk na modré a jel sám na Furcha, ale ten se překonat nenechal. Zbytek zápasu se jen v poklidu dohrál a Jihočeši tak poprvé zažili, jaké to je, dohrávat koncovku zápasů bez strachu o výsledek. Po závěrečném hvizdu rozhodčích si tým mohl vychutnat zasloužené ovece diváků.

Juraj Štefanka
František Výborný (České Budějovice): "Soupeř nastoupil do zápasu velmi dobře, my jsme si naopak během prvních tří střídání koledovali o gól a také jsme ho dostali. Dělali jsme hodně chyb, ke kterým nás Slavia nutila aktivní hrou po celém kluzišti. Ve druhé třetině jsme se zvedli a důležité pro nás bylo, že jsme ustáli čtyřminutové oslabení při trestu Tůmy. Potom jsme dali upracované góly, které platí stejně jako ty pěkné z hokejek Šimánka a Martynka. Jsme rádi, že jsme zápas nakonec zvládli."

Jiří Čelanský (Slavia): "Začátek byl z naší strany povedený, brzy jsme vedli. Bohužel góly domácích, které potom padly, patří do kategorie těch, které dávají týmy z čela tabulky a naopak inkasují týmy, které nejsou v herní pohodě. Kluci na ledě bojují a odvádějí maximum, ale nic se nám nedaří."

Branky a nahrávky: 25. Sochor (Pitel, Bystřický), 37. Tomas (Hoch, Kusak), 38. Kusak (Humeník), 44. Kuprijanov (Kusak, Humeník) –...

Branky a nahrávky: 02:13 Lev (Koníř, Mařík; 5/4) – 01:34 Douda (Hofman, Mareš; 5/5), 46:35 Zachariasz (Daněk, Rončka; 5/5)....