05.10.2004, Antonín Vansa

Ve středu hrají Jihočeši s Kadaní

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Hokejisté HC České Budějovice se po úspěšném dvojzápase v Ústí nad Labem a v Havířově vracejí zpět do Budvar arény. Zde je ve středu od 17:30 hodin prověří nevyzpytatelná Kadaň, aktuálně osmý tým prvoligové tabulky.
PŘEDSTAVUJEME SOUPEŘE - SK KADAŇ

Historie

Úplně první ledové souboje se začaly v Kadani uskutečňovat kolem roku 1945, kdy se parta místních rozhodla hrát na „pivovarském“ rybníku (dnešní sídliště 1. Máje). Za dva roky byl zvolen historicky první „HOCKEYOVÝ ODBOR“, který velmi záhy schválil přestěhování z rybníka na nedaleké tenisové kurty. Zde vznikl první tým „TATRAN KADAŇ“ hrající oficiálně I. A. třídu západočeské župy.
V sezóně 1958 – 1959 se začala hrát Okresní soutěž Chomutovska. Kromě roků 60 – 61 a 63 – 64, kdy se soutěž hrála pouze přátelsky. V Kadani hrál Tatran Kadaň a občas se do toho zamotal i Slovan Kadaň.

1. ledna roku 1970 byly slavnostně otevřeny brány nového Zimního stadiónu s umělou ledovou plochou a Kadaň tím předhonila všechny ostatní kluby, které tehdy hrály na přírodních kluzištích. O čtyři dny později byla zahájena okresní soutěž I. A. třídy. Možná i nové a rozhodně lepší podmínky stály za úspěchem tohoto roku, protože Slovan suverénně v okrese zvítězil a své síly soustředil na postup do oblastního přeboru. Po úvodních utkáních vše vypadalo slibně, ovšem v závěrečném odvetném zápase se Smržovkou kadaňští podlehli a postup jim utekl o jednu branku. V následujícím roce 1971 se musel vyřešil organizační problém. V tu dobu totiž stadion poskytoval zázemí dvěma mužstvům – Slovanu Kadaň a DNT Tušimice. Nakonec došlo ke sjednocení, z něhož vyšlo družstvo TJ DNT Kadaň.

Sezónu 1971 – 1972 začínalo TH DNT Kadaň již v krajské soutěži, protože vedení vidělo další rok v okresní soutěži jako zbytečný. A jeho předpoklady se potvrdily a famózní úvodní sezóna ústila až bojem o hokejovou divizi. V ní se DNT muselo postavit mnoha, v té době zkušeným a kvalitním týmům, jako byly Hořice z bývalým reprezentačním brankářem Dvořáčkem. Ani v této chvíli Kadaň nezaváhala a vybojovala si postup do hokejové divize.

První, zkušební rok ve vyšší soutěži nebyl pro TJ DNT jednoduchý. I přesto, že se jednalo o první sezónu v divizi, Kadaň obsadila v první půli soutěže výborné třetí místo, které oceňovala i celá širší veřejnost jako příjemné překvapení. Do konce sezóny DNT výrazně neklesla a skončila na krásném 4. místě z osmi mužstev.
V dalším ročníku se po celé období bojů Kadaň prala o první místo s týmem Kralup. Jedno ze vzájemných utkání, které se hrálo v Kralupech, mělo díky neukázněným divákům dohru i v Praze u STK. Kadaňští jeli do hlavního města s přesvědčením, že jsou naprosto v právu a jediným možným výsledkem jednání je kontumační výhra 5:0. K údivu všech se tak ale nestalo a Kadaň ztratila cenné body. Zbytek soutěže dohrála pod velkým psychickým tlakem a přesto, že nakonec udolala v posledním utkání Kralupy 3:2, před ohromnou návštěvou na domácím ledě ( 1700 diváků), podlehla v barážových bojích Mostu a do II. Ligy nepostoupila.
První půle nové sezóny 1974 – 1975 se rýsovala pro Kadaň opět příznivě a opět probíhal souboj o první místo ve skupině „B“, kam byla Kadaň vylosována společně s Mostem, Mělníkem, Třebenicemi, Teplicemi a Povrly. Druhá část soutěže ale zaznamenala naprostý obrat, mužstvo se trápilo a nakonec obsadilo až třetí místo. Nová sezóna 1975 – 1976 začala stejnou krizí, jakou skončila ta minulá. Měnil se kádr, mnoho hráčů Kadaň opouštělo a noví hráči z řad dorostenců nedokázali dostatečně vyplnit prázdná místa. Výsledkem toho byla po 12. kole poslední příčka. Tým se z posledních sil zmohl alespoň na výhru nad Jaroměří a sezónu nakonec dohrál na čtvrtém místě. Ročník 1976 – 1977 provázely organizační změny, do tisku se dostala skutečnost, že divizní soutěž bude zrušena kvůli výkonnostním rozdílům v jednotlivých skupinách, do kterých se do této doby mužstva dělila. Dva nejlepší z každé skupiny budou rovnou přecházet do vyšší soutěže a zbylé týmy utvoří krajský přebor a budou bojovat o kvalifikaci do II. ligy. Tato informace se dostala k hokejistům až ve chvíli, kdy již neměli šanci postoupit přímo a i přes urputný boj pro ně končila sezóna třetím, nepostupovým místem. Tím byla zahájena éra krajských přeborů.

