22.09.2004, David Lukeš, Tomáš Zetek

CEB - MLB 3:1 - Perně vybojované vítězství

Jihočeši si připsali další domácí vítězství, tentokrát o něj ale museli bojovat až do samého konce. Po brankách Kropáče a dvou Musila porazili Mladou Boleslav 3:1. Utkání zdramatizovalo reklamování přilby Radka Martínka hostující střídačkou, po níž hlavní rozhodčí Blecha odvolal branku budějovického obránce!
Ve středu v podvečer čekal mužstvo HC České Budějovice již třetí domácí zápas. Na jih Čech přijela v 6. kole Mladá Boleslav vedená bývalým reprezentačním obráncem Miloslavem Hořavou. Jelikož slezští soupeři z Opavy a Ostravy Jandačovi svěřence příliš nepotrápili, vzhlíželo se k utkání se “Škodováky“ s větším očekáváním. Ambiciózní Středočeši nasbírali v úvodních pěti kolech pouhých pět bodů, což ale domácí kouč Josef Jandač kvitoval s notnou rezervou. „Je začátek soutěže a každý tým se může postupem času zvednout,“ nebral utkání na lehkou váhu lodivod, jenž před zápasem s Mladou Boleslaví čekal prozatím nejostřejší domácí prověrku.

Hostující mužstvo přijelo do Budvar Arény s obrannou taktikou založenou na propracované defenzívě a dobrém bránění středního pásma. Domácí se v úvodu utkání prosazovali velmi těžko a první vážnější šance přišla v 6. minutě z hole boleslavského Dernera, který ostrým švihem rozezvučel levou tyč branky Jana Chábery. V tu chvíli si asi nejeden patriot budějovického hokeje oddychl. Odezva na sebe nenechala dlouho čekat a domácí hned v 9. minutě otevřeli skóre Radoslavem Kropáčem, jenž dorazil do odkryté klece Muchovu střelu od modré čáry – 1:0.
Aby hostujícímu brankáři nebylo líto, že jemu nikdo na konstrukci branky nezazvoní, zželelo se ho mladému Lálovi. Rychlý útočník si výborně nabruslil na ideální příhru Petera Bartoše, ale následnou střelu opřel pouze do tyče. Vyrovnanou první třetinu zakončila pro změnu střela do tyčky vyslaná hostujícím kapitánem Mariánem Moravou.

Do druhého dějství vstoupili Středočeši aktivně a vidět byl hodně zejména exbudějovický rychlonožka Milan Kostourek, jenž se několikrát ocitl v dobrých brankových příležitostech. Chábera byl však jistý. Ve 29. minutě si prořídlé ochozy Budvar Arény mohly zajásat podruhé. Domácí Mojmír Musil po akci Kropáče překvapil hostujícího brankáře Lukáše Musila, jemuž po učebnicovém příklepu prolétl puk podél nohy do sítě – 2:0.
V čase 34:49 se stala v našich luzích a hájích naprosto nevídaná věc. V přesilovce pět na tři si Jihočeši pohráli s hostující defenzívou a do nedávná ještě sváteční střelec Radek Martínek propálil Musila. To by nebylo ještě nic tak neobvyklého, ale… Když se již schylovalo k buly uprostřed hřiště, mladoboleslavský kapitán Marián Morava upozornil rozhodčího na střelce branky. Ne tolik na jeho osobu, jako na jeho výstroj. Podle známého pořekadla „zoufalá doba žádá zoufalé činy“ se hostující trenéři uchýlili k taktickému “faulu“. Hlavního rozhodčího Blechu upozornili na Martínkovu přilbu, na které chybělo ochranné plexisklo, jež by podle pravidel rozhodně chybět nemělo. Se zápisem v ruce vehementně argumentující Morava nakonec donutil arbitra k odchodu do šaten. Sudí si po krátkém zalistování v pravidlech, v nichž podle trenérů nic o takovémto provinění nenašel, vyložil situaci po svém. Branku Jihočechů dodatečně odvolal a nicnetušícího Martínka ještě posadil za katr na dvě minuty za nedovolenou výstroj. Aby učinil spravedlnosti za dost, poslal sudí jako vyvrcholení dvacetiminutového intermezza na trestnou lavici ještě na 17 sekund hostujícího Moravu, aby si dopykal nedokončený trest.

Tato situace domácí vyburcovala k vyšší aktivitě. Ve třetí třtině se hra bohužel díky destruktivně hrajícím hostům a nepříliš jistému výkonu rozhodčího Blechy začala kouskovat. Hluché místo po začátku závěrečné části vyplnilo vyloučení mladoboleslavského Milana Hluchého. V 52. minutě dokázali z ojedinělého útoku udeřit hosté. Po rychlém úniku snížil nejlepší hráč hostí Tomáš Hradecký - 2:1.
Aktivita domácích však touto ranou nijak nepolevila. Rozhodnout mohl Štraub, který však svůj blafák nedotáhl. Následná pumelice opět s chutí hrajícího Martínka pouze zamířila do Musilovi vyrážečky. Projektil domácího beka byl natolik dělový, že vyrazil hokejku z ruky hostujícího brankáře. Závěrečnou detektivní zápletku lépe hrající Jihočeši nepřipustili. Devadesát sekund před závěrečnou sirénou vybojoval výborným napadáním kotouč Kropáč. Předložil ho Mojmíru Musilovi, který provětral střelou mezi betony mladoboleslavského brankáře a uzavřel tak gólový účet čtvrtečního utkání na 3:1.

Marián Morava
Josef Jandač, trenér HC ČB: „My jsme vůbec neočekávali lehké utkání. S Boleslaví jsme hráli v přípravě a již tam prokázala svou sílu. Jsme pochopitelně rádi, že jsme získali tři body - byly vydřené. Hráli jsme špatně ve středním pásmu. Co mě naštvalo, byly fauly Fadrného a Štrauba. Spokojen jsem s výkonem Chábery, kterému nevyšlo pouze utkání v Hradci Králové. Jinak chytá spolehlivě. Kdyby rozhodčí uznali třetí branku, tak si myslím, že by se utkání hrálo úplně jinak. Podle mého názoru by měl soupeř nejdříve upozornit na to, že hráč nemá štítek, a když si ho ani poté nevezme, tak ho vyloučit. Tak se ale nestalo. Rozhodčí se šel podívat do pravidel, kde nic takového není. A když to tam není, tak by to neměl takto posuzovat.“

Miloslav Hořava, trenér BK Mladá Boleslav: „Budějovice byly samozřejmě favoritem. My jsme je chtěli co nejvíce potrápit, což se vcelku podařilo. Co se nám bohužel nepodařilo bylo to, co jsme chtěli nejvíce – dosáhnout na bod. Jsme trošku zklamáni, ale jinak musím kluky pochválit, makali a hráli velmi dobře. Co se týče Martínka, tak šlo o to, že měl povinnost hrát s plexi, ale nehrál s ním. My jsme toho samozřejmě využili.