31.10.2010,

Reportáž ze zápasu: Kometa Brno – České Budějovice 5:2

Utkání, ve kterém nejlepší tým domácích zápasů hostil nejlepší tým venkovních, začalo lépe pro domácí Kometu, která si vytvářela tlak ihned od první minuty. Po šancích brněnského Krále, Jenyše a Zbořila se z první branky dnešního utkání mohl radovat ve čtvrté minutě Adam Kozel, který po levé straně unikl hostujícím obráncům a šťastnou střelou trefil mezírku mezi betony budějovického brankáře Dvořáka – 1:0. Kometa po vstřelené brance nepolevila, naopak hrozila z rychlých brejků, Jenyšovi v šesté minutě chybělo málo, aby dovedl svůj bekhendový blafák do úspěšného konce. Z rychlého úniku mohli zahrozit i hosté, hostující Matoušek však v desáté minutě nezpracoval ideálně nabídku od jeho kolegy Suchánka a puk napálil jen do hrudi připraveného Jekela. S blížícím se koncem třetiny se hosté více snažili ohrožovat branku soupeře, Samohejl však v jasné šanci trefil jen strážce brněnské svatyně. Když pak ani minutu a půl před koncem nikdo z brněnských nedokázal v závaru dotlačit puk za budějovického gólmana, obě družstva se vydala do kabin za stavu 1:0 pro brněnskou Kometu. Do druhé třetiny vstoupila opět lépe Kometa. Ve 22. minutě vystřelil od modré Jakub Zbořil, jeho střelu sice hostující brankář vyrazil, ale jen na hůl Richarda Garčice, pro kterého už nebyl problém uklidit puk do odkryté brány – 2:0. Hosté se po druhé inkasované brance rozhodli o větší důraz a jen díky výbornému Jekelovi se Samohejl nemohl radovat z kontaktní branky. Ve 25. minutě ujeli hosté dva na jednoho, Pýcha však nezakončil přesně. Do druhé sirény nabídly domácí hostům ještě tři přesilové hry, ve kterých se brněnští, kromě několika mála šancí budějovických, bezproblémově ubránili a odpochodovali tak do kabin s výsledkem 2:0 po dvou třetinách. Třetí třetinu zahájili aktivněji hokejisté z Českých Budějovic, strážce v brněnské bráně však nepřekonali. Ve 47. minutě mohla Kometa zvyšovat již na 3:0, Kozel po Zbořilově střele obkroužil branku, ale nedokázal už puk zasunout kolem ležícího Dvořáka, který puk zachytil holí. Ve 48. minutě po vyloučení budějovického Malovce a Kadlece si Kometa mohla zkusit přesilovou hru 5 na 3, kterou využila již po několika vteřinách, a to když střelu Martina Svobody dorazil do branky Pavel Jenyš – 3:0. Dvě vteřiny po skončení trestu druhého vyloučeného vystřelil ještě Jakub Zbořil od modré, budějovický Dvořák střelu vyrazil, ale opět jen na hůl dojíždějícího Michala Venclíka, který podobně jako jeho kolega před chvílí, uklidil puk za bezmocného Dvořáka – 4:0. Čtyřbrankový rozdíl nejspíše Kometu ukolíbal, hosté v 51. minutě poprvé překonali výborného Jekela, když se v signalizované výhodě prodral před brněnského brankáře Lukáš Vopelka a snížil stav utkání na 4:1. Minutu po obdrženém gólu si domácí ještě navíc zkomplikovali život, když nabídli na oplátku soupeři přesilovou hru 5 na 3. Tu hosté stejně jako domácí potrestali, když střelu od modré dorazil za brněnského Jekela dnes aktivní Pavel Samohejl – 4:2. Hosté najednou ucítili šanci na nějaké body a brněnští se měli co ohánět. V 57. minutě trenér hostujících odvolal z brány svého brankáře a pokusil se o zteč se šesti borci na ledě. Jeho plán však nevyšel, dvě minuty před koncem vyvezl z obraného pásma puk Marc Zajíc a ze středního pásma trefil přesně prázdnou budějovickou bránu – 5:2. Hosté se ještě přes rozhodnutý výsledek pokusili zkorigovat stav, brněnský Jekel už však nepropustil ani gól. Všechny tři body tak zůstávají doma v Brně a rozdíl mezi prvními Budějovicemi a třetím Brnem se tak zúžil na tři body.
Jaroslav Formánek: Zaslouženě jsme prohráli. Soupeř byl lepší hlavně v první polovině zápasu, kdy nás jasně přehrával. Naši hráči nechtěli vůbec nic, nechtěli vyhrávat osobní souboje, nechtěli kotouče. V třetí třetině jsme se zvedli, ale to už bylo pozdě. Urazili jsme hokejového pánaboha, takže pak už to ke konci byla jenom křeč.