Sezóna 1977 – 1978 se také nevyvíjela nijak slavně, katastrofu odvrátilo až Opočno, které Kadaň vystřídalo na posledním místě.
I následují ročník měl podobný průběh, tým se ocital na sestupové příčce. V závěru však při DNT stálo štěstí a o sestup se postarala Roudnice. Klání na přelomu roků 1979 – 1980 opět poznamenaly změny v herním systému. Začalo se hrát ve dvou skupinách, dvoukolově, každý s každým. Z těchto dvou skupin budou postupovat tři první do kvalifikace o II. ligu a týmy s nižším umístěním budou bojovat o umístění a o sestup. Kadaň neřešila nové uspořádání, které nevyhovovalo téměř nikomu, pro ni bylo hlavní ukázat, že umí pořád hrát hokej a ukončit tak několik smolných ročníků. Snaha se vydařila a po dramatickém závěru se mohl slavit postup do finálové skupiny. Radost však velmi rychle vyprchala. Začaly se šířit zprávy o tom, že tým „A“ má touto sezónou končit a od příští hrát již pouze přátelské turnaje. Pod tíhou těchto informací se hokejistům nehrálo snadně a odrazilo se to i na výsledku, kdy ve finálové skupině skončili šestí. A fámy se staly skutečností, sezóna 1980 – 1981 se odehrála bez Kadaně. Tehdejší vedení odůvodnilo absenci týmu v přeboru nedostatkem kvalitních hráčů pro tuto soutěž. Zároveň byl však dobrý dorost, a tak se čekalo sezónu na doplnění kvalitních hráčů.

Návrat se však nezdařil tak, jak si asi všichni představovali. Následující dvě sezóny vypadaly téměř stejně. První poloviny soutěže proběhly tragicky a Kadaň opět stála na poslední příčce. Boj o záchranu ale nakonec obrátily ve svůj prospěch a zajistili si účast v dalším ročníku krajského přeboru.
Ročník 1983 – 1984 byl označován jako obtížný. Mužstvo DNT bojovalo již od úvodních zápasů, ale výsledky se opět nedostavovaly, naštěstí se tým dokázal vzchopit a prolomit krizi neúspěchů a umístit se na čtvrtém místě.
Následující sezóna 1984 – 1985 nebyla zajímavá z hlediska výsledků týmu, ty se pohybovaly opět na posledních příčkách. Ovšem kolem hokeje se nemluvilo o ničem jiném, než o možném zastřešení stadionu. Nebyl to jednoduchý úkol, do cesty se krásnému snu stavělo mnoho překážek a plánovalo se i v sezóně 1985 – 1986. Kromě zmatků okolo zastřešení došlo k další změně v rozvržení soutěže. Ze stávajících dvou skupin byla vytvořena jedna. Na prvním místě byla neustále stavba střechy, a tak Kadaň obsadila 7. místo z deseti. Vzhledem k obtížnosti soutěže v tomto ročníků se jednalo o velmi kvalitní výsledek.
V roce 1987 došlo již po několikáté ke změnám. Většina mužstev už byla další změnou znechucena, jelikož co rok, to změna. Tentokrát se v druhé půli oddělilo prvních šest a ti bojovali dvoukolově o přeborníka a o finalistu do bojů o druhou ligu. Hned po ukončení této sezóny došlo k radikálním změnám na poli Kadaňského hokeje. Nikdo nechtěl znovu zažít a hlavně pokračovat ve výsledcích, jaké tým předváděl posledních několik let. Proto došlo k několika dohodám a zanedlouho bylo sestaveno téměř nové DNT Kadaň s jasným úkolem, vrátit hokej na vyšší úroveň. Nová motivace pozitivně ovlivnila výkony a po ukončení základní části tým DNT obsazoval druhé místo a v nadstavbové části své soupeře doslova rozstřílel. Stal se suverénním vítězem a postoupil do bojů o II. ligu. V divácky zajímavém a strhujícím utkání se Sušicí nakonec Kadaň podlehla.

