28.12.2010, Tomáš Kučera

CEB - KOM 5:4 - Koncert Langhammerovy formace

Č. B u d ě j o v i c e - Velmi dobrým výkonem potěšili svátečně naladěné diváky hráči HC Mountfield proti Brnu. Zejména střelecká potence útoku Jakuba Langhammera nutila fanoušky k potlesku. Právě vedoucí této formace si nakonec připsal gól a tři asistence a byl hvězdou duelu, který nakonec skončil těsnou výhrou, přestože domácí zápasu vcelku jasně vládli.

Úvod utkání zastihl v aktivnějším rozmaru domácí tým, jehož počáteční tlak umocnilo vyloučení Malce za faul v rohu útočného pásma Českých Budějovic. Přesilovková formace vedená Pavlem Kašpaříkem dokázala tenhle zákrok potrestat. Na konci druhé minuty prvního dějství se tedy poprvé měnilo skóre, když právě Kašpařík našel střílenou přihrávkou před brankou osamoceného Pletku, od jeho hole se ještě puk odrazil jen za branku, ale záhy putoval od mantinelu ke druhé tyči. Tam pohodleně zakončil do prázdné klece Rostislav Martynek - 1:0.

Vedení Jihočechům ovšem vydrželo pouze dvě a čtvrt minuty. I Kometa si věděla rady s nabídnutou přesilovkou. Po čistě vyhraném buly Hrušky se dostal k puku Richard Stehlík, povyjel si na kruh a jeho rána švihem zatřepala síťkou za Kovářovými zády - 1:1.

Vyrovnání vlilo hostům čerstvou krev do žil a Jakub Kovář měl starosti. Souhra Brabence s Humlem skončila na jeho betonech, stejně tak šance Hrušky. Další peprné chvilky zažila slušně zaplněná Budvar Aréna v 15. minutě. Gulaš spěchal z útočného pásma, aby vyjel z ofsajdu, otočkou na modré ale dokonale zmátl brněnskou obranu a v tu chvíli už měl na holi kotouč, který mu svižně poslal Langhammer. Milan Gulaš příklepem poslal puk pod břevno Trvajovy branky. Sudí sice rozpažil, ale nakonec po skoro desetiminutové debatě s kolegou u videa branku uznal - 2:1.

Ovšem naneštěstí pro hráče HC MOUNTFIELD se historie opakovala. Vedení jim tentokrát vydrželo sotva dvě minuty. Vyloučit se totiž v krátkém časovém rozmezí rychle po sobě nechali Pšurný a Kolarz. Hruška opět vyhrál vhazování v útočném pásmu a následně se ocitl na konci gólové sehrávky. Dělovku Stehlíka od modré čáry Kovář vyrazil před sebe a právě Radim Hruška měl snadnou práci - 2:2.

Závěr prvního dějství měl své tempo a navrch měli domácí. Ovšem velké příležitosti v podobě samostatného nájezdu Kašpaříka, dělovky Vydareného nebo akce Gulaše s Langhammerem zůstaly již nevyužity. Na druhé straně se musel vytáhnout Kovář proti agilnímu Hruškovi. Do kabin se však šlo poprvé za stavu 2:2.

I druhou část odstartovali tlakem borci HC MOUNTFIELD. Paradoxem byla skutečnost, že vyloučení Kempného domácí partu spíš přibrzdilo. Pak, už při hře pět na pět, ale svěřenci kouče Františka Výborného svého soupeře sevřeli do kleští. Trvaj měl plné ruce i nohy práce a při bombě Červeného ho dokonce zachránila tyčka. V úvodní polovině druhé třetiny si hostující mužstvo připsalo jedinou střelu, když se pokoušel prosadit Kamil Brabenec. Z budějovického tlaku ovšem změna skóre nevzešla.

Brněnští se nadechli snad jen při vyloučení Kašpaříka, kdy měl velkou šanci opět Brabenec a od modré zkusil přetavit střeleckou snahu v gól obránce Bičánek. Kovář ale odolal i díky obětavému obrannému zákroku útočníka Červeného. Následný trest pro brněnského Stehlíka zase přivál přesilovku domácím. Z ní vzešla nejprve velká příležitost Pletky a pak také další vyloučení, tentokráte obránce Houdka. Dvojnásobná početní výhoda trvala 25 vteřin. Tedy měla trvat. Po třinácti sekundách ji využil Milan Gulaš, který ve zmatku na brankovišti dorazil za ležícího Trvaje střelu Laghammera - 3:2.

