Vzpomínka na extraligový ročník 1993/94
Historie
Průkopníkem hokeje v Hradci Králové byl tamní Bruslařský klub, který už v roce 1926 vstoupil do hokejového svazu. Ve třicátých letech se objevily další týmy, například SK Petrof a Meteor Svobodné Dvory. Záhy dosáhl počet oddílů v Hradci Králové čísla devět. Během války zanikl SK Hradec Králové, ale nově působily ve městě Slavia Hradec Králové a dokonce i SK Žižkov Kukleny, dělnický klub. Pravidelnou soutěží, které se hradecké týmy účastnily, byl pouze Svazový pohár, v němž slavil největší úspěchy Meteor Svobodné Dvory.
Po osvobození Československa spojeneckými vojsky v roce 1945 došlo k přechodu SK Žižkov Kukleny pod Sokol Škoda (v roce 1949), jenž byl později přejmenován na Spartak Hradec Králové ZVÚ. Východočeši bojovali se střídavými úspěchy ve II. lize, ovšem několikrát nedokázali zastavit hrozící pád do divize. Klubu výrazně chyběla umělá ledová plocha a že by si hradečtí bafuňáři zakládali na koncepční práci, to se také zrovna říci nedalo. Velký zvrat nastal v roce 1956, kdy post trénera obsadil Josef Trousílek, který se zasloužil i o výstavbu umělé ledové plochy, která byla uvedena do provozu 11. ledna 1957. Za dalších dvanáct let již byl stadion i zastřešen.
Hradecký hokej zaznamenával úspěchy velmi postupně. V polovině 60. let měl na dosah postup do nejvyšší soutěže, v sezonách 1966-67 a 1967-68 se probojoval do kvalifikace o postup do I. ligy. Po tučných letech však, jak tomu bývá, přišla léta hubená a krize, do které se hradecký hokej dostal, vyvrcholila sestupem do II. národní hokejové ligy. Po třech sezonách se sice podařil Hradeckým návrat do druhé nejvyšší soutěže, ale definitivně se Stadion Hradec Králové uchytil v I. národní hokejové lize v roce 1979. Nejlépe se klub umístil v roce 1983, kdy skončil na druhé příčce. K výraznému zkvalitnění podmínek v královéhradeckém hokeji došlo po Sametové revoluci v roce 1989. Léta páně 1991 do klubu nalil své četné finance Čechoameričan Jan Voda a vyvrcholením byl postup do extraligy na jaře 1993.
HC Stadion Hradec Králové se však v tuzemské nejvyšší soutěži ohřál pouze jeden rok. Vedení klubu si sice kladlo oprávněně vysoké požadavky, ale zkušený tým se nedokázal dát dohromady a kráčel od neúspěchu k neúspěchu. Hradci Králové nepomohli ani takoví borci, jakými byli bratři Martincové, centr Aleš Zima (o rok později si jej vyhlédla mistrovská Olomouc), obránci Radomír Brázda, Radek Měsíček (se Vsetínem získal premiérový titul), Milan Nedoma a v neposlední řadě už tehdy zkušený gólman Libor Barta. Hradec Králové završil špatnou sezónu zpackanou skupinou o udržení, kdy se přes něj přehnaly ambiciozní Vsetín a Slavia Praha.
Hradec Králové se tak vrátil do první ligy, odkud však na jaře 1996 sestoupil do třetí nejvyšší soutěže. Dlouhé roky strádání ukončilo až jaro 2003, kdy Hradec znovu po sedmi letech získal právo hrát druhou nejvyšší tuzemskou soutěž.
Současnost
Na tento tým pozor! Hradec Králové už v uplynulé sezoně naznačil, kde jsou jeho schopnosti, když odehrál mimořádně vyrovnanou čtvrtfinálovou sérii play-off proti Dukle Jihlava. Letošní ročník zatím vychází Východočechům parádně. Do trenérského křesla se usadil muž, který se také podepsal pod nepovedený barážový boj HC České Budějovice, Ladislav Kolda.
Hradečtí beze zbytku využívají pomoci sousedních Pardubic, které v každém zápase vyztuží sestavu Energetiků alespoň třemi hráči. I díky tomu se Hradec Králové nachází na čtvrtém místě prvoligové tabulky a na vedoucí České Budějovice má osmibodovou ztrátu.
