30.10.2005, Tomáš Zetek, Tadeáš Drahorád

CEB - SLA 2:5 - Slavia vyloupila Budvar arénu

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Již třetí utkání v řadě českoudějovičtí hokejisté prohráli. Tentokrát si body z jihu Čech odvezla pražská Slavia, která vyhrála 5:2. Domácí sice nebyli horším týmem, avšak špatná produktivita je stála bodový zisk. Jihočeši se sice brankou Zdeňka Kutláka ujali vedení, pak už ale stříleli Pražané.
Extraligový lídr začal na jihočeském ledě hodně opatrně a do varu se dostal až ve 2. minutě, kdy byl vyloučen Veselý. První však právě v tomto oslabení zahrozili domácí. Tvrdou ránu Sailera uklidnil na svých chráničích Hronek. České Budějovice zvládly oslabení na výbornou a dokonce se na chvilku usadili v útočném pásmu, kde si na Hudce vyšlápl Duda a hrálo se čtyři na čtyři. Zprvu pohledná a rychlá hra, která rozhodně neztrácela na plynulosti, se postupem času rozdrobila do mnoha přerušení. Ani jeden z celků nechtěl inkasovat první branku. V 9. minutě napálil na modré čáře poskakující kotouč Sailer, ale Hronek byl opět na místě. Prakticky z protiútoku se zrodila největší šance Slavie v úvodní části. Tomica však ani nadvakrát na Romana Turka nevyzrál. V 16. minutě obkroužil Krátoška hostující svatyni a předložil touš ideálně na Zdeňka Kutláka. Ten střelou z mezikruží neomylně rozvlnil síť za Hronkovými zády – 1:0. První třetinu uzavřela akce Radka Dudy, jehož příhru nedokázal Hruška usměrnit na Turka. Po dvaceti minutách byli tedy o gól šťastnější domácí hokejisté.

Druhou třetinu otevřel faul Brabence a následná přesilovka Slavie. Ta předznamenala pozdější osud celé prostřední části. Před Turkem se několikrát zle blýskalo. Domácí opora ale odolala jak dvěma střelám Nováka, tak i šanci Hrušky. Strakonický odchovanec v tu chvíli držel své mužstvo nad vodou. Slabší chvilku si ale vybral ve 24. minutě, kdy mu proklouzlo lehké nahození z rohu kluziště, jenž vyslal David Hruška. Po konzultaci s videorozhodčím profesionální sudí Martin Smeták branku uznal – vyrovnáno 1:1. Z hokeje se v tu chvíli stal boj a tvrdost Pražanů okusili na vlastní kůži Veselý a zejména Hřebejk, kterého hodně nešetrně fauloval junior Červenka a putoval za katr. Domácí se však v početní výhodě vůbec nedostali Hronkovi na dostřel, a tak přišlo, co muselo. V čase 31:28 vznikl další z mnoha závarů před Turkem. Vyraženého kotouče se zmocnil zcela osamocený Marek Tomica, položil si obrovitého brankáře na led a pohodlně zasunul puk do odkryté klece – 1:2. Svěřence Josefa Jandače branka hodně neblaze poznamenala a ti se dlouho nemohli dostat do tempa a hlavně ke kloudné myšlence. Ve 39. minutě při hře čtyř proti čtyřem poslal sudí Smeták za katr domácí Hudce a schylovalo se k velmi výhodné přesilovce hostí. Šanci vycítil i stratég Vladimír Růžička a vzal si pro svůj tým oddechový čas. Porada mu vyšla znamenitě, jelikož dvacet pět sekund před koncem prostředního dějství propálil vše, co mu stálo v cestě, Jan Novák - 1:3. Slavistům se podařil ve druhé třetině dokonalý obrat, a nakročili tím rázně k tříbodovému cíli.

Do třetí části vlétli domácí jak velká voda a jejich hra byla očividně založena na velkém ofenzivním riziku. Jejich rozletu přistřihla křídla paradoxně jejich vlastní přesilovka, v níž se nedokázali před Hronka vůbec protlačit, natož jej ohrozit. Hrál se vyrovnaný hokej, v němž Slavia profesorsky střežila svůj náskok a čekala na chybu soupeře. Domácí dokázali snížit ve 48. minutě, když “juniorský“ útok zamotal hlavu všem hráčům hostí a Tomáš Mertl prostřelil Lukáše Hronka. Velký podíl na brance měl Milan Gulaš, který jakožto třináctý útočník vnesl do hry domácího týmu potřebný svěží vítr. Nehezký moment se stal v 50. minutě, kdy vyhození Jána Muchy zasáhlo jednoho z mladíků v hledišti a ten musel být ještě na tribuně s tržnou ránou na hlavě ošetřen. Vše však dopadlo dobře a mohlo se pokračovat ve hře. Jihočeši se snažili, ale často jim ve finální fázi chyběl pověstný kousek štěstí. Když už se jejich snahy ubíraly k jedinému cíli, jímž bylo vyrovnání, přišla krutá rána do rozhozené defenzívy. Zpoza branky našel Divíšek Radka Dudu, který se zblízka nemýlil – 2:4. Dílo českobudějovické zkázy pak dokonal Josef Beránek, jenž spolu s Tomicou unikal sám na Turka a zakončil svůj nájezd střelou pod horní tyč – 2:5. Poté se utkání už pouze dohrávalo a svou velkou šanci v závěru nevyužil ani domácí Milan Kopecký, který je na jihu Čech na hostování právě ze Slavie Praha.

Novák
Milan Kupka, asistent trenéra HC České Budějovice: Slavia nám dnes ukázala, že hraje v obrovské pohodě. Nerozhodila ji ani první třetina, kdy byla hra vyrovnaná a my jsme vedli. Na začátku druhé části vyrovnala a byla lepším týmem.

Jiří Kalous, asistent trenéra HC Slavia Praha: Oba týmy dnes hrály s obrovským nasazením a zápas se musel divákům líbit. Rozhodujícím okamžikem byla naše třetí branka v závěru druhé třetiny. V poslední části se potom domácí tlačili do útoku a nám vyšly brejkové situace.