09.09.2008, David Lukeš, Michal Špírek

CEB - SLA 2:3 - Vstup do sezóny se MOUNTFIELDU nevydařil

Č. B u d ě j o v i c e - První utkání nové sezóny se hokejistům MOUNTFIELDU nepovedlo. Přitom na začátku druhé třetiny vedli brankami Tomáše Kůrky a Štěpána Hřebejka 2:0. Hosté ale dokázali ještě do přestávky obrátit skóre a třetí třetina už na tom nic nezměnila. Šanci na reparát mají opět na svém ledě Jihočeši už v pátek, kdy hostí Vítkovice.

První utkání sezóny začalo díky aktivní hře obou týmů pro diváky velmi sympatickou hrou. A zpočátku se dařilo hlavně domácím hráčům. HC MOUNTFIELD mohl dostat do vedení Štěpán Hřebejk, jenž nikým neatakován vybruslil zpoza brány před Svobodu, kterého ale nepřekonal. Následně neúspěšně dorážel svojí vlastní střelu Huml.

Budvar Aréna spatřila první gól v novém extraligovém ročníku v desáté minutě zápasu. Tomáš Kůrka totiž prostřelil táhlou střelou Adama Svobodu, který nestačil včas sklapnout betony a puk mu tak prošel mezi nohama do sítě- 1:0. Paradoxně branka tempu utkání spíše uškodila. Hra se zklidnila, šancí ubylo a diváci začali sledovat poměrně nezáživnou hru s množstvím nepřesností na obou stranách.

Na tiskové konferenci řekl hostující asistent trenéra Jiří Kalous. k začátku utkání toto: „První polovinu utkání měli domácí velký tlak, nastoupili na nás velmi aktivní hrou a dostali se do vedení.“
Naopak promarněných brankových příležitostí z úvodu zápasu litovali budějovičtí útočníci Duda s Hřebejkem. „Možná jsme tam některé příležitosti řešili moc složitě, mohli jsme vést větším rozdílem,“ neslo se z kabiny domácích.

Nečekaný druhý gól z hokejek Českobudějovických přišel ve 23. minutě. Květoň vybojoval puk pro Štěpána Hřebejka, který s ním vyjel před bránu a vyslal ho přízemním bekhendovým nahozením na bránu Svobody. Toho nečekaná střela dokonale zaskočila a hostující brankář na vyslaný touš vůbec nezareagoval- 2:0.

Svůj názor přidal asistent trenéra HC MOUNTFIELD Jan Tlačil: „Do zápasu jsme vstoupili aktivně. Vývoj byl pro nás pozitivní, dali jsme dva góly. Jenomže nám asi začalo v podvědomí pracovat, že si můžeme dovolit ještě něco navíc.“
Iniciativy se poté chopila Slavia, která se hnala za snížením stavu.

Pražané korigovali skóre v čase 27:24, kdy David Hruška dostal od obránců Budějovic prostor hned ke čtyřem dorážkám. Hruška zaváhání Jihočechů nakonec využil, když propasíroval puk za Turkova záda- 2:1.
„Gól na 2:1 padl po naší chybě. Po něm jsme přestali s aktivní hrou a nechali hrát Slavii,“ potvrdil zaváhání domácích obránců při obdrženém gólu Tlačil.

Blízko vyrovnání byli slávisté ve 32. minutě, když za Turkem zazvonilo břevno po ataku Petra Kadlece.
Remízový stav se zrodil v minutě číslo 37. Kapitán Slavie Josef Beránek nabruslil do útočného pásma a svůj výpad zakončil nechytatelnou pumelicí pod břevno, proti které mohl Turek jen těžko něco dělat - 2:2.

A za necelé tři minuty již Slavia vedla. Po akci Beránka se puku ujal Jaroslav Bednář a Romana Turka překonal opět velmi povedenou střelou pod „víko“- 2:3.

Jiří Kalous viděl obrat svého týmu takto: „Od druhé poloviny jsme převzali otěže utkání do svých rukou my. Povedlo se nám z rychlých protiútoků srovnat ztrátu a dostat se i do vedení. I díky výbornému výkonu Adama Svobody jsme to utkání zvládli dotáhnout do vítězného konce.“
„Slavia dala dva krásné góly, kdy to hráči trefili perfektně pod břevno, a my jsme už ten zápas pod psychickým tlakem, že prohráváme, nedokázali otočit,“ navazuje domácí Jan Tlačil.

Týmu HC MOUNTFIELD se ve třetí třetině vůbec nedařilo zatlačit Slavii do obrany a marně se pokoušel o srovnání. Snahu domácích zabrzdilo i čtyřminutové vyloučení Vaka. Ve třetí třetině tak nakonec Svoboda nemusel v bráně hostů řešit žádnou ožehavou situaci.
Vyjádřil se i českobudějovický forvard Radek Duda: „ Samozřejmě jsem si ten zápas představoval trochu jinak, ale když Slavia otočila, bylo pro nás už hodně těžké to dohánět. Slavia má zkušené hráče a dnes hrála výborně." A když ani závěrečný timeout a hra bez brankáře už k vyrovnání nevedly, byla Budvar Aréna dobyta hned v prvním zápase. Postarali se o to obhájci titulu, hokejisté Slavie Praha, kteří v poněkud ospalém utkání nakonec zvítězili 3:2.
„Velmi si ceníme toho, že jsme proti tak silnému týmu jako jsou České Budějovice otočili zápas z 0:2 na 3:2,“ mohl se po utkání těšit Jiří Kalous.

9:48 Kůrka Šimánek
22:47 Hřebejk
27:24 Hruška Vondrka
36:02 Beránek
38:59 Bednář Beránek