10.12.2010, Michal Špírek

CEB - MBL 10:2 - Produktivní Jihočeši smetli Boleslav!

Č. B u d ě j o v i c e - Spoustu krásných akcí a hlavně branek nabídlo 30. extraligové kolo v Budvar Aréně. HC MOUNTFIELD se postavil proti Mladé Boleslavi a byla to jednoznačná záležitost, gólový účet domácích se zastavil na kulatém čísle deset. Budějovičtí rozhodli hned v první třetině, kterou vyhráli 4:1. Boleslav sáhla hned dvakrát ke střídání gólmanů, ani to jí ovšem nepomohlo. Dvě branky vstřelili Tomáš Mertl a Pavel Kašpařík, premiérovou trefu v dresu HC MOUNTFIELD poté zaznamenal obránce Jakub Šulc.

Veselo bylo v Budvar aréně hned od druhé minuty. Podlešák vystřelil puk a brankář Valent ho zalehl. Kotouč však hostujímu brankáři vypadl. Všiml si toho Jakub Langhammer a přihrál ho před odkrytou branku, kde už číhal volný Tomáš Mertl - 1:0. Ještě veseleji bylo o tři minuty později. To si Milan Gulaš vzal puk za brankou, vykroužil před ní a prostřelil brankáře Valenta – 2:0. To už na Boleslavského gólmana bylo moc a nechal se vystřídat Markem Schwarzem. První příležitost měli hosté v přesilové hře, kdy od modré pálil Michal Macho a Kovář chvíli nevěděl, kde má puk. V té samé přesilovce celek trenéra Holaně snížil. Od modré střílel Derrell Hay a puk před brankou tečoval Juraj Štefanka - 2:1. Přesilovku využili i domácí. Václav Pletka našel volného Jakuba Šulce a ten se z prostoru kruhů trefil do branky. Byl to jeho první gól v extralize. - 3:1. Českobudějovičtí byli při střelecké chuti. Jakub Šulc přihrál před branku Jiřímu Šimánkovi a ten trefil mezi nohy brankáře Schwarze – 4:1. Bruslaři zahrozili v patnácté minutě, kdy se na Kováře řítil Fabuš, ale budějovická opora měla beton na svém místě a puk vyrazila ven z branky. Po zbytek třetiny se už nic vážného nestalo. K vidění bylo pět branek, ale příliš hokejové krásy zápas nepobral.

Hned v úvodu druhé třetiny měli Jihočeši možnost hrát padesát vteřin přesilovku pět na tři. Usadili se sice před Schwarzem, ale branku se jim dát nepodařilo. Ani zbytek početní výhody domácí nedokázali využít. Ve druhé třetině se úroveň zápasu výrazně nezvýšila. Přesto se domácí mohli radovat popáté. Tomáš Mertl dostal přihrávku do jízdy od Jakuba Langhammera a jel sám na branku. Svůj nájezd zakončil střelou mezi betonem a tyčkou – 5:1. Vzápětí se do šance dostali i Mladoboleslavští. Tomáš Nouza vyjel zpoza branky a snažil protlačit puk do branky. Pomáhali mu v tom jeho tři spoluhráči a rozhodčí šli prohlížet video. Branka nakonec nebyla dosažena. V dalším průběhu třetiny se hrálo před oběma brankami. V poslední minutě ještě měli domácí možnost hrát pět na tři. František Ptáček trefil horní tyč branky. V samotném závěru druhé třetiny ještě najížděl z pravé strany Jakub Langhammer,ale Schwarz byl na místě a puk chytil. Po druhé třetině vedli hráči HC MOUNTFIELD 5:1.

Třetí třetina začala pro Jihočechy dobře. Po dvanácti vteřinách využil přesilovou hru Michal Mikeska - 6:1. Jiří Šimánek byl zády k brance a tak přihrál na Michala Mikesku, který byl ve střelecké pozici a prostřelil Schwarze. Domácí se ještě nestačili ani usadit po oslavách a už mohli jásat znovu. Pavel Kašpařík jel s pukem od půlky hřiště a svůj nájezd proměnil – 7:1. To zase bylo moc na Marka Schwarze a na led se opět dostal Michal Valent. Mladá Boleslav ještě dokázala zápas zkorigovat. Zmatku před Kovářem využil Zbyněk Hrdel, který se jako poslední dotkl puku – 7:2. Přestože Mladoboleslavští vysoko prohrávali, nepolevovali a snažili se stále o vstřelení dalšího gólu. Tyčka domácí branky se rozezvučela po střele Nikoli Gajovského. Za domácí kontroval Václav Pletka, ale jeho střelu Valent vytěsnil. Nejhezčí branka zápasu padla po střele Pavla Kašpaříka - 8:2. Celou akci začal Milan Gulaš, který obešel tři hráče a krásně našel najetého Kašpaříka, který tak dal svůj druhý gól v zápase. I za rozhodnutého stavu se hrál bezstarostný, útočný hokej. Radost asi neměli brankáři, kteří měli plné ruce práce. Stav se ještě měnil v osmnácté minutě. Od modré vystřelil Jan Snopek - 9:2 a jeho střela skončila v horním růžku branky.Diváci se okamžitě dožadovali desáté branky.Té se nakonec dočkali. Dvacet pět vteřin před koncem zápasu od modré napřáhl František Ptáček a jeho střela skončila v brance – 10:2.

Scott Barney

Milan Kupka (HC MOUNTFIELD): "Hodně gólů padlo díky tomu, že jsme předváděli pěkné kombinační akce a dokázali je zakončovat. Za dobu mého působení v Budějovicích u prvního mužstva jsem ještě tak vysoké vítězství nezažil."

Miloš Holaň (Mladá Boleslav): "Je to obrovská ostuda a nezodpovědnost hráčů včetně brankářů. Nepamatuji si na takový výsledek jako hráč ani jako trenér. Nedokázali jsme s patřičnou pokorou vstřebat úspěšný výsledek s Třincem, a proto jsme takhle dopadli. Musíme to rychle hodit za hlavu a jít dál."

Branky a nahrávky: 25. Sochor (Pitel, Bystřický), 37. Tomas (Hoch, Kusak), 38. Kusak (Humeník), 44. Kuprijanov (Kusak, Humeník) –...

Branky a nahrávky: 02:13 Lev (Koníř, Mařík; 5/4) – 01:34 Douda (Hofman, Mareš; 5/5), 46:35 Zachariasz (Daněk, Rončka; 5/5)....