Následující ročník byl opět ve znamení stadionu, i přes stávající problémy bylo rozhodnuto, že stadion zastřešen bude. Hokejisté tento rok dohráli na čtvrtém místě. Muselo se rychle začít s přípravnými pracemi pro zastřešení. Kdo mohl, pomáhal. Na rozestavěném stadionu začala i sezóna 1988 – 1989. Nikdo si od ní nesliboval příliš, přeci jenom všichni upírali svůj zrak na postupy při stavbě. Toto oproštění od tlaku na hráče mělo velmi pozitivní účinek. Kadaň hrála uvolněně a sezónu zakončila na druhém místě.
Pro hokej v Kadani byly důležité i měsíce po sezóně. Dobrovolníci, odborníci a samozřejmě i hokejisté, ti všichni trávili svůj volný čas u kluziště. Od srpna do října 1989 se navozily stovky kubíků prken a dalšího dřevěného materiálu a natáhlo se přes pět kilometrů kabelů. Výsledkem byl začátek nového ročníku 1989 – 1990, již na osvětleném stadionu, na kterém sice stále pokračovaly práce, ale přesto už poskytoval útulné domácí prostředí. Hokejisty tuto sezónu provázel vyrovnaný výkon a s ním i zasloužené čtvrté místo ve finálových bojích.

Následoval famózní nástup do nové sezóny. Kadaň neprohrála z jedenácti zápasů ani jediný a úvodní část soutěže vyhrála s náskokem 8 bodů na druhé Litoměřice. I v úvodních zápasech o postup se dařilo. Náhle však přišel naprostý výpadek a úžasný náskok se zanedlouho vypařil. Kadaň obsadila třetí místo. Za zmínku však stojí, že všechny týmy měly stejný počet bodů a o pořadí rozhodovaly až branky. Závěr roku 1991 znamenal pro DNT Kadaň závěrečné zkolaudovaní zimního stánku a také zrod samostatného hokejového klubu. Valná hromada byla svolána na říjen 1991, kde se s konečnou platností rozhodlo pro samostatný SPORTOVNÍ KLUB KADAŇ!

I přes nepovedený postup v sezóně 1990 – 1991, nový ročník Kadaň zahájila v lize druhé. O tento bleskový postup se postarala TJ VTJ Litoměřice. V polovině roku byla zrušena a na její místo byla dosazena Kadaň. Všichni napjatě očekávali, jak se nové výzvě postaví. Po šestém kole se kadaňští objevovali na solidním čtvrtém místě. Ale nic nebylo u konce. Růžový průběh trval do desátého kola, od té doby Kadaň prohrála co se dalo. V závěru ztrácela na předposlední Most 6 bodů a i přes urputný boj se nedokázala zachránit.

Sezóna 1992 – 1993 tudíž opět začínala v regionálním přeboru. Sestupové zklamání se nedalo překonat snadno a ovlivnilo i začátek soutěže. Kadaň se ale vzchopila a svou bojovností se dostala zpět na první příčku přeboru. Na postup však nebylo dost sil. SK se zvedlo i v dalším ročníku. Celkový výsledek však vypadal stejně. I přesto, že Kadaň dokázala nastřílet za první půli soutěže soupeřům 122 branek a pouze 33 dostat. Největší úspěch byl zaznamenán v utkání proti České Lípě, kdy Kadaň zvítězila v poměru 31:1. Před baráží o druhou ligu vedla tabulku o 13 bodů před Kláštercem. Postup se ale ani nyní nevydařil.
„Do třetice všeho dobrého.“ S tímto heslem se vstupovalo do ročníku 1994 – 1995. První půlí Kadaň opět prolétla jako jasný favorit a touha poskočit do vyšší soutěže byla výjimečná. Rozhodující zápas se odehrál na ledě Českých Budějovic. Divácká podpora Kadaně čítala šest vypravených autobusů s natěšenými fanoušky. Začátek utkání byl plně v režii SK Kadaň. První třetina končila vítězně 2:0. Budějovice ale dokázali vyrovnat na 2:2 a zápas se stal bojem nejen fyzických sil, ale i psychických. Kadaň prokázala pevné nervy, což se o soupeřích říci nedalo. Ve 29. minutě musel rozhodčí ukončit utkání po napadení jednoho z domácích hráčů. Zklamání kadaňských fanoušků z nedohraného zápasu však převážila neuvěřitelná radost z postupu do II. ligy.

