Banes Motor České Budějovice

Českobudějovický klub v letošním roce slaví 84 let od svého založení. Hokejový novinář a autor obsáhlé publikace o českobudějovickém hokeji Velký příběh českobudějovického hokeje Ladislav Lhota vám odpoví na dotazy z historie zdejšího hokeje.


Zobrazuji odpovědi 1 - 10 z 16 odpovědí v této kategorii celkem.


Roman Š. 17.1.2013, 07:34
Ahoj Láďo, chtěl bych se zeptat na otázku, jaký trenér v budějovické historii vydržel u prvního mužstva nejvíc sezon v kuse? Děkuji

Odpověď:
Asi nikdo nepřekoná Václava Pilouška, jenž vydržel u týmu nepřetržitě od roku 1928 do roku 1950, a potom ještě pokračoval v období 1951 až 1954. Pan Piloušek ale nebyl trenérem toho typu, na jaký jsme zvyklí v současnosti. Fungoval spíše jako organizační pracovník, dnes bychom řekli manažer. Na hráče působil spíše v roli psychologa, ale do hry jim v podstatě moc nemluvil. Sám neuměl ani pořádně bruslit. Jeho zásluhy o budějovický hokej jsou ale obrovské. V novodobé historii stál na střídačce nejdéle bez přerušení Jaroslav Liška v období 1995 až 2000. Zpočátku jako asistent Vladimíra Caldra, poté jako hlavní kouč.

EVA 15.1.2013, 23:35
Dobrý den pane LHOTO jsme tak trochu pamětníci,když hrál v té době ještě hokej pod hlaviškou SLAVOJE později za MOTOR...FRANTIŠEK NEUMAER...nazývaný..TUMBA...který potom odešel do tehdejšího NSR jestli také není mezi pozvanými účastníky.Zároveň se chci zeptat kde se kniha prodává a kde bychom si ji mohli koupit.Děkují manželé PODLEŠÁKOVI...

Odpověď:
Dobrý den, milí Podlešákovi, děkuji Vám za zájem o moji knihu, ale asi Vás zklamu, už je dávno rozebraná a těžko ji seženete. Dá se půjčit v knihovně nebo s velkou dávkou štěstí ji možná ještě objevíte v nějakém internetovém obchodě. Pokud jde o Tumbu Neumaiera, byl to výborný hokejista, ale do Čech se už vrací málokdy. Setkal jsem se s ním před několika léty. Nevím nic o tom, že by ho klub pozval na nějakou akci.

Petr Sýkora 15.1.2013, 20:57
Kdo nasbíral za svou kariéru nejvíce kanadských bodů ? a Jaký brankář měl nejlepší procentuální úspěšnost ?

Odpověď:
Máte-li na mysli kariéru v budějovickém dresu v době od založení klubu do současnosti, pak Vás zklamu. Tohle nikdo nikdy nespočítá. Oficiální zápisy z ligových utkání existují až od šedesátých let a statistiky z předchozích zápasů jsou nenávratně pryč. Ze starých novin se dají velmi namáhavě (a bez záruky) zjistit střelci gólů, což jsem taky udělal při práci na své knize.

Petr L. 15.1.2013, 19:55
Láďo, jakého podpisu ve své knize si nejvíce ceníš? A možná těžká otázka, jakého hráče celé historie bys ty uvedl jako toho TOP? Díky

Odpověď:
Nejcennější podpis je vždycky ten, který se získává nejobtížněji. Vážím si ale všech, které jsem získal, byť jich není mnoho, protože nechodím s knížkou pod paží. Velkou cenu má třeba podpis Andy Ference, pro který naštěstí nemusím jet do Ameriky. Pokud jde o druhou část otázky, top hráče za celou historii nelze objektivně určit, při uvedení jednoho jména bych křivdil řadě dalších skvělých borců. Byla jich tady hezká řádka.

Ptolemaios 14.1.2013, 21:50
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak dlouho jste pracoval na vaší knize. Předem děkuji za odpověď a pozdravujte Barču ;).

