19.11.2023, Václav Kucul

CEB – MLB 3:2 – Motor doma po reprezentační pauze porazil Mladou Boleslav

České Budějovice - Českobudějovický Motor se po reprezentační přestávce po čtrnácti dnech představil opět v extraligovém zápase, když na domácím ledě přivítal poslední celek z Mladé Boleslavi. Jihočeši v utkání vedli pět minut před koncem třetí třetiny o dvě branky, hosté ale ještě dokázali snížit a zápas zdramatizovat. Motor ovšem vítězství uhájil a po brankách Branta Harrise, Jáchyma Kondelíka a Ondřeje Kachyni zvítězil 3:2.

Do utkání vstoupil lépe domácí Motor, po zajímavé kombinaci v útočném pásmu domácích se k zakončení dostal Kachyňa, jeho pokus ale zlikvidoval Novotný. České Budějovice byly i nadále aktivnější a vypracovávaly si zajímavé příležitosti. Nejprve Gulaš ve 3. minutě vybízel k zakončení Kubíka, puk před ním ale odpálil mladoboleslavský obránce. O chvíli déle pak Gulaš po další dobré individuální akci předkládal před branku Kondelíkovi, obrana hostů byla ale opět připravená. Jihočeši na tom byli pohybově lépe a Beránek přišel s dalším nebezpečným zakončením, jeho pokus ale gólman Mladé Boleslavi vyrazil. Přesně v půlce první třetiny se do samostatného úniku dostal hostující Lantoši, brankář Strmeň ale skvěle zasáhl a svůj tým podržel. Tato příležitost vlila hostům z města automobilů krev do žil a ti byli nebezpečnější než ze začátku utkání. Žádnou další velkou šanci si však nepřipsali. Ve 14. minutě Motor dobře zavřel mladoboleslavské hokejisty v jejich pásmu, Kondelíkova teč šla však těsně nad branku. Hned vzápětí přišel další pokus, který obstaral Pýcha, kotouč ovšem pokryl pohotový Novotný. V závěru třetiny se trochu přiostřilo, na obou stranách hned dvakrát v poslední minutě padaly tresty za hrubost.

V úvodu té druhé od modré čáry před branku nebezpečně nahazoval puk Štencel, kde nebezpečně clonil Valský. Ten se pokoušel také zakončovat, byl ale příliš v úhlu. Ve 25. minutě se ale domácí Motor konečně dočkal. Při signalizované výhodě našel Gulaš přímo před Novotným kanadského Branta Harrise, jenž zasunul puk za brankovou čáru. Na začátku 29. mohlo být srovnáno. Sám na Strmeně se řítil Šmerha, který úspěšný nebyl. Zuby si na domácím gólmanovi z následné dorážky vylámal také Suchý. Nedáš, dostaneš. Tohle pravidlo mohlo platit hned vzápětí, Přikryl ale na druhé straně svou šanci neproměnil. Ve 35. minutě Bruslaři potvrdili, proč jsou v přesilovkách nejlepší v extralize. Aaltonen v početní výhodě přihrál Róbertu Lantošimu, který střelou nad beton překonal Strmeně. Netrvalo dlouho a českobudějovičtí hokejisté si vzali vedení zpět na svou stranu, tentokrát se v přesilové hře prosadil Jáchym Kondelík. Gulaš dobře vypálil od modré, a právě Kondelík se před brankou zorientoval nejlépe a zasunul kotouč za Novotného záda. Do šaten se tak po druhé třetině šlo za stavu 2:1 pro domácí.

Začátek třetího dějství přinesl zajímavou příležitost ze strany Bruslařů. Jeden z nich se snažil obkroužit branku a uklidit puk do branky, to se mu ovšem nepovedlo. Ve 45. minutě v útočném pásmu hokejistů v modrém Kondelík posunul puk na Gulaše a ten z jedničky příklepem vypálil, jeho pokus pak prosvištěl mimo branku. V následujících minutách hrály České Budějovice dvě přesilové hry za sebou, ale ani z jedné se nedokázaly prosadit. V 52. minutě nebezpečně pálil po přihrávce zpoza brány Gewiese, brankář Motoru se ale dokázal včas přesunout k bližší tyči. Ve stejné minutě se k zajímavé střele dostal také domácí kapitán Gulaš, Novotný však zasáhl a poslal puk do bezpečí. Pět minut před koncem mohl po nádherné přihrávce skórovat Pýcha, ten ale částečně odkrytou branku netrefil. Vzápětí už domácí ale na rozdíl dvou branek odskočili. Kondelík odvedl za brankou dobrou práci, přihrál Ondřeji Kachyňovi a ten svým premiérovým gólem v extralize rozvlnil síť, 3:1. Uběhla minuta a půl a bylo zaděláno na drama, hosté totiž dokázali snížit na rozdíl jediné branky. Tomáš Fořt dostal za obranu dobrou přihrávku, a i když mu puk skákal, dokázal Strmeně prostřelit. V závěrečných minutách hostující celek zkoušel hrát se šesti hokejisty v poli, vyrovnat se mu ale nepodařilo. České Budějovice tak nad Mladou Boleslaví zvítězily 3:2.

Jiří Hanzlík (Motor): „Čtrnáct dní jsme nehráli, zatímco soupeř byl rozehraný po dvou zápasech. Přesto jsme první třetinu zvládli velmi dobře. Paradoxně za stavu 1:0 pro nás jsme měli slabší pasáž, čehož soupeř využil k vyrovnání. Pomohli jsme si gólem v přesilovce. Bylo to vyrovnané utkání, ve kterém jsme měli i kus štěstí. Pořád na našich hráčích při těsném skóre vidím obavy o výsledek. Za tři body jsme strašně rádi, protože soupeř vůbec nevypadal jako poslední celek tabulky.“

David Havíř: „Vyrovnané utkání, které rozhodly maličkosti. Zápas zlomil gól Motoru na 2:1 v přesilovce. Ve třetí třetině jsme neměli tak dobrý pohyb jako ve druhé. Přesto jsme za stavu 3:1 ještě snížili, zkoušeli jsme power play , ale vyrovnat už se nám nepodařilo.“