Sezóna 1995 – 1996 nebyla nijak oslnivá, Kadaň si musela znovu zvykat na nové soupeře a proto bylo udržení ligy uspokojivým výsledkem. Nová sezóna se vyvíjela podstatně lépe. Kadaň naprosto překvapila všechny celky a postoupila až do baráže o I. ligu. Tím ale senzační jízda kadaňských pro tento rok končila. Kadaň se však chystala v ročníku 1997 – 1998 navázat na předchozí úspěchy. Mnozí byli skeptičtí, ale Kadaň dokázala svůj slib splnit a skutečně se znovu ocitla v boji o první ligu. Situace byla napjatá a nervozita by se dala krájet. Barážovým soupeřem se stal Přerov.

První utkání bylo hrou nervů. Na stadionu se ozývaly hlasy 1350 diváků. Kadaň nastoupila do první třetiny výborně. Ve druhé minutě vedla a zanedlouho vedla již 2:0. To nevydrželi přerovští fanoušci a v hledišti se zvedala vlna nevole. Na to reagovali i hráči a Kadaň se musela potýkat s velmi agresivní hrou. Když v 19. minutě Píša zvýšil na 3:0, byla ledová plocha během několika okamžiků zavalena různými předměty a rozhodčí musel předčasně ukončit první dvacetiminutovku. V druhé třetině Přerov dokázal snížit na 3:1, ale v zápětí vstřelil Píša čtvrtou branku a tím vnesl do řad spoluhráčů klid, který Kadani umožňoval utkání pouze kontrolovat. Chování fanoušků se stále zhoršovalo a ve chvíli, kdy se na ledě povalovalo neuvěřitelné množství kelímků, odpadků, kamenů a dokonce i dýmovnice, rozhodčí 12 minut před koncem ukončil zápas za stavu 5:1 pro Kadaň. Druhý boj o I. ligu byl již klidnější a vyrovnaný zápas končil v normální hrací době 2:2. Nerozhodlo se ani v prodloužení a došlo k samostatným nájezdům. V nich měla větší štěstí Kadaň a vyhrála 3:2.
Doma se očekával na obsazeném stadionu (2500 diváků) opět zisk všech možných bodů, ale nepovedlo se. Na domácím ledě Kadaň prohrála v prvním utkání 2:0 a v druhém 4:1. Stav série se tím vyrovnal na 2:2. Páté utkání se muselo odehrát v Třinci díky tomu osudnému ukončenému zápasu v Přerově. Venku se nám dařilo a díky tomu SK Kadaň porazila Přerov 3:0 po brankách Gogy, Kreuzmana a Jelínka. Hra se tudíž přesouvala zpět na led Kadaně. Vyprodaný stadion v napětí očekával vývoj zápasu. Boj, který je možné skutečně označit jako bitvu na ostří nože zaslouženě Kadaň vyhrála a postoupila do I. Ligy.

Současnost

Celek, který dále než na účast ve čtvrtfinále pomýšlet nemůže. Mužstvo severočeského celku je poskládáno z borců, kteří jsou v Kadani formou hostování z různých extraligových klubů. Ze začátku sezony se Kadaň usadila na lichotivém osmém místě, a pokud si dokáže dobrou formu udržet po zbytek ročníku, není důvod, aby tým, do jehož kádru patří i nedávný kapitán Kladna a Karlových Varů Michal Mádl, nehrál v play-off.

Předpokládaná sestava:
Jež - Pospíšil, Staněk, Lukáš Špelda, Klaus, Hlavatý, Vobořil, Michal Polák - Stavenský, Kuchler, Polanský - Jaroslav Polák, Hlušička, Kajer - žák, Jabrocký, Postl - Pelán, Derfler, Kreuzman.
Trenéři: Alois Chlustina a Miroslav Novák.

BUDE POKRAČOVAT ČESKOBUDĚJOVICKÁ ÚSPĚŠNÁ SÉRIE?

