06.11.2005, David Lukeš

CEB - LIT 4:1 - Budíček přinesl tři body

Druhá letošní bitva hokejové války Jihu proti Severu znovu skončila vítězstvím Budějovic. Litvínov sice vstoupil do utkání lépe a od první třetiny držel těsné vedení 1:0, Jihočeši ale ve druhém dějství zapnuli a díky brankám probuzených střelců zvítězili 4:1. Po jednom gólu vstřelili Štěpán Hřebejk a Michal Hudec, dvakrát mířil přesně Ondřej Veselý.
Postavení obou týmů v tabulce určilo roli favorita celku Budějovic, jemuž jakoby povinnost zvítězit od začátku svazovala nohy. Domácí měli již ve druhé minutě možnost přesilové hry a přestože jí téměř celou odehráli v útočném pásmu, na Fialu nešla jediná střela. V 5. minutě se zaskvěla dvojice Kotrla - Krátoška, která dvěma nebezpečnými ranami vystrašila gólmana Chemiků, jenž dokázal oba puky vytěsnit. Z ničeho nic pak uhodilo na druhé straně. Sklenička z rohu kluziště perfektně našel v prostoru mezi kruhy stojícího Adama Šaffera, jenž trefil prostor pod Turkovou lapačkou. Hlouček fanoušků hostí dal pokřikem "Pískej konec" najevo svou spokojenost a určitě nevěřil, že právě prožívá jediné světlé období svého mužstva v zápase. První gól zapůsobil na Budějovické jako studená sprcha. O minutu později při defenzivní činnosti zachyboval Harant, čím spustil kanonádu trojice Branda, Benda, Trávníček, ovšem Turek se tentokrát zaskvěl a všechny nebezpečné pokusy vyrazil. Za chvíli budějovická obrana pustila do úniku Skleničku, jehož střelu zblízka vytěsnil Turek lapačkou. Nejblíže vyrovnání v první třetině byli Jihočeši v její polovině, když Fiala vychytal lapačkou nedůrazně zakončujícího Jiřího Hanzala. Druhá půlka úvodního dějství byla na obou stranách hluchá, na což reagovalo hlediště pískotem. Krize Budějovic dostoupila vrcholu v přesilovce v 18. minutě, kdy domácí nedokázali Fialovu bránu vůbec ohrozit.

Do druhé třetiny nastoupily úplně vyměněné Budějovice. Domácí hokejisté si od úvodního buly vytvářeli aktivitou tlak, hosté je často zastavovali nedovoleně. Ve 22. minutě při signalizované výhodě vyrovnal dorážkou Kutlákovy střely Štěpán Hřebejk. Vyrovnání Jihočechům přidalo na seběvědomí, Fialu opakovaně ohrožovali Posmyk a Brabenec, avšak litvínovský gólman se několikrát vyznamenal. Velmi blízko k získání vedení byly Budějovice v 26. minutě, kdy se jim naskytla 100-vteřinová možnost přesilovky 4 proti 3. Nejprve Posmyk od modré, následně Gřegořek pohotově zblízka, zkoušeli Fialovu pozornost, avšak strážce svatyně Chemiků se opět překonal. Druhý gól domácích přišel paradoxně v době, kdy se Litvínov vymanil z největšího sevření a začal vystrkovat útočné růžky. Ve 34. minutě Vydarený narýsoval perfektní přihrávku na útočnou modrou Michalu Hudecovi, který proti Fialovi předvedl parádní blafák. Vstřelená branka očividně pomohla domácím, kteří ke konci třetiny vystupňovali svůj tlak. Ve 38. minutě vyhrál Krátoška buly proti Reichelovi na modrou, odkud střelecky velice aktivní Posmyk vypálil bombu do Fialova klína. Vzápětí se situace na vlas opakovala, jen s tím rozdílem, že Fiala puk vyrazil ke Krátoškovi, jenž dorazil na skórujícího Ondřeje Veselého. Tlak domácích ve druhé třetině dokumentuje počet střel na branku: 17:4!

I do třetího dějství vlétly Budějovice pěkně od podlahy. Už v jeho úvodní minutě se v nájezdu 2 na 1 řítila do útočné třetiny dvojice Veselý - Krátoška, ovšem Krátoška po Veselého příhře pouze trefil pravé Fialovo rameno. Velmi blízko ke kontaktnímu gólu byli Chemici ve 44. minutě. Agilní Branda se protáhl po pravé straně až před Turka, ale tísněn svůj blafák nedotáhl. O chvíli později rovněž zprava napřáhl Balász, ale s přehledem chytající Turek proti jeho ráně vytasil lapačku. Na začátku poslední desetiminutovky přišly velké chvíle domácích. Nejprve do pravého Fialova betonu namířil odražený kotouč Hübl. V 53. minutě se do brejku dostal třetí útok vedený Krátoškou. Nádhernou kombinaci zakončil Ondřej Veselý ránou do levého horního růžku a tím prakticky rozhodl. Jihočeši dostali zálusk na populárního "bůra", jenže v 54. minutě Šimánka před brankou výborně Fiala vychytal. Psychické rozložení Severočechů v závěru utkání dokumentoval Reichel, jenž po odpískání sekl Turka do rukavice. Rozhodčí Nečas ale s ohledem na zásluhy kapitána Chemopetrolu situaci řešil jen domluvou. Poslední možnost ke korekci skóre se naskytla hostům v oslabení v 59. minutě, kdy po Posmykově minele na modré ujel na Turka Prorok, ovšem jeho šikovné posunutí puku mezi betony vyřešil domácí brankář bleskovým sražením betonů. Budějovice tak završily vydařený víkend přesvědčivým vítězstvím nad trápícím se Litvínovem v poměru 4:1.

Michal Trávníček
Milan Kupka (České Budějovice): "Po úvodní třetině, která se nám vůbec nepovedla, jsme zpřesnili hru a dostali se do dvougólového vedení. Ve třetí části jsme kontrolovali výsledek a v přečíslení jsme ještě dokázali zvýšit. Kotrlův osobní trest pramenil z toho, že jsme v úvodu prohrávali, nervy byly na pochodu a v hráčovi to bouchlo."

Petr Fiala (Litvínov): "Solidně jsme odehráli první třetinu, částečně i proto, že domácím se nevedlo tak dobře, jako v následujícím průběhu. Od stavu 1:1 jsme přestali věřit, že uhrajeme lepší výsledek a trochu jsme polevili. Pár šancí tam ještě bylo, ale nešli jsme úspěchu naproti. Pro nás to byl třetí zápas s nulovým ziskem, a proto jsme rádi, že bude přestávka. Musíme se dát dohromady."