17.12.2011, Michal Špírek

CEB - PLZ 4:5sn - Jihočeši ztratili výhru v samém závěru

V í d e ň - V duelu poražených čtvrtfinalistů na Red Bulls Salute se HC MOUNTFIELD ujal vedení 2:0, když přesně mířili obránci Novák s Dvořákem. Plzeň následně dokázala náskok soupeře dohnat, ale Jiří Šimánek svou brankou upravoval už na 4:2 pro svůj tým. Jenomže Indiáni se nevzdali a dokázali vyrovnat - skórovali v časech 58:39 a 59:25. A když nerozhodlo prodloužení, radovali se modrobílí po nájezdech, kde si vítěznou branku připsal Pletka. Zítra čeká na Budějovice zápas o 7. místo se švédskou Frölundou.

První třetina poražených čtvrtfinalistů vyzněla lépe pro Mountfield. Indiáni neměli na soupisce Kratěnu či Dudu, do branky se postavil Mazanec. Toho prověřil hned po patnácti vteřinách hry Šimánek, o chvilku později i Kuchejda, mladík v brance indiánů ale odolal. Stoprocentně si vedl i v úvodním oslabení. Jenže do poloviny úvodního dějství kapituloval hned dvakrát. Nejprve se prosadil obránce Jan Novák, který stále čeká na svou první branku v extralize. Za dalších sto pět vteřin propálil vše, co mu stálo v cestě, od modré Miroslav Dvořák – 2:0! Západočeši museli do první sirény ustát ještě dvě oslabení, v největší šanci vychytal Mazanec z kruhu střílejícího Květoně. Modrobílí nepředvedli zdaleka tak povedený výkon jako v minulých duelech, Kovář si připsal pouze jeden zásah.

Prostřední část patřila indiánům, kteří podali zcela odlišný výkon od úvodní části. Již po pár minutách dokázal prostřelit Kováře Jan Stránský – 2:1! Plzni byly následně také nabídnuty početní výhody. Tu první ještě svěřenci kouče Jelínka neproměnili, v té druhé se opřel do kotouče Dušan Andrašovský, který tak již po druhé během pár dnů vyzrál na bratra plzeňského Jana - 2:2! Západočeši se ale neradovali dlouho. I Mountfield dokázal potrestat faul soupeře, konkrétně Rostislav Martynek – 3:2! V závěru třetiny ještě mohli srovnat Dvořák či Petruška, ale dorážkami se jim nepovedlo procedit touš až za brankovou čáru. Modrobílí se prezentovali velmi zlepšeným výkonem, k jediné střele z úvodních dvaceti minut jich nyní přidali hned patnáct.

Třetí dějství započalo šancí Západočechů na srovnání, když hned po necelé minutě putoval na trestnou Novák. Jenže indiáni svou šanci nevyužili a naopak udeřil Mountfield zásluhu dnešní druhé trefy Jiřího Šimánka – 4:2! České Budějovice následně ustály další dvě oslabení, Kovář si poradil s pokusy Andrašovského či Kinradeho, později neuspěl ani mladík Petruška. Vše si totiž Plzeňáci schovali na závěr třetiny. Nejprve se necelou minutu a půl před koncem prodral do zakončení Michal Dvořák a pětatřicet vteřin před sirénou využil hru bez brankáře za asistence Straky a Vykoukala Tomáš Vlasák – 4:4!

Přestože Západočeši byli v prodloužení lepším týmem, musely vše rozhodnout až nájezdy. Za modrobílé se prosadil Vlasák i Pletka, a protože za Mountfield uspěl pouze Kotalík, mohli svěřenci kouče Jelínka slavit dokonalý obrat v zápase.