Zatímco v domácím prostředí si na Koldův soubor málokdo přijde, na ledech soupeřů mají Hradečtí až nečekané porážky. Jejich slabší formy na cizích kluzištích výrazně využila například Kometa Brno, nebo Ústí nad Labem, ale i Kadaň nebo slaboučká Opava...
Předpokládaná sestava:
Hylák - Mečiar, Kolafa, Petr Suchý, Šeda, Táborský, Hendrich - Jaroslav Kudrna, Alexejev, Beck - Červenka, Tomáš Martinec, Kubišta - Domin, Cetkovský, Pavel Suchý.
Trenéři: Ladislav Kolda a Robert Horyna.
ČESKOBUDĚJOVIČTÍ CHTĚJÍ ODČINIT POTUPNOU PROHRU
Návrat Dvořáka do sestavy? Zatím obestřeno tajemstvím...
Českobudějovická krasojízda bez ztráty bodíčku se povážlivě natahuje. Jihočeši už neztratili bod čtyři zápasy, přičemž uhráli úctyhodné skóre 22:2! V zatím posledním zápase to odnesla Opava, která nevydržela s českobudějovickým týmem ani jednu třetinu. „Podali jsme výborný výkon a zcela zaslouženě jsme vyhráli,“ krátce zhodnotil středeční utkání českobudějovický kouč Josef Jandač. Jeho ovečky položili základ k jasnému vítězství už v 7. minutě, když po spolupráci s Muchou využil přesilovou hru obránce Josef Jindra. Přitom, vzpomenete si, kdy naposledy vstřelili Českobudějovičtí gól v první třetině? V domácím zápase s Berounem svítil na ukazateli skóre po dvaceti minutách stav 0:0, stejně jako proti Olomouci, Chomutovu a v domácím utkání s Kadaní. „Celou první třetinu jsme soupeře k ničemu nepustili. Dali jsme gól v početní výhodě a od té chvíle jsme hráli zcela v pohodě,“ uvedl trenér vedoucího celku první ligy.
V domácím utkání s Olomoucí se konečně zdálo, že Jihočeši zlomili kletbu přesilovek 5 na 3. Během necelých dvou minut nasázeli nešťastníkovi Petru Svobodovi tři branky. „Je daleko snažší proměnit dvojnásobnou přesilovku za stavu 5:0, než při nerozhodném výsledku,“ upozorňoval ihned po zápase Jandač. Jenže v Opavě měli českobudějovičtí hráči možnost hrát ve dvojnásobné početní výhodě téměř dvě minuty za stavu 6:1. Ani jeden gól však z této situace nevytěžili. „Klukům jsem nic nevyčítal. Dobře jsme stříleli, zvonily tyčky, ale prostě nám to nespadlo do branky. Byla by blbost, abych hráčům za stavu 6:1 tohle vyčítal. Nevracím se k tomu,“ řekl smířeně českobudějovický trenér. Českobudějovickým se pomalu vyprazdňuje marodka. Po Petru Sailerovi a Josefu Štraubovi se do sestavy vrátil i obránce Patrik Luža, který kvůli viróze vynechal několik zápasů. Dokonce už se zdálo, že by mohl být připraven do utkání s Berounem, avšak stejně tento statný bek pouze odpočíval na hráčské lavici a místo něj hrál Ladislav Kolda. „Patrik potřeboval potrénovat, aby svůj návrat na led neuspěchal,“ zdůvodnil dlouhou absenci přesilovkového stratéga Jandač.
Ve středu se Českobudějovičtí podruhé v sezoně střetnou s Hradcem Králové. První letošní vzájemný duel dopadl těžkou potupou pro aspiranta návratu do extraligy. Východočeši na svém ledě excelovali a nasázeli zkoprnělým hostům pět branek. „Možná to bude znít divně, ale soupeř nás výrazně nepřekvapil. My jsme však nedali spoustu velmi dobrých šancí a Hradec dal do poloviny zápasu tři góly. Myslím si, že jeden zápas nic neznamená. Máme jim co vracet,“ poznamenal na adresu týmu, který inkasoval v sobotu hned sedm branek v Ústí nad Labem. „Asi budou muset začít lépe bránit,“ odhadl následky sobotního nákladu Jandač.
