24.10.2003, Václav Rybáček, David Lukeš

CEB-PLZ 4:3 Tři body po boji zůstávají doma

Budějovičtí hokejisté potvrdili trend posledních týdnů, když se jim začalo dařit na domácím ledě. Po velkém boji porazili Plzeň, když už v zápase prohrávali, ale zlepšenou hrou v druhé polovině zápasu hosty přehráli. Jejich nejlepším hráčem byl Petr Sailer, který vstřelil vítěznou branku.
Zápas začal v poklidném tempu, většího vzrušení se ochozy dočkaly až na začátku čtvrté minuty, a byli to domácí, kdo se první protlačil do velké šance. Odkrytou klec netrefil nejprve Fadrný, potom se před Bartu prokličkoval Sailer, ale plzeňský gólman se začal rozchytávat, což dokázal i při následných šancích Kristka a Ondřeje. Na konci šesté minuty však byl přeci jen krátký na přesnou střelu Hřebejka. Domácí forvard přesně trefil pravý horní roh a radoval se ze své první extraligové trefy, 1:0. Hru poté rozkouskovala dvě vyloučení. Nejdříve se za katr poroučel Jindra, po něm Hanzlík, ale ani jedno mužstvo si žádný velký tlak nevytvořilo. Na přelomu dvanácté a třinácté minuty domácí zachybovali a na jediného beka ujížděla dvojice Dvořák-Sedlák a druhý jmenovaný dorážkou Kučeru překonal, 1:1. Další „jobovkou“ pro domácí bylo vyloučení Bartoše na 2+2 minuty, ale dlouhé oslabení domácí přežili v poklidu. Třetinu mohli Plzeňáci dohrát v jednobrankovém vedení, ale Matějovský svůj souboj s gólmanem Kučerou tváří v tvář neproměnil.

Druhá dvacetiminutovka začala svižně. Sailer poslal na Bartu jednu ze svých jedovek, ale ujal se až pokus Josefa Straky, kterého našel Pospíšil a plzeňský centr se nemýlil, 1:2. Asistenci u branky si připsal Libor Barta! Vedení nevydrželo ani dvě minuty, zpoza obránce vystřelil Rob a chytrá střela proletěla pod vyrážečkou Barty, 2:2. Naklonit skóre ve prospěch Plzně mohl v zápětí Cartelli, ale Kučerův semafor jeho bombu od modré zkrotil. Domácí gólman se však potil dál, sám před ním se ocitl Straka, Kučera jeho střelu neudržel, ale dorážku znemožnili domácí beci. Po minutě netrefil prázdnou branku Důras, z následného plzeňského kolotoče kolem branky domácích také gól nevzešel. Vymanit se z tlaku Plzně měli domácí možnost v přesilové hře v polovině utkání, pykal Matějovský. Domácí se sice natlačili před plzeňskou branku, ale s pozornou defenzívou soupeře si neporadili. Plzeň oslabení tedy přežila a vrhla se do útoku, ale brzdou útočné aktivity byl další trest, který dostal ve svém premiérovém startu za Plzeň Posmyk. Početní výhodu domácí prováhali, ale tři minuty před druhou sirénou přišel již tradiční úkaz zápasu Plzně na jihu Čech, trestné střílení. Krátoška vhodil hůl a rozhodčí Bolina nařídil trestné střílení, z něhož poslal Štrba Budějovic do vedení, 3:2. Vzápětí šel odsedět svůj druhý trest Jindra a Plzeňáci mohli srovnat. Jenže po minutě rozhodčí posadil na trestnou Andrašovského a bylo po výhodě. Třetina skončila za jednogólového vedení Jihočechů.

Aktivní Sailer nenechal diváky na další gól čekat příliš dlouho. Přesnou přihrávku od Jasečka proměnil v gól stejným způsobem, jakým Rob vyrovnával na 2:2, tedy střelou zpoza obránce, 4:2. A mohlo být ještě hůř. Barta ale udržel plzeňskou naději proti blafáku Kristka. Tentýž hráč na konci 45. minuty zazvonil na plzeňskou tyč. Domácí byli v těchto chvílích jednoznačně aktivnější a po čtvrtém gólu náležitě při chuti. Konečně rozehřát domácího gólmana mohli Plzeňáci při přesilovce, kterou zařídil domácí obránce Vomela. Jenže hokejisté Lasselsbergeru pouze jednou zaměstnali domácí gólmana, a to bylo málo. Po návratu vyloučeného Vomela musel Barta krýt šance Roba, Sailera a Rachůnka. V útočné aktivitě domácí ještě podpořilo vyloučení Výborného za držení hole. Po přežití oslabení zvonila branková konstrukce i na druhé straně, ale závěr se Plzni přeci jen podařilo zdramatizovat. Svoji zbytečnou chybu před třetím gólem domácích napravil Krátoška, který trefil mezeru mezi betonem a tyčkou, 4:3. Jihočeši reagovali přirozeně, svůj těsný náskok nedlouho před koncem tvrdě bránili. A nakonec i ubránili.

Vladimír Caldr (České Budějovice): Náš výkon byl mnohem konsolidovanější než v předchozím vítězném utkání se Zlínem, byli jsme herně ukáznění. Litujeme nevyužití některých šancí a zbytečného závěru, kdy jsme inkasovali kontaktní gól. S posilami Fadrným a Ďurákem jsme byli spokojeni.

Miroslav Přerost (Plzeň): Přijeli jsme s taktikou pokrývat střední pásmo a přecházetdo brejků, což se nám nedařilo, nebyli jsme schopni vytvořit obranný val k získání převahy. Byli jsme rozhárání a nepůsobili kompaktním dojmem, proto jsme dostali góly a prohráli.