09.01.2011, Miroslav Mayer

CEB - LIB 4:0 - Nečekaně jasné vítězství

Č. B u d ě j o v i c e - Hokejisté HC MOUNTFIELD ukázali, že se jim po reprezentační přestávce na domácím ledě nebývale daří. Dokázali totiž, vcelku bez větších problémů, porazit dalšího silného soupeře. Tentokrát si Bílí Tygři Liberec odvážejí domů porážku 0:4. Rozhodující pro vývoj zápasu byla druhá třetina, ve která dali domácí dvě branky a odskočili tak do tříbrankového vedení. V brance Jihočechů opět předvedl bezchybný výkon Jakub Kovář a udržel tak svoje třetí letošní čisté konto.

Nástup HC MOUNTFIELD do zápasu byl výtečný. Jihočeši se pustili do Liberce s vervou. Hned v první minutě musel Marek Pinc řešit dvě ošemetné situace a jeho semaforu po střele Kolarze zatleskala celá akce. První třetina ale jinak nenabídla zvlášť oslnivý hokej. Hra se rozjížděla pomalu. Nepomohla tomu ani přesilová hra po faulu Mertla. Liberec se v ní dostal jen k jedné střele Vaka a ta měla spíše propagační charakter. Přesilové hry byla ta část, která zápas nakonec rozhodla. Hosté hned v první ukázali, že jim to dnes nepůjde a v dalších početních výhodách to jen potvrdili.

Po deseti minutách se začali domácí probírat. Střely Ptáčka a Snopka od modré čáry začaly Pince zahřívat, ale největší šanci průběhu hry si vypracoval ve 13. minutě Liberec. Nejprve Petr Nedvěd nepřekonal z úhlu Kováře, aby ve vzniklém zmatku před brankou měl Klimenta spoustu času na střelu. Kovář byl v té chvíli bez vyrážečky i hokejky, ale soupeře vychytal.

V 15. minutě dostali výhodu přesilové hry Jihočeši, ale naložili s ní podobně jako Liberec. Největší šanci měl hostující Bartovič. Jeho střelu vyrazil Kovář před Podkonického a následně musel likvidovat jeho ostrý pokus. Když už se zdálo, že třetinu oba celky budou jen dohrávat, vrhla se do útoku druhá formace domácích a ve 20. minutě připravila nádherný hokejový zážitek, kdy zamotala hlavy hostujícím obráncům, Milan Gulaš předal v rohu puk Langhammerovi, objel celé útočné pásmo a objevil se sám před brankářem, kde ho spoluhráč našel zcela volného. Pinc neměl nárok a diváci tleskali – 1:0.

Druhá třetina byla naprosto v režii domácího celku a rozhodla o výsledku utkání. Už ve 23. minutě mohli Jihočeši zvyšovat. Po chybě Čakajíka jeli Mertl s Pšurným sami na jednoho beka, ale druhý jmenovaný nabídky spoluhráče nevyužil a puk pořádně netrefil. Za chvíli se podobně vedlo Martynkovi, který zakončoval rychlý protiútok. Ve 27. minutě ještě trochu vyděsil Budvar arénu Bartovič, který s pukem sám unikal za domácí obránce, ale zbytečně zabrzdil, šel do kličky a pálil vedle.

Od té doby domácí celek postupně zvyšoval svůj tlak a před Pincem trávil stále více času. Snaha se vyplatila ve 29. minutě. Špaček podrazil v šanci Rudolfa Červeného a šel na dvě minuty. Hráči MOUNTFIELDU jeho prohřešek potrestali hned po sedmi vteřinách. Po buly střílel od modré čáry Vydarený, Pinc jeho pokus vyrazil, Kašpařík přiklepl Rostislavu Martynkovi a ten ho napálil z úhlu a přes obránce do branky – 2:0.

Ačkoliv svěřenci kouče Výborného nepatří k předním týmům ve využití přesilových her v extralize, dnes pro ně byly početní výhody opravdu výhodami a dokázali je zužitkovat. Ve 38. minutě se dostali dokonce do dvojnásobné přesilovky, ale využili až tu normální deset vteřin před koncem. Jan Novák napálil puk na modré čáře a Pinc ho jen lovil z branky – 3:0.

Vedení tři nula dávalo tušit, jak zápas dopadne. Hosté se snažili snížit a něco ze zápasem udělat. Trvalý tlak si sice nevytvořili, ale některé jejich šance po gólu volaly. Skórovat mohl třeba Víšek v přesilové hře, ale proti byl stejně jako v jiných případech brankář Kovář. Ve třetí třetině zastavil pokus Výtiska, který si sjel mezi kruhy a zívala na něj prázdná branka. To byla si největší šance na gól v poslední části hry, ve které jinak Jihočeši zápas zcela kontrolovali a po velkém závaru , kdy Pinc likvidoval několik jejich šancí, ještě navýšil stav.

Milan Gulaš hraje v poslední době v pohodě. V šesti zápasech vstřelil sedm branek. I ta sedmá byla výstavní. Zpoza branky dostal puk do sítě pomocí Pincových zad – 4:0.

Brankáři Kovářovi nevzal čtvrtou nulu v sezoně ani videorozhodčí, který zkoumal v 51. Minutě trefu Jaroslava Kudrny do tyče. V závěru utkání dostal Liberec možnost přesilovky po faulu Pletky. Poprvé si vytvořil souvislejší tlak, ale jeho snahy končily na skvělém domácím brankáři. I proto byl po zásluze vyhlášen jako nejlepší hráč zápasu. Na straně hostů jim byl Andrej Podkonický.

Miloslav Hořava

František Výborný (České Budějovice): "Nechtěli jsme s Libercem prohrát potřetí v sezoně a velmi si ceníme dnešního výsledku. Hráči zaslouží absolutorium ve všech řadách, od brankáře po levé křídlo čtvrtého útoku. Doufám, že výkon proti Liberci jim vlije sebevědomí do dalších zápasů."
Jiří Kalous (Liberec): "Soupeř byl od začátku důraznější a šel za vítězstvím. My jsme nenašli recept na gólmana Kováře. Úspěch Budějovic je naprosto zasloužený."

Branky a nahrávky: 25. Sochor (Pitel, Bystřický), 37. Tomas (Hoch, Kusak), 38. Kusak (Humeník), 44. Kuprijanov (Kusak, Humeník) –...

Branky a nahrávky: 02:13 Lev (Koníř, Mařík; 5/4) – 01:34 Douda (Hofman, Mareš; 5/5), 46:35 Zachariasz (Daněk, Rončka; 5/5)....