05.02.2010, Petr Novotný

CEB - MLB 2:1sn - Bod navíc vystřelil v nájezdech Pletka

Č. B u d ě j o v i c e – V důležitém utkání o účast v desítce pro play off mezi devátým HC MOUNTFIELD a desátou Mladou Boleslaví znovu nedokázali Jihočeši zvítězit za tři body. Hosty dostal do vedení ve druhé třetině Bahenský. Domácí srovnali Snopkem, ale více branek v utkání nepadlo. Po oslabení následovaly potřetí ve vzájemných utkáních nájezdy, které přisoudily výhru domácím. Jako jediný dal nájezd Václav Pletka.

Úvod zápasu domácím hokejistům vyšel lépe než Mladé Boleslavi. Jako téměř vždy svého soupeře zatlačili do defenzivy, ale jako téměř vždy z toho nic nevytěžili. Už ve druhé minutě poprvé rozehřál diváky Tibor Melichárek, který zkoušel Schwarze střelou bekhendem po vyjetí od levé tyčky, aby potom získal zpátky sražený puk a vyjel z druhé strany branky. Ani podruhé však tentokrát forhendovou střelou Schwarze nepřekonal.

Hosté byli v úvodu zápasu takřka neškodní a jedno zakázané uvolnění střídalo druhé. Paradoxně je dostala do hry přesilová hra domácích po faulu Frola na Veselého. Svěřenci kouče Výborného ji nezahráli vůbec dobře a hosty téměř neohrozili. Do jediné výraznější šance se dostal až v závěru Pletka, ale po nahrávce Gulaše byl včas zablokován.

Středočeši poprvé zahrozili v 10. minutě a hned to byla největší šance zápasu. Kracík se z levé strany dostával před Kováře, napálil tyčku a od ní se puk odrazil do zadní části Kovářových betonů. Hosté už chtěli zvedat ruce nad hlavu, ale rozhodčí rozpažil. Kovář puk stihl před brankovou čárou.

Nejvíce živo bylo na ledě ve druhé polovině první části hry. Nejdříve byl vyloučen mladoboleslavský Sýkora, ale domácím se přesilovka povedla podobně jako ta první, jen dopadla o něco hůře. Snopek promáchl na modré jednu nahrávku a v následném nájezdu dvou na jednoho fauloval Boháče. Hrálo se čtyři na čtyři a po dalším faulu Hudece i pět na tři.

Jenže hosté si v přesilovce vedli podobně jako domácí. Jindra se sice dostal do velké šance na brankovišti, ale nadvakrát Kováře nepřekonal a pak zastavoval následný brejk faulem. Běžela 14. minuta a ve stejném počtu čtyř proti čtyřem byli domácí lepší. Velkou šanci nedal Mikeska po Sailerově průniku a následné přihrávce. V krátké přesilovce, která následovala, pálil tvrdě Snopek, ale trefil jen Schwarzovo rameno. Domácí stupňovali tlak. Aktivní byl zejména Gulaš, ale důraz v koncovce chyběl. I proto v úvodní části hry gól nepadl.

Druhá třetina začal pro českobudějovické mužstvo hodně studenou sprchou. Po 27 vteřinách, které strávili domácí v útočném pásmu, se dostal k odraženému puku Sýkora, posunul na Boháče a ten dal dlouhou přihrávkou najíždějícímu Zdeňku Bahenskému, který se prosmýkl mezi dvěma budějovickými beky a tvrdou ranou vymetl horní růžek Kovářovy branky. – 0:1.

Jihočechy inkasovaná branka hodně zaskočila a dostali se do hlubokého útlumu, jehož důsledkem byly šance Krále, kterému nahrál dokonce sám domácí Melichar a potom také průnik Gajovského, který zakončoval písecký odchovanec do Kovářovy náruče. Ve 26. minutě se ozýval z tribun poprvé pískot a v té době se do první velké šance dostal Gulaš. Jenže pálil mimo po nahrávce Pletky.

Málo pohybu, zkažené nahrávky, puk lítající po mantinelech bez náznaku nějaké myšlenky a střely do padajících obránců. To byla hra HC MOUNTFIELD po obdržené brance, kterou podtrhla ještě další nevyužitá přesilovka po faulu Šterbáka. Domácí v ní opět prakticky nevystřelili na bránu a naopak hostující Sýkora svým drzým průnikem z levé strany potrápil Kováře.

