09.09.2009, Tadeáš Nový

CEB - LIT 4:1 - Premiéru zvládli domácí hokejisté na jedničku

Č. B u d ě j o v i c e - První zápas v nové sezóně vyšel hokejistům HC MOUNTFIELD dokonale, když porazili Litvínov 4:1. Stalo se tak především díky výbornému výkonu v první a druhé třetině, ve kterých naštříleli domácí po dvou brankách. O góly se podělili Tomáš Kůrka, Milan Gulaš, Lukáš Květoň a jedna z předsezónních posil, obránce Jan Snopek. Bezchybným výkonem se do nového ročníku uvedl brankář Roman Turek. Článek doplněn o statistiky buly a střel.

Hokejisté HC MOUNTFIELD vstoupili do nové sezóny s očividným odhodláním napravit blamáž z té minulé. Již na začátku druhé minuty dobře napadal druhý útok ve složení Hudec, Huml, Veselý. Hudec v rohu vyšťoural kotouč a přesně přihrál Ondřeji Veselému. Jeho střelu vyrazil Hübl ramenem jen nad sebe. Padající koutouč se snažil zasáhnout Hudec. O minutu později se do přečíslení dva na jednoho dostala dvojice Snopek, Sailer. Kapitán domácích nedokázal puk zblízka zvednout na Hüblův beton.

Ve třetí minutě pálil tvrdě Květoň. Hübl pravým ramenem dokázal puk vytěsnit. Domácí nadále tlačili a svého soupeře ze severu přehrávali. Ve čtvrté minutě hráli první přesilovku. Josef Melichar nezvládl rozehrávku a na Romana Turka se řítila dvojice Skuhrovec - Kubinčák. První jmenovaný volil střelu, kterou dokázal Turek vykopnout.

Na první branku se v Budvar Aréně čekalo až do třinácté minuty. Ve vlastním oslabení vybojoval Tomáš Kůrka na červené čáře puk a metr za modrou vystřelil okolo nohou bránícího hráče. Hübl letící puk neviděl a domácí šli do vedení - 1:0.

Ve čtrnácté minutě pálil dvakrát v přesilovce Šlégr, ale Turek byl v obou případech pozorný. V čase 15:32 byl Štěpán Hřebejk faulován při samostatném úniku a rozhodčí Jeřábek nařídil trestné střílení. To s přehledem proměnil Milan Gulaš, který svou střelu otřel ještě o břevno - 2:0. O minutu později odpověděl na druhé straně Lukeš, ale jeho střela byla nepřesná. Po zbytek třetiny udrželi domácí Severočechy daleko od své branky a když nepromněil svou šanci Kůrka, šlo se do kabin za stavu 2:0.

Do druhé třetiny vstoupili opět lépe domácí. Nebezpečnou Humlovu střelu dokázal Hübl vyrazit, přestože puk spatřil na poslední chvíli. Potom dvakrát zahrozili hosté, jmenovitě Jakub Černý. Ve dvacáté třetí minutě ujel na levém křídle Snopkovi a tvrdou střelou ohrozil Romana Turka. O dvě minuty později stejný hráč nedokázal využít přesilovku.

Ve dvacáté šesté minutě zvýšili domácí svůj náskok. Štěpán Hřebejk a Lukáš Květoň skvěle vyřešili přěčíslení a druhý jmenovaný poslal puk švihem k pravé tyči branky litvínovského gólmana - 3:0. V dalších minutách šla kvalita hry prudce dolů. Přibylo vyloučených, hra byla plná ofsajdů a zakázaných uvolnění.

Na další pohlednou akci si diváci museli počkat až do třicáté páté minuty, kdy se v přesilové hře dostal k opakované dorážce Štěpán Hřebejk. V časové tísni nedokázal puk za Hüblova záda protlačit. Již při rovnovážném počtu hráčů na ledě našel křížnou přihrávkou Snopek Petra Sailera, který ale z bezprostřední blízkosti nedokázal zvednout puk nad ležící Hüblův beton.

Ve třicáté osmé minutě dokázali domácí využít přesilovku díky učebnicové kombinaci. Tomáš Kůrka od mantinelu přihrál na modrou čáru Josefu Melicharovi, který puk okamžitě posunul na Jana Snopka, jenž z první napálil kotouč do odkryté části branky - 4:0.

V poslední minutě druhého dějství ještě zahrozil Šimánek. Jeho střelu od modré čáry ale Hübl vyrazil. Při napadání si v posledních vteřinách vykoledoval menší trest kapitán domácích Petr Sailer.

Třetí třetinu zahájili hosté, i díky přesilové hře, velmi aktivně a již v jednačtyřicáté poslal rozhodčí pykat za vysokou hůl Jana Snopka, a nabídl tak Severočechům dvojnásobnou početní výhodu, která trvala plnou minutu. Turek dokázal zlikvidovat nebezpečné pokusy Kubáta a Černého, ale v čase 42:21, tedy již při klasické přesilovce, poslal Viktor Hübl puk do jízdy Vojtěchu Kubinčákovi, který se natlačil až před branku a střelou na bližší tyč překonal Romana Turka a snížil - 4:1.

Hosté ucítili šanci na zvrat a vrhli všechny síly do útoku. Domácí je často zastavovali jen za cenu faulů. Během dvou přesilovek v rozmezí čtyřicáté třetí a čtyřicáté sedmé minuty však nedokázali hosté vymyslet žádnou kloudnou akci, s výjimkou střely Františka Lukeše, naopak nebezpečně pálil z protiútoku Veselý a po něm Květoň.

V padesáté první minutě se ve vlastním oslabení dostal k puku Juraj Majdan, obelstlil Petra Gřegořka, ale na zakončení mu nezbylo dost sil. Posledních deset minut hráli domácí velmi opatrě, přestali napadat a bránili příznivé skóre. Hosté se snažili prosadit tvrdou hrou, ale často faulovali. V padesáté čtvrté minutě nejprve Punčochář a o minutu později Michal Trávníček, který srazil nevybíravě Milana Gulaše. Přesilovku pět na tři domácí nevyužili, největší příležitost měl Snopek, ale minul.

Závěrečných pět minut se zápas už je dohrával. Poslední šanci měl Jiří Šimánek, ale střela mu nesedla a Hübl ji s přehledem zkrotil. Závěrečný tlak hostí se nekonal, a tak hokejisté HC MOUNTFIELD vstoupili do sezóny hladkým vítězstvím, zatímco Litvínovští si budou muset na první body ještě počkat.

Vojtěch Kubinčák

Jan Tlačil (HC MOUNTFIELD): První zápas sezony je vždycky nervózní a poznamenaný nerozehraností, ten dnešní nebyl výjimkou. Chtěli jsme po hráčích, aby do něj vstoupili aktivně a soustředěně, stav 2:0 po první třetině byl obrazem hry. Výsledek 4:0 po dvou třetinách se nám velice zamlouval, třetí třetina ale už vůbec neměla spád, byla poznamenaná častým vylučováním.

Jaroslav Hübl (HC Benzina Litvínov): Nepodali jsme výkon hodný extraligy a zaslouženě prohráli. Vypadalo to, že ještě pokračujeme v letních přátelácích. Takhle hrát nemůžeme. S Trávníčkem si o jeho faulu ze třetí třetiny ještě popovídáme, ale podobné zákroky byly dnes vidět i na druhé straně.