03.03.2012, Michal Špírek

CEB - KOM 2:0 - Juniorka dokázala porazit silný celek Brna

Č. B u d ě j o v i c e - Českobudějovičtí si vyšlápli na favority utkání a na ledě Budvar Arény uspěli 2:0. Branky stříleli v první třetině Štěpán a ve druhé Erben. Základ úspěchu položil svým bezchybným výkonem Ondřej Bláha, jenž si připsal čisté konto. Vítězství domácích bylo zasloužené, Kometa toho směrem dopředu mnoho nepředvedla a bodovat si na jihu nazasloužila.
Čtvrtý tým tabulky z Brna se v sobotu postavil Českým Budějovicím, které den předtím padly s beznadějně posledním týmem tabulky ze Znojma. To tak zaznamenalo teprve třetí vítězství ze 41 zápasů. Na Jihočeších bylo, aby proti dalšímu zástupci jižní Moravy napravili dojem.

Ve 4. minutě měl první šanci zápasu domácí Předota, který se natlačil před Baruse z pozice obránce. Hostující gólman si poradil jak s tímto atakem, tak o chvíli později se zakončením Sekery. Kometa zaostávala a nechávala hrát Českobudějovické. V 11. minutě byl vyloučen brněnský Fusek a následná přesilovka se postarala o dvě velmi zajímavé situace. Nejprve Kříž chyboval na modré, když trefil před sebou stojícího hráče. Jankovič poté beka přesprintoval a řítil se sám proti Bláhovi. Bekhendový blafák ovšem Ondřej Bláha zneškodnil. Pak zahřmělo na druhé straně. V čase 11:34 Jan Štěpán prostřelil v přesilové hře Baruse a zařídil svému týmu vedení 1:0. Při další početní výhodě docílili Budějovičtí další branky, ale rozhodčí ji pro postavení útočícího hráče v brankovišti neuznali.

Kometa na začátku druhé třetiny přitopila pod kotlem, blízko skórování byl Jurák, ale svojí šikovnou kličkou ztroskotal na Bláhově betonu. V čase 28:00 se domácí ujali dvoubrankového vedení. Stanislav Erben se dostal ke kotouči a protože proti němu soupeři nestačili včas vybruslit, měl na středu hřiště spoustu času na zakončení. Rána mu sice nesedla podle představ, ale možná i to právě mělo roli v tom, že Barus puk pustil za svá záda. Poté dostal hlavní roli brankář domácích Bláha, který si připsal několik výborných zákroků, nevyzrál na něj třeba Jankovič. Závěr druhé dvacetiminutovky byl rozkouskován vyloučeními, ale domácí nebyli ve 40. minutě daleko od další úpravy skóre. Za Barusem po dvou dělovkách od modré, z nichž jednu měl na svědomí bek Vráblík, hned dvakrát zazvonilo břevno. Se sirénou mohl minelu budějovické obrany potrestat Sedlák, ale Bláha byl opět na místě.

Ani ve třetí třetině recept na domácí Kometa Brno nenašla. Nervózní třetina s častými vyloučeními nepřinesla jedinou branku, za což se domácí rozhodně nezlobili. Brno nebylo směrem dopředu kreativní a nepřipomínalo tým ze špice tabulky. Naopak Českobudějovičtí dokázali občasná zaváhání v defenzivě napravovat a Bláhovi se otevřela cesta k čistému kontu. Když nahlédneme do seznamu šancí ve třetí třetině, tak naprostou většinu měli na svědomí domácí. Ti dokázali dostat soupeře při jedné z přesilovek pod tlak, ale ani Švihálek, Babka či Vráblík neuspěli. Předotu pak v jasné příležitosti zablokoval Dittrich, tento brněnský bek byl také jedním z mála hostů, který ve třetí třetině ohrozil Bláhu. Ten se zapotil hlavně v posledních minutách zápasu - Kometa hrála chvíli dokonce v šesti proti třem hráčům soupeře, ale vstřelená branka jim na jihu souzena nebyla.