Banes Motor České Budějovice
09.12.2023, Roman Kokoš

V cestě za dalšími body stojí slavící Sparta

Po páteční bitvě v Pardubicích (3:4p) cestuje Motor k dalšímu venkovnímu utkání. Na místě, kde rozehrál sezónu, nyní 27. kolem vstupuje do její druhé poloviny. Nedělní zápas proti Spartě bude zároveň posledním před reprezentační přestávkou. Jeho začátek je stanoven na 16:00. Kvůli oslavám 120. výročí založení Sparty je prostor pro fanoušky Motoru výjimečně přesunut do sektoru 116.

Banes Motor

Motor v pátek zakončil první polovinu sezóny zápasem proti Pardubicím. Po druhé dvacetiminutovce, ve které si vytvořil mnoho dalších šancí, byl ve vedení o dvě branky. Nakonec však podlehl 3:4 po prodloužení. V dalším utkání ho čeká druhá Sparta. Proti té jako jediné zatím nebodoval. Nejlepší bilanci v lize má naopak proti Mladé Boleslavi a Plzni, jež dokázal v obou dosavadních střetnutích porazit v základní hrací době. V sestavě mu aktuálně chybí čtveřice útočníků Lukáš Pech, Lukáš Vopelka, Adam Kubík a Milan Gulaš. Do sestavy se místo nich po malé odmlce vrátil Martin Hanzl, který proti Dynamu Pardubice odehrál vynikající zápas včetně proměněného nájezdu. Letos podruhé nastoupil také junior Marcel Kříž.

Z pohledu Českých Budějovic lze první polovinu sezóny hodnotit kladně. Oproti předchozímu ročníku se Motor celou dobu pohybuje ve středu tabulky. Největším pozitivem je rozhodně forma na domácím ledě. Na něm dokázal bodovat s jedinou výjimkou proti všem přijíždějícím soupeřům. Jako negativum se dá označit efektivita. Jihočeši ve svých zápasech (bez nájezdů) nejčastěji vstřelí 2 branky (osmkrát). S průměrem 2,68 inkasovaných gólů to ne vždy vyjde na body. Jen pro úplnost, průměr vstřelených branek po 25 odehraných zápasech činí 2,6.

Z individuálního pohledu se nejlépe daří kapitánu Milanu Gulašovi (7+12). Ten po příchodu Jáchyma Kondelíka prožil bodově povedenější druhou čtvrtinu sezóny a vyhoupl se na čelo týmové produktivity. Mezi obránci to není tak jednoznačné. Díky brance v posledním zápas je s 11 body na prvním místě Mikuláš Hovorka. O bod za ním je trojice Štencel, Doudera a Pýcha. Brankáři pokračují v trendu minulých let. Jedničkou je sice Dominik Hrachovina, ale v případě potřeby ho bez problému zastoupí Jan Strmeň, který dokonce vykazuje lepší statistiky úspěšnosti zákroků (92,09 %), průměru inkasovaných branek (1,78) i poměru výher a proher (4:3).

Sestava Motoru v posledním zápase proti Pardubicím:

Hrachovina (Strmeň) – Štencel, Pýcha, Doudera, Kachyňa, Gulaši, Hovorka, Vráblík – Přikryl, Kondelík, Ordoš – Beránek, Harris, Simon – Koláček, Toman, Valský – Chlubna, Hanzl, Kříž.

O soupeři – Sparta Praha

Nejbližší soupeř Motoru se svým fanouškům na domácím ledě představí teprve podruhé za poslední měsíc. Sparta má svůj kalendář na rozdíl od ostatních značně atypický. Kvůli vytíženosti svojí haly hraje bloky domácích a venkovních utkání. Na funkci to, zdá se, nemá tolik vliv, když jí aktuálně patří druhá příčka v extraligové tabulce a postupně dotírá na první Pardubice. Samotný start do soutěže měla bezchybný. Vyhrála všech šest utkání. Ale po domácí prohře 0:2 s Brnem prošla menší výsledkovou krizí. Tu se jí brzy podařilo překonat, a tak nemuselo dojít k trenérské změně jako v předchozím roce. Oproti předchozím letům se také nemusí zabývat svojí účastí v Lize mistrů a na Spenglerově poháru.

Dobré postavení v tabulce zohledňují i další týmové statistiky. Například oslabení hraje Sparta nejlépe z celé soutěže. Úspěšnost ubráněných oslabení je u jejího názvu na hodnotě 87,25 % a k tomu navíc zvládla na druhé straně vstřelit celkem 7 gólů, o jeden více než Motor. Další prvenství jí patří při vhazování, ve kterém má celkovou úspěšnost 56 procent. O první místo v průměru počtu střel na branku soupeře (33,15) se díky shodě na souhrnné cifře 862 dělí s Mountfieldem.

O střely se v týmu Pražanů stará nejvíc dvojice Pavel Kousal (85) a Michal Řepík (75). Ten je stejně jako na konci minulé sezóny nejproduktivnějším hráčem svého týmu (11+11). Od posledního vzájemného utkání v Budvar aréně došlo k rozšíření jejího kádru v podobě plzeňského odchovance Radka Mužíka, který se na česká kluziště vrátil z Finska.

Sestava Sparty v posledním zápase proti Mladé Boleslavi:

Kořenář (Kovář) – Kempný, Moravčík, Němeček, Irving, Krejčík, Mozík, Tomek – Chlapík, Sobotka (A), Řepík (C) – O. Najman, Horák, P. Kousal (A) – Buchtele, Lajunen, Kestner – Mužík, Konečný, Forman.

Sociální sítě

Branky a nahrávky: 5. Remeš (Vachun, Lev), 6. Pitel (Willmann), 29. Vachun (Mar. Kříž, Hoch), 31. Pitel (Willmann, Hoch), 39....