Tak trochu z ničeho nic pak přišlo vyrovnání. Hráči MOUNTFIELDU zakládali útočnou akci, kdy dostal na půlce puk obránce Jan Snopek, který měl celkem slušnou rychlost, a proto se pustil mezi čtyři protihráče. Ti ho nechali vystřelit a pak si puk i dorazit. – 1:1 Vyrovnání do konce druhé třetiny obrátilo karty a najednou byli lepší ti v červenobílém, ale kýžený zásah do Schwarzovi branky jim to nepřineslo, i když některé šance Pletky, Hudece nebo Šimánka vypadaly slibně.

Poslední část hry začala ve svižném tempu. Hrálo se chvíli před Kovářem a za chvíli zase před Schwarzem, který měl o něco více práce. Domácí se snažili kombinovat. Ovšem vázala jim souhra a přihrávky většinou končily v rozích kluziště. Hosté zase hlavně vyhazovali, ale když se pustili do protiútoku, jejich pokusy vypadaly nebezpečněji. Ovšem postrádaly kvalitní finální fázi.

Od 47. minuty začínali být lepší domácí hráči a dostávali se i do koncovky. Aktivitou hýřila hlavně trojice Šimánek, Hudec a Melichárek, která dokázala dostat svým pohybem hosty pod tlak a vynutit si několik šancí. I proto trávila na ledě čím dál tím víc času. Šance však Schwarz řešil. V 50. Minutě se do velké šance dostal obránce Poživil. Ten je sice pravý obránce, ale pálil na Schwarze z levého křidla. V 52. minutě zakončoval znovu Šimánek, chvíli po něm Mikeska. Boleslav těžko zastavovala útoky Jihočechů, ale Schwarz chytal, co viděl.

Změnu nepřinesla ani následná přesilovka 4 na 3 a 5 na 4 v podání českobudějovického celku. Snaha byla, střely také, ale gól nepřicházel. Mohlo být zle na druhé straně. V čase 58:56 se dostal k puku po přihrávce zpoza branky Fabuš a v největší šanci třetí třetiny v podání hostů neuspěl a střelu po zemi mu Kovář chytil. Další gól nepadl. Šlo se do prodloužení.

Prodloužení se hrálo hodně opatrně, přesto měli více ze hry hráči domácího celku. Několikrát zle zatopili Schwarzovi, ale výsledek byl zde už mnohokrát napsaný. Buď střela vedle nebo do brankáře nebo do chumlu hráčů před sebou. Nájezdy byly neodvratné. Jely se potřetí v této sezoně ve vzájemných zápasech. Za hosty jel první Nikola Gajovský, ale Kovář jeho pokus kryl. Za domácí kontroval útočník Pletka a střela zápěstím mu vyšla. Vrbata mohl srovnat, ale klička do bekhendu mu nevyšla. Rozhodnout mohl Milan Gulaš, ale bekhendový pokus šel nad. Třetí nájezd Boleslavi jel Fabuš a klička do bekhendu mu nevyšla.

Daniel Boháč
František Výborný, trenér HC MOUNTFIELD: Moc jsem se po tom nepídil, ale sami novináři mi říkali, že proti Mladé Boleslavi se Budějovicím moc nedaří, že to byly vyrovnaná utkání a že se většinou hrálo do prodloužení. To se potvrdilo. Věřili jsme, že dokážeme dát gól. Byli jsme aktivnější, ale gól jsme prostě nedali. Když soupeř ujel a dal na jedna nula, ztratili jsme trochu glanc a byli jsme nervózní. Zaplať pánbůh za ten gól. Bylo to trochu šťastný, ale myslím si, že jsme si ho zasloužili. Boleslav má dobrou obranu a ve třetí třetině to potvrdila. Přesto si myslím, že jeden gól jsme tam měli dotlačit. na nájezdy je dobře, že máme Vencu Pletku. takový hráč nám předtím chyběl.
Jiří Šejba, asistent trenéra BK Mladá Boleslav: I ten jeden bod, který jsme uhráli, je pro nás dobrý a je to to, pro co jsme si sem přijeli. To, co jsme předváděli na ledě, mám tím na mysli zajištěnou obranu, fungovalo dobře. Mrzí nás vyrovnávací gól, ale Budějovice byly v některých chvílích lepší a přehrávaly nás. Myslím, že remíza byla opravněná. V prodloužení se hrálo opatrně a nájezdy jsme po dlouhé době prohráli. Kluci to mohli řešit malinko jinak, protože Kovy je rychlej a měli spíš najíždět ze strany.