16.04.2019, Marek Baloun

B9: KLA - CEB 4:2 - Motor na Kladně neurval ani bod

KLADNO — V devátém kole baráže o extraligu se Motor vydal na Kladno. Ačkoliv dlouho a vydatně bojoval, žádné body nezískal. Dvě branky Doležala nakonec nestačily a vítězství tak šlo opět soupeři, pro kterého to jsou důležité body. V pátek se Motor utká se Středočechy naposledy v sezoně, hrát se bude až od 18:00.

Úvod utkání se nesl ve velmi vysokém tempu. Byť první zákrok utkání zaznamenal Cikánek po střele Doležala, Středočeši se více dostávali do útoku a Petr Kváča si opravdu zamakal. Postupně ale odolal střelám Machače, Hajného i Jelínka. Ani kladenský muž v masce ale neměl příliš mnoho volna. Své pokusy na něj vyslali Karabáček a Čermák, bohužel byly bez úspěchu. V polovině třetiny se tempo zklidnilo a Kladno opět začalo vystrkovat růžky. Velkou šanci měl Bláha, jehož dělovku ale Kváča zastavil betony. Motor se ale nezastavil a ukázku svých dovedností vytasili Doležal, Babka a Šimánek. V závěru utkání pak měl dvě dobré šance Jakub Doktor, který se najednou zjevil před Cikánkem a zadovkou zkusil pozornost Cikánka. Necelou minutu a půl před koncem pak Cikánka zachránila tyč a první dějství tak gól nevidělo.

Prostřední třetina už ale viděla góly na obou stranách. Kladno Motor přehrávalo a postupně si vytvářelo tlak, který nakonec v polovině utkání využilo. Na trestnou si šel sednout Martin Beránek a třicet sekund před návratem Ladislav Zikmund našel volného Antonína Melku a ten z levého kruhu našel skulinku, kterou Kváča nepohlídal. Radost ale domácím vydržela jen dvě minuty. Martin Novák přenechal kotouč rozjetému Zdeňku Doležalovi. Ten si poté nabruslil na pravý kruh a kolem lapačky vysokou střelou umístil puk pod víko Cikánkovy branky. Vyrovnaný stav pak vydržel pro změnu minuty tři. Od modré vystřelil André Lakos, střelu ještě tečoval Ladislav Zikmund a puk těsně před Kváčou změnil směr a skončil v síti. To ale Rytířům nestačilo. O jednasedmdesát sekund později Tomáš Plekanec vyslyšel přání Jaromíra Jágra o puk a kladenská legenda byla se střelou rychlejší, než Kváča s tělem. To Budějovice do konce třetiny utlumilo a na snížení stavu se do sirény nezmohli.

Třetí třetinu ale otevřeli Jihočeši. David Gilbert dostal do úniku po křídle Zdeňka Doležala a ten poslal Cikánkovi puk nad rameno. Hra se pak začala stěhovat ze strany na stranu, ale šance měli více domácí. Jakub Hajný se například zjevil těsně před Kváčou a poté, co zpracoval skákající kotouč, vystřelil. Proti němu však brankář hostů vytasil další přesný zákrok. Minutu a půl před koncem utkání Petr Kváča ještě opustil klec, čehož využil Petr Hořava a stvrdil tak tři body pro domácí celek.

David Čermák (Rytíři Kladno): Byl to od nás asi nejméně povedený zápas v baráži. Chtěli jsme hned na začátku dostat Budějovice pod tlak, což se nám doma pokaždé podařilo. Od začátku nám ale vůbec nejezdily nohy, neudrželi jsme se na puku v útočném pásmu a nestačili jsme soupeře dobruslovat. Výkon nebyl dobrý. Mysleli jsme, že nám pomůže první vstřelený gól, bohužel jsme hned vzápětí dostali na 1:1. Pak jsme odskočili na dva góly, ale hned v prvním střídání jsme udělali chybu a pustili Budějovice znovu do hry. Máme tři body a to je pro nás to nejdůležitější.

Václav Prospal (ČEZ Motor České Budějovice): Porážka je porážka. Na druhou stranu nás před dneškem čekaly poslední čtyři zápasy v sezoně a nechtěli jsme nikomu zavdat příčinu, aby si myslel, že jsme se na to vybodli. Nechceme celou sezonu zahodit. Sice už nemáme žádnou šanci, ale chceme se prezentovat bojovným výkonem. To si myslím, že se nám dnes podařilo. Bohužel nás v baráži dlouhodobě sráží detaily hry a k tomu nízká produktivita, proto je výsledek takový, jaký je.