01.11.2002, David Lukeš, Radek Vokál

CEB-HAV 7:2: Smršť v první třetině přinesla povinné tři body

Do Budvar Arény přijel Havířov, který již po čtvrtině soutěže vyhlásil přípravu na baráž. O tom, že se překvapení konat nebude, bylo jasno hned od počátku - v 48. vteřině Turek otevřel skóre a v jedenácté minutě dával bombou Rudolf Suchánek už na 4:0. Ve druhé třetině si střelci odpočinuli a protože ve třetí dali domácí už jen dvě branky, vytoužené desítky se fanoušci nedočkali.
Před zápasem HC ČB s beznadějně posledním celkem tabulky panovaly na stadióně dva názory. Buď si nechá Havířov "nasypat" do branky podobnou nůši branek jako v minulých kolech, nebo se Jihočeši budou utápnět ve střelecké nemohoucnosti uplynulých extraligových kol a předem jasný zápas dovedou do dramatické koncovky... Naštěstí byla aktuální první varianta.

Budějovičtí vlítli na svého soupeře bez bázně a hany, hosté nakonec ani nekladli odpor. Nerozhodné skóre vydrželo pouhých 48 vteřin. Na Štrbovu přihrávku zpoza branky si najel Turek, který vstřelil první gól utkání - 1:0. Vzápětí se domácím naskytla hra v početní převaze, kterou ve 3. minutě po nádherné kombinaci přesilovkové formace ukončil přesnou střelou přes obránce bek Babka - 2:0. V další liché minutě, v pořadí páté, přišla další branka do klece bezmocného Svobody. Štrba nejprve zleva trefil tyčku, odražený kotouč do opuštěné havířovské klece zasunul Rob - 3:0. Hostům poté nepomohl ani time-out, neboť domácí brankostroj pokračoval. V 11. minutě se radovala zejména severní tribuna. Miláček kotle Suchánek si narazil se Štrbou a od pravého mantinelu střelou zápěstím prostřelil hradbu těl před havířovským brankářem - 4:0. Budějovický tlak pokračoval, své šance nevyužili Ondřej, Bartoš a Rob a tak domácí nápor vyvrcholil v 16. minutě. Štrbovu střelu z pravého křídla vyrazil Svoboda do vzduchu, budějovický útočník si však kotouč sklepl rukou na led a bez problémů jej uklidil do klece - 5:0. Ke konci úvodního dějství se branky dočkala i jižní část Budvar Arény. První vážnější situaci před Hudáčkem dokázali jinak bezzubí hosté dovést v gól Křestana - 5:1.

Ve druhé třetině se síly přeci jen vyrovnaly. Domácí, vědomi si vysokého vedení, ze svého nasazení ubrali, hosté naopak přitopili pod kotlem, aby si ušetřili debakl. Začali více bruslit a napadat, výsledkem byla poměrně vyrovnaná partie. V úvodu ještě nevyužili své šance Sailer, Turek a Nedoma, pak se hra začala odbývat ve středním pásmu. Hosté svého maxima v této třetině dosáhli ve 32. minutě, kdy díky laxním budějovickým obráncům dostal spousty místa a času havířovský Micka, jeho pokus z bezprostřední místnosti však Hudáček vykryl vyrážečkou. Hosté pak hodně přitvrdili, díky tomu se hra kouskovala. Hodně vzruchu přinesla 37. minuta. K ledu poslal Babku nečistým zákrokem Harant. Svého spoluhráče chtěl pomstít Ondřej, který se k autorovi faulu dokonce sápal na trestnou lavici...

Závěrečná třetina se dohrávala pouze z povinnosti. Oba týmy však dokázaly obohatit brankový rejstřík utkání. Ve 44. minutě se prosadil střelec Turek - 6:1. V 52. minutě dostal ideální přihrávku do jízdy Míka a zakončil perfektním blafákem - 6:2. Konečné slovo ale měli domácí a to dokonce v oslabení. Sailer nabil před branku najetému Bartošovi a ten střelou pod horní tyčku uzavřel skóre na góly bohatého zápasu - 7:2. V závěru se pohoda z ledu přelila do hlediště, kdy se domácí hokejisté dočkali aplausu tribun. Havířovští si po předvedeném výkonu nezasloužili ukončit tragickou sérii, my naopak doufáme v pravý opak. Po sedmigólovém přídělu Pardubicím se bodová žeň skončila, další "sedmička" (jak všichni doufáme) by mohla naše střelce vyburcovat k ukončení smolného období.

J. Liška (HC ČB): Vyšel nám úvod. Po druhé třetině, kdy jsme si zkomplikovali koncovku, jsme v závěru ukázali, že jsme tým, který jde za cílem vyhrát. Máme za sebou sérii 10 zápasů ve 20 dnech, s bodovým ziskem ale úplně spokojeni nejsme."

F. Vorlíček (Havířov): "Zaskočil nás úvod, kdy jsme nebyli schopni zachytit nástup domácích. Ti nás potrestali hrůzným způsobem. Útočník Harant bude za svůj zákrok na Babku potrestán finančním postihem."