23.01.2009, David Lukeš, Roman Šperňák

CEB - PLZ 6:1 - Výhra přibližuje MOUNTFIELD boji o play-off

Č. B u d ě j o v i c e - Zápas 44. kola vyšel hokejistům HC MOUNTFIELD možná ještě lépe než sami čekali. První čtyři ostré rány prošly do plzeňské branky a Jihočeši tak od 9. minuty vedli 4:0. V té chvíli byl v podstatě zápas rozhodnut a domácí jej bez problémů dovedli do vítězného konce. Výborný výkon, okořeněný dvěma brankami, podal obránce František Ptáček. Dvěma trefami se blýskl i Milan Gulaš.
Pro oba týmy měl zápas příchuť důležitosti. Jihočeši potřebují sbírat body, ať v konečném důsledku budou bojovat o cokoli, Plzeňským se bodový polštář z první půlky sezóny ztenčil natolik, že i teď se musí koukat pod sebe. Lépe začali oni, ovšem pak se jim osud první třetiny doslova začal hroutit. Ve 4. minutě se poprvé prosadil Milan Gulaš, když si nejdůrazněji počínal před brankovištěm a v podstatě to samé zopakoval o tři minuty později - 2:0. To však nebylo všechno.

O minutu později hráli Jihočeši přesilovou hru. Rychleji jí snad ani využít nešlo. Vakem vyhrané buly zúročil ve třetí gól přesnou ranou od modré František Ptáček - 3:0. To už bylo na Romana Málka příliš. Nechal se vystřídat Pavlem Francouzem, ovšem ani jeho konto nezůstalo dlouho čisté. O 35 vteřin později ho překonal po samostatné akci Tomáš Kůrka 4:0.

V tu chvíli se budějovický brankostroj zastavil. Obě mužstva jakoby se po překvapivém úvodu potřebovala najít, hosté si k tomu navíc vzali time-out. Do druhé třetiny podle očekávání vstoupili dravěji hostující Plzeňané. K brance Jihočechů se dvakrát dostal Matějovský, ovšem Kovář ho vychytal.

A tak se radovali opět domácí. První trvalejší tlak, který si Jihočeši v útočném pásmu dokázali vynutit, dokázali také proměnit. Po závaru před brankou se ke střele dostal Duda, ale jeho pokus dokázal Francouz ještě vyrazit. Bohužel pro něj tak nešťatsně, že se dostal k Vydarenému a ten ho z hranice kruhů napálil zpět do branky - 5:0.

Třetí třetina se nesla hlavně ve znaku vyloučení na obou stranách, nadějných střel, ale také solidních zákroků obou brankářů. Tedy až do její poloviny. V 52. minutě dostali domácí možnost další přesilové hry a nepohrdli jí. Znovu to byl bek Ptáček, který dostal nahrávku na modrou čáru a tvrdou ranou nekompromisně zavěsil - 6:0. Šestá branka jen dokumentovala pohodu s jakou domácí hráli a třísknutí hokejkou o led hráčem v modrém frustraci, kterou připravil zápas plzeňským hokejistům.

Ti se však přeci jen čestného úspěchu dočkali, když v přesilové hře Cartelli pálil od modré, Kovář puk vyrazil k Tomasovi a nikým nehlídaný útočník ho poslal do odkryté branky - 6:1. Ovšem to už nic nezměnilo na konečném bodovém zisku domácích. Jen možná na tom, že Tomas byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání ze strany hostí. Za domácí to byl Ptáček.

Václav Benák
Jan Tlačil (České Budějovice): V průběhu sezony jsme se potýkali se špatnými začátky, ale pracovali jsme na tom a jsme rádi, že dnes nám vstup do utkání vyšel příkladně. Vstřelené góly nás uklidnily a mužstvo potom hrálo hokej, který bychom chtěli produkovat. Hráči to zvládli na výbornou.

Pavel Hynek (HC Lasselsberger Plzeň): Sehráli jsme špatný zápas, který nám utekl již v prvních deseti minutách. Úvodní dva góly jsme dostali po našich velkých chybách a od toho se všechno odvíjelo. Nechci mluvit ve frázích, ale musíme se z toho poučit a jít dál. Martin Straka odstoupil v průběhu zápasu, protože již v prvním střídání dostal pukem do kolena, které má ze strany nastřelené, ale nic vážného to snad nebude.