Přesilovka byla využita velice rychle. A pár vteřin nato vyhodil puk přes plexisklo Mojžíš a byla z toho zase hra pět na tři, tentokrát trvající minutu a 15 sekund. Jeden z hostů dokonce zlomil v obranném pásmu hůl, a Kometa tak hrála ve dvou! Ovšem Podlešák v gigantické šanci, kdy stačilo přehodit Trvajův beton, selhal. Parádní výhoda vypršela jak řídký mrak a následně bylo domácím těžko v defenzívě. Hned třikrát střílel Jaroslav Svoboda, ale Kovář všechny jeho šance ustál. Skóre už nezměnil ani brněnský tlak při vyloučení Gulaše. Po dvou třetinách byl stav zápasu 3:2.

Třetí dějství nezačalo tak atraktivně jako předchozí dvě třetiny. Přesto to byli zase domácí, kteří se radovali ze vstřelené branky. Akci Langhammera zakončil přízemní střelou k tyči Rudolf Červený, který opět nastoupil v první útoku a rozhodně byl na ledě vidět - 4:2. I na tuhle branku ale dokázala Kometa rychle odpovědět. Zmatek před Kovářem využil ke gólové dorážce Tomáš Malec, který přijel vyřešit situaci až od modré čáry a tenhle výpad se hostům vyplatil - 4:3.

Když už to vypadalo, že se tedy situace zase uklidní, opět zaúřadovalo duo Gulaš - Langhammer. A tentokráte si oba borci role vyměnili. Gulaš servíroval přihrávku na kruh Jakubu Langhammerovi a ten propálil Trvaje popáté. Připsal si čtvrtý kanadský bod v utkání - 5:3. Brno se ale nesložilo. Naopak se chopil taktovky Marek Kvapil, jenž hýřil v útočném pásmu jako jeden z mála hostujících borců pohybem. Ovšem jeho dvě nebezpečné střely mířil v obou případech do pravé tyče Kovářovy klece.

Očekávaný závěrečný tlak Komety se nejprve nekonal. Vyloučit se totiž nechal bývalý budějovický útočník Ondřej Veselý a z trestné lavice se vrátil až v čase 18:51. V tu chvíli už ovšem kroutil dvě minuty za vysokou hůl Kašpařík. A tak se nakonec hosté dostali do útočného pásma, kouč Jeřábek odvolal gólmana a hrálo se 6 na 4. Obrovskou šanci Kvapila zlikvidoval Kovář. Šestnáct vteřin před koncem ještě Vydarený fauloval vysokou holí Brabence a stav sil na ledě byl 6 na 3! Radim Bičánek napálil v čase 59:56 kotouč do šibenice - 5:4. Víc už ale hosté nestihli. HC MOUNTFIELD slaví zisk tří bodů!

František Výborný (HC MOUNTFIELD): "Brno má vynikající mužstvo a my jsme rádi, že jsme zápas proti němu zvládli. Drželi jsme si vedení, ale soupeř vždycky kontroval. Proto byl zápas až do závěru dramatický. Od zkušeného Kašpaříka bylo netaktické, že se nechal krátce před koncem vyloučit."

Vladimír Jeřábek (Kometa Brno): "Naši hru jsme chtěli postavit na dobré obraně, což se nám nepodařilo. Hrajeme už několik zápasů prakticky na tři pětky a projevuje se únava. Chyby při druhém a čtvrtém inkasovaném gólu, kdy jsme měli puk na hokejce, jsou však neomluvitelné."

Branky a nahrávky: 25. Sochor (Pitel, Bystřický), 37. Tomas (Hoch, Kusak), 38. Kusak (Humeník), 44. Kuprijanov (Kusak, Humeník) –...

Branky a nahrávky: 02:13 Lev (Koníř, Mařík; 5/4) – 01:34 Douda (Hofman, Mareš; 5/5), 46:35 Zachariasz (Daněk, Rončka; 5/5)....