26.11.2023, Roman Kokoš

CEB - LIT 1:0 - Motor vydřel výhru nad Litvínovem

Hokejisté Banes Motoru přetlačili Litvínov a zvítězili nejtěsnějším rozdílem. Potvrdili tak, že se jim na domácím hřišti velmi daří. Jedinou brankou zápas rozhodl Jan Štencel. Dominik Hrachovina vychytal další čisté konto.

První sekvenci šancí si v osmé minutě vytvořila druhá formace Motoru svým aktivním napadáním v útočném pásmu. Hostující brankář Šimon Zajíček si se všemi pokusy poradil. Chvíli poté neuspěl se svojí střelou z hranice brankoviště ani Tomáš Chlubna. V této části probíhala hra hlavně v obranném pásmu Severočechů. Tlak si dokázaly vytvořit všechny čtyři formace domácích. To nezměnila ani druhá komerční přestávka ve 14. minutě. Chvíli po ní měl po křižné přihrávce skvělou šanci Martin Beránek. Střelou z první se mu nicméně nepodařilo překonat přesouvajícího Zajíčka.

Hosté hrozili především svými rychlými výpady. Do výborné pozice se uvolnil Nicolas Hlava. Sám před gólmanem si neporadil, když netrefil branku. Ve stejné minutě jeli hosté v přečíslení. Dominik Hrachovina se podobně jako předtím Zajíček stačil včas přesunout a zabránit soupeři ve skórování. Poslední velkou šanci první třetiny měl na brankovišti osamocený Matěj Toman. Gól stejně jako všichni ostatní před ním nevstřelil.

Druhou třetinu o chvíli pozdržel problém s ledem respektive s plochami vody, která nestačila zmrznout po přestávkové úpravě. Když bylo hřiště způsobilé, pokračovala na něm hra podobná té v první části. Oba brankáři si nadále drželi neprůstřelnost. Neprosadil se Chlubna ani na druhé straně Hlava. Také Štencelova prudká střela od modré zákrokem litvínovského gólmana vypadla mimo brankoviště.

Další brankovou příležitost měl Abdul, ale nevymíchal domácího Hrachovinu. První vyloučení přišlo až ve třicáté sedmé minutě, kdy byli hráči obou týmů shodně vyloučeni za hrubost. Hra tedy pokračovala v pěti hráčích na obou stranách. Jen o půl minuty přišla první situace nerovnovážného počtu hráčů. Ondřej Kachyňa byl smolně vyloučen za vyhození puku mimo hřiště. V oslabení se málem znovu projevila silná zbraň Motoru. Jáchym Kondelík se nezbavil puku a pokračoval až do útočného pásma. V něm přihrávkou vybídl k teči Martina Beránka. Změnu stavu však nepřinesla ani tato situace.

Ani posledních dvacet minut nevybočilo z předchozího průběhu. Jako by si obě mužstva uvědomovala, že první gól může rozhodnout o vítězi. Možnost k tomu ho vstřelit dostaly České Budějovice, které si po tvrdém zákroku Marka Baránka na Lukáše Vopelku zahrály první přesilovku. Svoji úspěšnost si v ní ale zatím nezvýšily.

Koncovka vyrovnaného zápasu přinesla zvyšující se napětí. Výsledkem bylo další vyloučení Litvínova. To už domácí potrestali. Čtyři minuty před koncem prošla střela zápěstím Jana Štencela až za záda brankáře Vervy. Nedisciplinovanost hostů pokračovala i nadále. I přes hru v oslabení ale měli výbornou šanci na vyrovnání. Českobudějovický hrdina Štencel ve svém dalším střídání zlomil hůl, a protože byl posledním hráčem, tak nevyzbrojen mohl pouze stínovat unikajícího Ondřeje Kašeho. Toho v nájezdu vychytala další hvězda zápasu, brankář Motoru Dominik Hrachovina. Ten si udržel čisté konto až do konce. Motor porazil Litvínov nejtěsnějším rozdílem 1:0.

Ladislav Čihák (hlavní trenér, Motor): „Vidím to stejně jako Karel Mlejnek, který to řekl naprosto přesně. Měli jsme lepší vstup. První třetina tak vyzněla o trochu lépe pro nás. Ve druhé třetině to bylo vyrovnané. Ve třetí to bylo znovu vyrovnané. I když nepadaly góly, tak na můj vkus to bylo pro diváky velmi atraktivní utkání. Hra se přelévala. Jednou jsme byli nebezpeční my, jednou soupeř. Bylo to o té jedné brance. My jsme měli štěstí, že jsme ji dali. Strašně moc si toho ceníme. Litvínov letos předvádí velice kvalitní výkony a je to tým, který si zaslouží být nahoře.“

Karel Mlejnek (hlavní trenér, Litvínov): „Soupeř byl jednoznačně lepší v první třetině. Myslím si, že druhá třetina už byla vyrovnaná. Trošku jsme se dostali do hry. Třetí třetina byla otázkou, kdo dá branku, vyhraje utkání. Povedlo se to domácím, takže jsou to oni, kdo bere tři body.“