17.02.2008, Roman Šperňák, Michal Špírek

CEB - LIT 2:0 - Vítěz základní části? No přeci HC MOUNTFIELD

Č. B u d ě j o v i c e - Je dobojováno! Skončil boj o první místo v extraligové tabulce po základní části. Vítězem se stal českobudějovický HC MOUNTFIELD, který dokázal v posledním domácím utkání základní části zdolat Litvínov 2:0. Jako kati hostujícího mužstva se ukázali jeho odchovanci Viktor Hübl a Tomáš Kůrka. První dva góly dal a druhý mu na oba nahrával.

Jestli se obvykle používá obratu ticho před bouří, pro samotný začátek dnešního zápasu by platilo spíše bouře před tichem. HC MOUNTFIELD začal utkání aktivně a hned ve druhé minutě se mohlo měnit skóre. Ležící Franěk se ale při obléhání Kotrly a Šimánka zapřel o tyčku a svou svatyni uhájil.

Pak už následovala hluchá pasáž plná zakázaných uvolnění. Tu narušil až v 9. minutě Vak, když po přiťuknutí Kuchejdy jen nastřelil hruď hostujícího brankáře. A po ráně stejného hráče se už musel Franěk v 11. minutě ohlédnout za sebe, puk si to ale naštěstí pro Severočechy zamířil těsně vedle.

Ve 14. minutě rozpoutala při vyloučení litvínovského Hranáče kolotoč v útočném pásmu formace Veselý - Vak - Šimánek. A právě posledně jmenovaný šikovně tečoval ránu Gřegořka jen o milimetry nad. Že je Litvínov také schopen útočit ukázal Jakub Černý, Chábera se ale včas položil na led a zakončení vykryl.

Nejzajímavější situace první třetiny se odehrála v čase 16:05. Frolo praštil zezadu hokejkou do nohou unikajícího Kubinčáka jako dřevorubec do toho nejstatnějšího kmenu a hlavním rozhodčím nezbývalo nic jiného než nařídit trestné střílení. Vojtěch Kubinčák ho ale provedl laxně, jeho pokus o střelu mezi nohy Chábera lehce přečetl a sklapl betony včas. V první dvacetiminutovce stihl ještě vypálit z mezikruží osamocený Květoň mimo- i proto se šlo do kabin za bezbrankového stavu.

Ve druhé třetině nejprve trefil tyč Cháberovy brány Branda, ale poté už převzali otěže utkání do svých rukou zástupci jihu Čech. Uzamkli Litvínov v obranném pásmu, Franěk však dlouho odolával.

Až v čase 24:59 se Budějovickým zadařilo. Viktor Hübl zrušil prokletí budějovického stadionu a po 155 minutách čekání na domácí gól zamířil po přihrávce Kůrky nad Fraňkovo rameno- 1:0.

I nadále byli pány ledu hokejisté MOUNTFIELDU. Hudec našel před bránou Sailera, ten ale špičkou čepele zamířil vedle brány. Spokojená hala se po akci roztleskala jako jeden muž a hnala své miláčky k dalšímu gólu.

Že se Viktoru Hüblovi proti svému mateřskému týmu daří se potvrdilo v 31. minutě. Po spolupráci s dalším ex-litvínovským hráčem Kůrkou, jehož střelu Franěk jen vyrazil před sebe, doslova zametl puk za brankovou čáru- 2:0.

V druhém dějství toho Litvínovští moc nepředvedli. Dokazuje to i poměr střel ve druhé třetině - 17:4, což mluví za vše. Mohli tak být rádi, že na kostce nad ledem svítil pro ně ještě milosrdný stav 2:0.

Do poslední části vstoupily České Budějovice opatrně. Ovšem ani Litvínov se do útoku nehrnul. Jedinou střelu při jeho přesilovce ve 45. minutě měl na svědomí Branda. Na druhé straně střílel Mikulík jen do padajícího obránce hostů.

Ale ve 49. minutě už jsme byli svědky vyložené šance. Váhání Gřegořka na modré potrestal Trávníček, obral ho o puk a upaloval na Cháberu. Stihl zakončit hned dvakrát, přičemž jeho dorážka se odrazila od tyče na brankovou čáru, kde puk domácí gólman zalehl. Vzápětí měl na druhé straně tutovku Kůrka, když mu puk předložil Květoň, ale brankové zařízení netrefil.

V čase 59:25 odvolali trenéři Litvínova po time-outu Fraňka na střídačku, ale na výsledku se již nic neměnilo. Už čtvrtou nulu v sezóně si připsal na své konto Jan Chábera. I když nutno podotknout, že dnes moc vážných situací řešit nemusel.

Po dvou domácích zápasech bez gólu HC MOUNTFIELD opět na ledě Budvar Arény kraloval. České Budějovice se tak stávají vítězem základní části O2 extraligy ledního hokeje 2007/2008. Těšit se tak mohou na prestižní souboje s atraktivními soupeři z těch nejlepších evropských lig v rámci hokejové Ligy mistrů.

Milan Vobořil
Milan Černý (České Budějovice): "Víc než tento zápas chceme ocenit vítězství v základní části a poděkovat všem hráčům za předvedený výkon. Jsme velmi spokojeni, první místo má svoji hodnotu a je umocněno účastí v Lize mistrů. S Litvínovem to pro nás nebylo nic jednoduchého, je to houževnatý soupeř, hrající neustále dopředu. Bodový zisk jsme si museli odpracovat."
Jaroslav Hübl starší (Litvínov): "Budu stručný. Prohráli jsme zaslouženě. Se soupeřem jsme drželi krok jen v první třetině a od chvíle, kdy jsme inkasovali už nás Budějovice k ničemu nepustily a nenechaly nás korigovat. Přesto si nestěžujeme, pokud příště porazíme doma Ústí, budeme mít stejně bodů z domácího ledu jako Budějovice, a to je cenné."