Poukázal i na výraznou obměnu kádru oproti 15. září, kdy Hradec Králové doma Jihočechům nadělil pětibrankový příděl. Muziku v obraně tvrdí velezkušená dvojice Táborský - Mečiar, ale zbytek týmu vyjma Tomáše Martince a Patrika Fořta, je tvořen tím, co momentálně pardubický trenér Vladimír Martinec v extraligovém týmu nepotřebuje. „Zápas v Hradci za soupeře odehráli například Linhart a Rolínek. Nyní oba patří do základní sestavy Moelleru,“ řekl pro příklad Jandač. Z dalších borců jmenoval ještě Tomaže Razingara, který už své působení na východě Čech ukončil a Ľubomíra Pištěka, na jehož služby ztratil Hradec Králové nárok po jeho odchodu do Vsetína. „Ale určitě mají velmi dobrý kádr. Znovu získali několik hráčů na střídavý start,“ zdůraznil trenér HC České Budějovice. Utkání v Ústí nad Labem například odehráli mladík Jan Kolář, který loni větral soupeřovy obrany spolu s Koukalem a Průchou, a Jaroslav Kudrna.
V posledních dvou zápasech chyběl Jandačovi elitní střelec Edmontonu Oilers Radek Dvořák. Rychlonohý útočník se sice připravuje se zbytkem týmu, přesto je znovu jeho start ohrožený. „Vůbec nevím, zda bude schopen nastoupit,“ omluvil se Jandač. Vyloučen je start beka Radka Martínka a Josefa Kučery, místo kterého bude do hry připraven naskočit Alexander Salák, ale výrazně se zlepšil zdravotní stav dalších dvou marodů. Lukáš Vomela už zřejmě nechal dostatečně odpočinout sešroubovanou ruku a zapojil se do zápasů českobudějovické juniorky. Luboš Rob poslední týden trénoval naplno a je možné, že by zkušený lídr mužstva zasáhl už do středečního boje! „Luboš se musí vyjádřit sám. Pak to prokonzultujeme a já podle toho připravím sestavu,“ neprozradil nic konkrétnějšího Jandač.
Předpokládaná sestava:
Chábera - Mucha, Jančařík, Kotaška, Krstev, Luža, Jindra - Radek Dvořák, Prospal, Hřebejk - Bělohlav, Štraub, Šimánek - Sailer, Musil, Kropáč - Havelka, Mertl, Květoň.
Trenéři: Josef Jandač a Milan Kupka.
STATISTICKÉ CENTRUM
Srovnání obou klubů v letošní sezoně
HC VČE Hradec Králové
Letošní zápasy: 15 9 1 0 0 5 45:40 29 ( +5) Aktuální série: 10 6 1 0 0 3 26:27 20 ( +8) Nejproduktivnější hráč: Tomáš Martinec - 13 bodů (10+3) Nejlepší střelec: Tomáš Martinec - 10 branek Nejlepší nahrávač: Jaroslav Roubík - 8 asistencí Nejtrestanější hráč: Petr Suchý - 32 tr.minuty Nejlepší v +/-: Jan Kolář, Jaroslav Roubík - 5 plusových bodů Úspěšnosti brankářů: 1 - Alexandr Hylák 92,51% 2 - Tomáš Dušek 89,66%
HC České Budějovice
Letošní zápasy: 15 12 0 0 1 2 62:22 37 (+15) Aktuální série: 10 8 0 0 1 1 37:12 25 (+10) Nejproduktivnější hráč: Štěpán Hřebejk - 14 bodů (6+8) Nejlepší střelec: Štěpán Hřebejk, Mojmír Musil, Jiří Šimánek - 6 branek Nejlepší nahrávač: Š.Hřebejk, R.Bělohlav a J.Štraub - 8 asistencí Nejtrestanější hráč: Josef Štraub - 29 tr.minut Nejlepší v +/-: Štěpán Hřebejk - 11 plusových bodů Úspěšnosti brankářů: 1 - Jan Chábera 94,62% 2 - Josef Kučera 90,80%
Uvedeni jsou jen hráči, kteří stále působí ve svých klubech.