Odpověď:
Na knížce jsem pracoval čtyři roky, ale byly tam nějaké přestávky, takže čistého času asi dva roky. Ale nikdy bych ji za tu dobu nedal dohromady, kdybych již dlouhá léta předtím nezpracovával archiv a nepotkával se s bývalými hokejisty, od nichž jsem načerpal spoustu informací, v některých případech i fotografií. Pozdrav Barče vyřídím, díky.

Martos 14.1.2013, 17:19
Zdarec,
Chytal u vás Petr Briza??? Jinak pozdravujte Jakuba Kováře, Pavla Kantora, Jiřího Šimánka a zbytek kádru (týmu). :D

Odpověď:
Petr Bříza chytal za Motor v období 1983 – 85 a 1987 – 89. Pozdravy v rámci možností vyřídím.

Dušan Bouchal 14.1.2013, 17:15
Dobrý den
co si myslíte nebyla chyba, že klub pustil hráče jako: Gulaš, Pletka, Kašpařík. Nyní by nám jejich vstřelené branky určitě pomohly. Děkuji za odpověď.

Odpověď:
Skutky každého člověka bez výjimky doprovází spousta chyb, velkých i malých. Možná to byla chyba, že tito hráči odešli, určitě by dávali v Budějovicích góly, stejně jako je dávají jinde. Na druhou stranu dostali příležitost v Mountfieldu jiní hráči, kteří třeba zazáří v příštích sezonách. Výše jmenovaným klukům možná prospěla změna a své zkušenosti odjinud třeba zase někdy přinesou zpátky do budějovického dresu.

aleš 14.1.2013, 13:18
Dobrý den,

náš klub získal - jak všichni víme - dosud pouze jediný titul mistrů republiky v roce 1951. Kde vidíte důvody toho, že se to od té doby již nikdy nepovedlo?

P.S. vaše kniha VPČH je naprosto úžasná!

Odpověď:
K zisku titulu od roku 1951 bylo několikrát opravdu blizoučko, především v sezoně 1980 – 81, kdy Motor disponoval zcela mimořádným týmem, o kterém si troufám říct, že byl lepší než tehdy mistrovské Vítkovice. Ale ve sportu vždycky nevyhraje ten úplně nejlepší. Za Vaše vyjádření k mé knize upřímně děkuji. Jsem rád, že našla a stále nachází příznivou odezvu a doufám, že zaplnila mezeru, která tady byla.

petr 14.1.2013, 13:00
Kdo je podle vás nejlepším brankářem, který kdy na jihu působil? nabízí se Roman Turek?

Odpověď:
Někdo z předchozích tazatelů se chtěl ode mne dozvědět, kdo je top hráčem za celou historii. Odpověď na jeho i Vaši otázku je stejná: Nejlepší hráč nebo nejlepší brankář se nedá určit, ale je možné vyjmenovat docela pěknou řádku těch, kteří by nejen ve své době patřili do špičky. Roman Turek by byl jedním z nich.

Štěpán 14.1.2013, 11:46
Kdo nasbíral za svou kariéru nejvíce kanadských bodů ? a Jaký brankář měl nejlepší procentuální úspěšnost ?


Odpověď:
Tahle otázka už jednou padla. Mohu jen zopakovat: Máte-li na mysli kariéru v budějovickém dresu v době od založení klubu do současnosti, pak Vás zklamu. Tohle nikdo nikdy nespočítá. Oficiální zápasy z ligových utkání existují až od šedesátých let a statistiky z předchozích zápasů jsou nenávratně pryč. Ze starých novin se dají jen velmi pracně zjistit střelci gólů, což jsem taky udělal při práci na své knize.


Další stránky
12>>
Sociální sítě

Branky a nahrávky: 5. Remeš (Vachun, Lev), 6. Pitel (Willmann), 29. Vachun (Mar. Kříž, Hoch), 31. Pitel (Willmann, Hoch), 39....