Soupeř to přijede opět jen zkusit, odhaduje trenér HC České Budějovice Josef Jandač

Veleúspěšný dvojzápas mají za sebou hráči HC České Budějovice. V sobotu přehráli dosavadního lídra první ligy z Ústí nad Labem na jeho ledě 3:2, v pondělí si pro změnu poradili s Havířovem 5:2. Jihočeši o své výhře na severu Moravy rozhodli hned v úvodu utkání. Hned ve 44. vteřině zápasu se zapsal do střelecké listiny centr Václav Prospal. O deset minut později se prosadil rekonvalescent Šimánek a za další tři minuty vyprovodil gólmana Vrbu z brankoviště přesilovkovou trefou bek Patrik Luža. „Měli jsme trošku obavy z první třetiny, ale kluci hráli opravdu skvěle a hned v první třetině se nám podařilo položit základ k vítězství,“ líčil průběh úvodní dvacetiminutovky kouč Jihočechů Josef Jandač. Přitom před zápasem musel realizační tým řešit nemálo problémů. Vinou poruchy na autobuse nabrali Českobudějovičtí nepříjemnou ztrátu, kterou navíc umocnila zácpa u Hradiště na Moravě, ve které autobus s prvoligovými hráči uvízl. „Do Havířova jsme přijeli až padesát minut před zápasem,“ prozradil výsledek cestovatelské rovnice českobudějovický kouč.

Přestože hráči v červených dresech nastartovali duel ve výtečném tempu, náskok získaný gólem Luži v 15. minutě už nerozšířili. Domácí borci, posílení o Romana Kaděru, se po vystřídání brankáře vzchopili a slovutnějšímu protivníkovi zdatně sekundovali. „Rozhodně jsme se vedením 3:0 neuspokojili,“ upozornil Jandač. „Havířov není žádný špatný celek a nikdo od nás nemůže očekávat střelecké hody v každém zápase. Soupeř často také umí bruslit a umí hrát hokej,“ dodal českobudějovický trenér. Souhlasil však s tím, že domácí tým vrátili Jihočeši do zápasu sami. V 19. minutě se po vhazování v útočném pásmu dostal k puku Petr Dvořák, neatakován prošel až před Cháberu a snížil gólem do šatny na 1:3. „Byla to opět zbytečná a hrubá chyba. Mohli jsme jít do kabin s tříbrankovým vedením, místo toho se do zápasu vrátil soupeř,“ uvedl Jandač.

Znáte přísloví, že se vítězná sestava nemění? Tak si pozorně prohlédněte útočné formace, které se představily v Ústí nad Labem a v Havířově. Tolik rozdílů nenajdete ani v reklamně-zábavných plátcích, které denodenně přehlcují vaše poštovní schránky. Důvod je ovšem jasný. Zápas v Ústí nad Labem rozhodla formace Hřebejk - Prospal - Dvořák, která zařídila všechny tři branky. Sázka na jeden útok by se Jihočechům nemusela vyplatit. „Potřebovali jsme oživit i ostatní útoky, aby se střelecky chytili i jiní hráči,“ potvrdil Jandač. Proto bývalý kouč Liberce přesunul Musila z první do čtvrté formace, proto zcela nově složil útok Bartoš - Štraub - Šimánek. „Myslím si, že změny přinesly své ovoce. Na gólech se rovnoměrně podílely tři útoky,“ pochvaloval si českobudějovický trenér.

Pouze útok Sailer - Bělohlav - Kropáč vyšel naprázdno. Slovenský ostrostřelec Radoslav Kropáč se netrefil už čtyři kola, Radek Bělohlav a Petr Sailer do černého nezacílili od “vraždění píseckých neviňátek“ v 5. kole. „Moc se jim v Havířově nedařilo,“ povzdechl si Jandač, který opět použil neúčinný experiment s Bělohlavem v centru útoku. Ačkoliv mistr světa z Vídně 1996 opět plnil na úterním tréninku roli druhého centra, Jandač přiznal, že s touto variantou příliš nepočítá. „Nebude to mít dlouhé trvání. V Havířově jsme chtěli hru nějakým způsobem rozhýbat, proto jsme Radka postavili do středu útoku,“ vysvětlil své rozhodnutí kouč. Navíc mu přidělává starosti zdravotní stav křídelního útočníka Petra Sailera. Ten vynechal úterní trénink a jeho start v zápase s Kadaní je nejistý. „V zápase narazil nohou do tyčky. Uvidíme, zda ho vůbec budeme moci postavit,“ řekl Jandač.
Jisté je, že se ve středečním zápase neobjeví obránci Lukáš Vomela, Radek Martínek a útočník Luboš Rob. V plném zatížení je Jiří Šimánek, který již dokonce v pondělí skóroval a Jan Fadrný, který čeká na svou šanci.

Chábera - Jančařík, Mucha, Kotaška, Gýna, Luža, Jindra - Hřebejk, Prospal, Radek Dvořák - Sailer, Bělohlav, Kropáč - Hájek, Štraub, Květoň - Bartoš, Musil, Šimánek.
Trenéři: Josef Jandač a Milan Kupka.