20.01.2002, Milan Dvořák

CEB-PCE 4:1 Konečně výhra !

Díky postavení obou týmů v tabulce měly být Pardubice jednoznačným favoritem. Ale nutnost budějovických bodovat slibovala spíše vyrovnanou bitvu. Drama se nakonec nekonalo, v pohodě hrající Jihočeši zvítězili 4:1. Kuriozitou je, že čtrvtý gól domácích vstřelil Michal Vondrka v čase 59:59, tedy jednu vteřinu před koncem zápasu.
Pardubice přijely na jih Čech bez nemocného Dušana Salfického, kterého v bráně nahradil Adam Svoboda. Celý zápas byl neustále přerušován kvůli častým vyloučením na obou stranách, rozhodčí nakonec rozdal celkem 87 trestných minut. Budějovičtí navíc utrpěli další citelnou ztrátu, když byl na začátku třetí části hry zraněn útočník František Mrázek. Za zády rozhodčího byl zákeřně zezadu krosčekován Stanislavem Procházkou. Ten byl za tento likvidační zákrok vyloučen do konce utkání. Mrázek utrpěl těžký otřes mozku.

Domácí nabuzení povinností bodovat doslova vlétli do utkání. Petr Sailer vypálil při přesilovce od modré čáry, puk zazvonil o tyč Svobodovy brány a skončil v síti. Za Pardubice se pokoušel odpovědět Janecký jehož střelu zastavila Hudáčkova lapačka. Budějovičtí mohli zvýšit po Sailerově přihrávce na Štrbu, tomu ale přihrávka přeskočila hůl. Nebezpečně střílel také Bartoš, po něm se objevil před brankou osamocený Michálek. Jeho střelu však Svoboda vystihl. Vyrovnání přišlo až při početní výhodě dvou hostujících hráčů v poli. Kudrnovu střelu Hudáček zázračně skluzem vyrazil, k puku se jako první dostal Petr Mudroch a bez problémů ho poslal do brány. Před koncem třetiny ještě zívala na Štrbu prázdná brána, budějovický útočník ale nedokázal přehodit Svobodu.

Na úvod druhé třetiny zahrozil tvrdou ranou od modré čáry Vyhlídal, na Hudáčka naštěstí nevyzrál. Do brejku se dostával Lubina, obránce Čierný hrající bez hokejky ho na poslední chvíli srazil k zemi. Sýkorovu nebezpečnou střelu v přesilovce vyrazil Hudáček maskou, poté pálil tvrdě Duben. Domácí brankář vyšel z deště střel nepokořen. Skvělou souhru Jindry s Michálkem spálil opět Štrba. Ve velké šanci trefil pouze rameno padajícího gólmana hostů. Štrba poté na střídačce vzteky rozlámal hokejku. Domácí hráči začali přebírat aktivitu a své soupeře jednoznačně přehrávali. Velezkušený kapitán Jihočechů Suchánek vystřelil na Svobodu, ten lehkou střelu s vypětím sil vyrazil na břevno. Hostující brankář měl plné ruce práce i se střelou Čierného, kterou ukryl v lapačce. Puk se po ose Bartoš – Šimánek dostal k Novotnému, ten ale překrásnou kombinaci gólem neozdobil, svou střelu z otočky namířil pouze do boční sítě. Minutu a půl trvající přesilovku pět na tři Jihočeši nevyužili. Napřed hledal Mrázek před bránou Bartoše. Puk prolétl brankovištěm ale Bartoš ho nezpracoval. Poté nebezpečně pálili Suchánek s Michálkem. Gól padl až o minutu později. Milan Michálek korunoval své sólo přes celé hřiště gólem. Klička kterou obešel Vyhlídala s Pácalem si zaslouží zlatou helmu. V závěru třetiny byl ještě v šanci Štrba, ani napotřetí před Svobodou neuspěl. Nevybíravým způsobem ho srazil k zemi jeden z pardubických obránců

Do poslední části opět lépe vstoupili hosté, Hudáček se musel činit při střelách Lubiny a Mudrocha. Následnou pětiminutovou výhodu za vyloučení Procházky (kvůli faulu na Mrázka) Jihočeši nezvládli, jedinou střelu vyslal na bránu Štrba. Následně nadvakrát zahrozil agilní Sailer, nejprve netrefil Štrbovu přihrávku, poté z bezprostřední blízkosti nastřelil brankáře Svobodu. Zvýšení se budějovičtí dočkali o chvíli později. Šimánek zavezl do třetiny puk a výborně nahrál do prázdného prostoru mezi kruhy. Tam si jako první najel Peter Bartoš a střelou zápěstím prostřelil brankáře hostů. Následně byli vyloučeni čtyři domácí obránci, proto museli při oslabení pět na tři nastoupit netradičně dva útočníci. Snaha o vyrovnání korunovala tečovanou střelou Janeckého. Hudáček však kryl i Lubinovu bombu z prostoru mezi kruhy. Nakonec ještě zázračně vyrazil betonem střelu Mikesky a zachránil týmu tři body. Vedení pojistil bekhendovou střelou junior Michal Vondrka, když přebruslil nešťastného Pácala. Na tabuli svítil čas 59:59.

Jaroslav Jágr (České Budějovice): "V naší situaci jsme vítězství potřebovali, utkání bylo výrazně ovlivněno vyloučeními. Zápas ukázal oprávněnost našich trejdů - Hudáček hrál výborně a u Hučka oceňujeme schopnost vyvézt a nahrát puk. Také výborně zahráli junioři."

Petr Hemský (Pardubice):"V průměrném utkání jsme se přizpůsobili hře domácích. Před domácí kulisou 9 000 diváků se hraje jinak, hráči víc bruslí a lépe napadají. Nedokázali jsme se prosadit střelecky, ani v přesilovkách."