16.08.2006, Antonín Vansa, Tomáš Zetek

CEB - GRA 7:2 - Výhra nad slabými Rakušany

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Hokejisté HC Mountfield zatím v přípravě v domácím prostředí jedou. V Budvar Aréně ještě nenalezli přemožitele a svého posledního soupeře z rakouského Štýrského Hradce přejeli jednoznačně 7:2. Pod vítězství nad tragicky hrajícími Rakušany se podepsal gólem a přihrávkou Ondřej Veselý, skórující v českobudějovickém dresu poprvé od 31. ledna, kdy prostřelil slávistického brankáře Lukáše Hronka.
Utkání začalo v jednoznačné režii domácích. Už po půl minutě hry přišla slušná šance první útočné formace, ale Veselý nedokázal zakončit Vydareného akci. Dostat kotouč za záda bývalého gólmana Chicaga Black Hawks Stevena Passmora se povedlo až v 5. minutě Viktoru Hüblovi. Celá situace se seběhla v nerovnovážném stavu hráčů ne ledě. Dvojnásobnou přesilovku dotlačili Jihočeši k vedení s dávkou štěstí. Hübl totiž zametl několikrát vyražený puk za bezmocného gólmana soupeře - 1:0. Rakušané nasbírali jen v prvních dvaceti minutách deset trestných minut, čehož už ale v první třetině nedokázali domácí využít. Ne už tak v dalším průběhu souboje. V 10. minutě to bylo už o dvě branky, když si Lukáš Květoň vybruslil z rohu a našel volný prostor nad levým ramenem hostujícího brankáře - 2:0. Takřka identický scénář napsali Jihočeši o pět minut později. Celá akce se lišila pouze tím, že autor branky, v tomto případě Ondřej Veselý, zvolil přímočarý směr a ostrým švihem opět vymetl pavučinu v Passmorově svatyni - 3:0. Krom jednoho trestu pro rakouských celek viděla Budvar Aréna do konce první dvacetiminutovky už jen velkou šanci Hřebejka, která zůstala nevyužita.

Do druhého dějství vstoupili hostující hráči podstatně ukázněněji. Dokonce měli při vyloučení Vaka chvilkovou převahu, ale Turek příliš práce neměl. To nemohl říci na opačné straně kluziště Passmore, který inkasoval počtvrté ve 26. minutě. To všem ukázal svůj lišácký přístup k řešení tíživých situací Jiří Šimánek, když Tomáš Vak poslal do šance Veselého, jemuž zablokovali hostující beci hůl. Šimánek se následně neunáhlil a padajícího brankáře objel dostatečným obloukem na to, aby zasunul touš za čáru - 4:0. V tu chvíli českobudějovičtí hokejisté poněkud polevili a zle se jim to vymstilo. Ve 27. a ve 30. minutě se ještě před Turkem zastřelovali Brule a Guillet, ale v čase 31:27, kdy už domácí brankář nervózně vyhlížel svého náhradníka, se mezi betony strakonického odchovance trefil Dominik Kraxner - 4:1. Po jeho trefě přišla plánovaná rošáda v domácím brankovišti. Jan Chábera si snad ani nesáhl na puk, a už jej lovil ze sítě. Ve 33. minutě měli prozměnu hráči Graze výhodu dvou mužů na ledě a Todd Reirden od modré čáry pokořil jihočeskou defenzívu - 4:2. Četné množství vyloučených na obou stranách utvořilo hru velmi nesourodou a roháranou. Klid do domácích řad vnesl Jiří Hanzal, který při hře pět na čtyři vlétl před gólmana hostů a zúročil příhru Brabence zpoza branky - 5:2. Tyčku rakouské klece ještě stihl před druhou sirénou trefit Hřebejk, ale stav se již do druhé obrátky nezměnil.

Stejně jako v průběhu celého utkání, i v závěrečné třetině nebyla nouze o osobní souboje, vyloučení a také vcelku aktivní šarvátky. Vak se v jednom ze souboje rozešel podle všeho smírně s Jakobsenem. Bez očividného rozuzlení pak v poslední minutě neudržel nervy na uzdě Štěpán Hřebejk a od Reirdena jej musel odtrhnout až čárový sudí Polonyi. Ještě před tím se ale dělo hodně důležitých věcí. Gulaš s Brabencem neměli dostatečné štěstí v dorážkách před brankou a Posmykovu ránu zastavila tyč Passmorovy klece. Další trefa v přesile pěti proti třem přišla v minutě 57. Agilní Hřebejk "máznul" Zdeňku Kutlákovi, jenž se dostal až mezi kruhy a opět našel pod horní tyčí dostatek prostoru pro svůj pokus - 6:2. Pro českobudějovické střelce to ještě nebylo poslední zvonění. Dvaadvacet sekund po Kutlákovo trefě nahodil od modré Lukáš Vomela a puk proletěl mezi nohama gólmana Štýrského Hradec do sítě - 7:2. Jednoznačná převaha domácího týmu tedy vyplynula i výsledkově a Jihočeši si připsal první vysoké vítězství v letošní předsezonní přípravě.