23.01.2011, Matěj Mayer

CEB - KLA 2:1 - Vydřené domácí vítězství

Č. B u d ě j o v i c e - Do utkání 44. kola dali hokejisté HC MOUNFIELD ještě více sil než se čekalo. S předposledním Kladnem se museli bát o výsledek a hrálo se do posledních sekund hrací doby. Nejdůležitější je však zisk tří bodů, které pomohou Jihočechům v extraligové tabulce vzhůru. V první dvacetiminutovce domácí nakopl svou brankou Kuchejda. Hosté vyrovnali ve 33. minutě Bickem a rozdílovou branku vstřelil na konci druhé části hry Jiří Šimánek a stanovil tak konečnou podobu výsledku nedělního duelu - 2:1.

Karty byly před zápasem rozdány jasně. Jihočeši jsou favoritem zápasu. Doma se jim daří, pohybují se kolem elitní šestky soutěže a naposledy v Budvar aréně Kladno rozstříleli 7:1. Zatím hosté jsou pravým opakem. V nejvyšší soutěži strádají a krčí se na předposledním místě. Většina fandů čekala jednoznačný zápas. Opak byl pravdou. Kladnou se ukázalo být houževnatým soupeřem a statečně vzdorovalo.

Vždyť po prvních dvou třetinách vedli domácí vždy jen o jednu branku a to mluví celkem za vše. Možná to bylo i proto, že do utkání v sestavě Jihočechů nezasáhl nejproduktivnější hráč týmu Milan Gulaš ze zdravotních důvodů.

Domácí začali celkem aktivně, ale v klidu nenechal budějovickou obranu útočníci Kladna Jiří Bicek a Vítězslav Bílek. Oba forvardi byli hodně aktivní a podnikali nebezpečné výpady před brankáře Kováře. Ten musel jejich snahu krotit několikrát už v úvodní desetiminutovce. Kladno postupem času přebíralo v zápase iniciativu. Do provozní teploty se velmi brzy rozehřál Jakub Kovář. Domácí opora se vyznamenala ve dvanácté minutě, kdy dokázala zlikvidovat hned dva nebezpečné pokusy po sobě. Jejich autory byli Stieler a Valský. Domácí kontrovali. Ve dvanácté minutě se hnala do přečíslení dva na jednoho dvojice Kašpařík – Pletka, ale situaci na poslední chvíli zachraňoval bek Libor Procházka.

Jihočeši ožili, přidali na pohybu a Kladno na faulech. Hosté se během krátké chvíle dostali do dvojnásobného oslabení a tím i pod tlak, který vrcholil v osmnácté minutě. To už v pěti proto pěti nahazoval před branku bek Ivo Kotaška a hbitý David Kuchejda jeho pokus tečoval za Faltera – 1:0. S tímhle vedením šli domácí také do kabin.

Ve druhé třetině měli domácí potvrdit své vedení. Ale aktivnějším celkem bylo Kladno. Hosté dostali hned po půlminutě přesilovou hru. Těsně po jejím skončení se v obrovské šanci objevil Bicek. O chvíli po něm zase zazdil loženku Bílek. Kovář chytal perfektně a držel svému mužstvu vedení. O to přišel po deseti minutách druhé třetiny. Při signalizovaném vyloučení se prosadil před branku Jiří Bicek a přehodil ležícího budějovického gólmana. Rozhodčí gól hned neuznal. Počkal si na potvrzení videorozhodčího a branku připsal až o několik desítek vteřin později – 1:1. Budějovičtí se ve druhé části prosazovali jen ztěžka. Většinou jejich snahy vyústily v několik střel, se kterými by si zkušený brankář, jakým Martin Falter je, měl poradit. K navrácení vedení pomohla domácímu týmu přesilovka po vyloučení bývalého hráče HC Mountfield Milana Tomana. Po půlce početní výhody se prosadil Jiří Šimánek, když dokázal nejrychleji reagovat na vyraženou ránu a uklidit puk do odkryté brány – 2:1. I po druhé části vedli Jihočeši o jednu branku a třetí třetina slibovala drama.

To se nakonec v poslední periodě základní části konalo. Necelých pět tisíc fanoušků sledovalo hru, kde mohly skórovat oba týmy a výsledek dlouho nebyl jasný. Třetí třetina začala opatrněji než ostatní. Jako první zahrozil domácí Kotaška a o minutu později trefil tyčku Pšurný. Pak hrálo chvíli Kladno. Dostalo výhodu dvojnásobné přesilovky, ale Kovář svůj tým podržel. V oslabení měl největší šanci Martynek, který vystihl rozehrávku soupeře, ale v nájezdu na Kováře neuspěl.

Podobná situace v opačném provedení byla k vidění o pár minut později. Přesilovku hráli Jihočeši a sám na Kováře upaloval kladenský Látal. Výsledek byl stejný. Radoval se brankář. V 55. minutě mohl pojistit vítězství Václav Pletka, ale gólmana Faltera zastoupil na brankové čáře Milan Toman. Utkání spělo k velmi dramatickému konci. V 59. minutě znovu čaroval Kovář. David Růžička před ním byl zcela nehlídán, ale překonat ho nedokázal. Kladno vyvinulo v závěru utkání obrovský tlak. V poslední minutě si vzali středočeští trenéři time-out a odvolali brankáře, ale gól jejich svěřenci už nedali. Jihočeši se tak mohli radovat z velmi těsného vítězství.

Jan Eberle
--------------------------------------------------------------------------------

Milan Kupka, České Budějovice: "Pro nás jsou to zlaté tři body po výkonu, o kterém jsme měli lepší představy. Tak to ale někdy v hokeji chodí."
Jiří Kopecký, Kladno: "Vůbec nesnižuji výkon domácích, kteří za stavu 2:1 trefili tyčku a mohli rozhodnout. My jsme však už poněkolikaté prohráli o gól. Přitom jsme v závěru měli čtyři až pět šancí a mohli dosáhnout alespoň na bod."

Branky a nahrávky: 25. Sochor (Pitel, Bystřický), 37. Tomas (Hoch, Kusak), 38. Kusak (Humeník), 44. Kuprijanov (Kusak, Humeník) –...

Branky a nahrávky: 02:13 Lev (Koníř, Mařík; 5/4) – 01:34 Douda (Hofman, Mareš; 5/5), 46:35 Zachariasz (Daněk, Rončka; 5/5)....