18.11.2006, Roman Šperňák

Prolomí Jihočeši prokletí holešovické haly?

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Hokejisté HC MOUNTFIELD pokračují ve výtečných výkonech. V posledních třech zápasech v řadě vyhráli a co na tom, že jdenou to bylo v prodloužení. Vítězstvím nad Pardubicemi si udrželi stále čtyřbodový náskok nad Libercem. Vydrží jim jejich forma i v holešovické hale, kde se jim pravidelně nedaří a kde si domácí Sparta Praha vede podobně jako českobudějovičtí hráči ve své aréně?
V posledním utkání proti Pardubicím předvedli českobudějovičtí hokejisté to, co je vyneslo na první příčku tabulky. Už před zápasem mluvil asistent trenéra HC MOUNTFIELD Milan Kupka o rychlé hře, napadání a dobré koncovce. Jeho svěřenci vše splnili do puntíku a zaslouženě zvítězili. „Od druhé třetiny jsme byli lepší než soupeř,“ tvrdil Kupka na pozápasové konferenci. Stejně jako ve Vítkovicích se týmu ze všech tří třetin nejméně vydařila ta první. „Ta byla hodně vyrovnaná,“ doplnil Kupka. A opět rozhodly rychlé góly Jihočechů. Velkou formu mají Viktor Hübl s Michalem Hudcem. Ve trojici s Kamilem Brabencem válcují soupeřovi formace a rozhodují zápasy ve prospěch svého týmu. Dařilo se jim i proti Pardubicím. Zasloužili se o dvě z pěti branek. Jejich podíl je o to cennější, že na jih Čech nepřijel žádný nazdárek. „Byl to kvalitní zápas s výborným soupeřem,“ vysvětlil Kupka. Soupeř s sebou přivezl i nejlepšího střelce soutěže Petra Sýkoru. Ten se také prosadil, ale jeho jeden zásah na body nestačil. Svou formu totiž nepotvrdil Ján Lašák a nebyl tou pravou oporou svého mužstva. Puky se od něj víceméně odrážely a v rozehrávce také neoplýval jistotou. „České Budějovice mají silné mužstvu,“ potvrdil i kouč Pardubic Miloš Říha.

Silné mužstvo má však také Sparta Praha. I když jsou Pražané v současné době na sedmém místě tabulky, zápas v Praze nebude pro Jihočechy procházkou růžovým sadem. Sparta je totiž černou můrou českobudějovického mužstva a zápasy s ní v posledních letech nedopadaly pro Jihočechy dobře. Zlou sérii svěřenci trenéra Jandače zlomili až v posledním vzájemném utkání, kdy v Budvar Aréně vyhráli 5:2. Přesto si nic nemalují. „Bude to hodně těžké utkání,“ tuší útočník Tomáš Vak. „Pro nás je ale poslední dobou každé utkání těžké. Hrajeme nahoře a každý se na nás chce vytáhnout. Jestli hrajeme se Vsetínem, Zlínem nebo Spartou. Ono to vyjde nastejně.“ I když Vak tvrdil, že soupeř se vždy chce vytáhnout, odmítl, že by hráli soupeři zákeřně. „Že by se uchylovali k záludnostem si nemyslím, ani jsem něco podobného nezažil. Týmy se zatáhnou více do defenzivy a utkání jsou prostě těžší.“ Podle Vaka nebudou on i jeho spoluhráči v Praze předvádět stejný hokej, jaký byl k vidění v posledním zápase proti Pardubicím. „Venku a doma hrajeme vždy trochu jiným stylem,“ dodal Vak. Sparta Praha má podle něj vyrovnané mužstvo. Dávat si na někoho zvlášť pozor prý nejde. „Celé dvě pětky Sparty jsou na vysoké úrovni. Každý hráč může dát gól,“ vysvětlil Vak. Přesto se v minulém vzájemném zápase jedna slabina mužstva trenéra Výborného ukázala. Byla jí nevyrovnaná forma brankáře Sapfického. Některé z gólů, které Sparta na jihu Čech dostala, šly čistě na jeho vrub. Od Salfického se čekalo mnohem víc, než co v současné době předvádí. „Každý brankář má své slabé chvilky. Proti nám se mu například utkání úplně nepodařilo, ale myslím si, že v dalších zápasech Spartu drží,“ oponoval Vak. Jihočeši si ale určitě přejí, aby si v zítřejším zápase vybral Salfický i celé mužstvo soupeře slabší chvilku.

POSLEDNÍCH OSM ZÁPASŮ NA SPARTĚ V ZÁKLADNÍ ČÁSTI EXTRALIGY

2005/2006

Sparta – České Budějovice 7:2.
Branky a nahrávky:
13. Ton (Marek, Štrba), 15. Stehlík, 22. Marek (Štrba, Ton), 24. Ton (Štrba, Marek), 50. Netík (Kašpařík), 52. Marek (Vykoukal), 59. Stehlík (Kašpařík) - 46. M. Hudec (Harant), 50. Sailer (Šimánek, Hübl). Rozhodčí: T. Andersson (Švéd.) - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:7. Využití: 2:1. Diváci: 4055. Třetiny: 2:0, 2:0, 3:2.
Sparta: Schwarz - Hlavačka, Stehlík, Vykoukal, Jan Hanzlík, Dobroň, Toman - Ton, Marek, Štrba - O. Kratěna, Jakub Šindel, Vopat - Netík, Kašpařík, Špaňhel - Zelenka.
Č.Budějovice: Chábera (24. Kučera) - Harant, Gřegořek, Kotaška, Kutlák, Mucha, Vydarený, Posmyk, Jindra - M. Hudec, Brabenec, Veselý - Šimánek, Hübl, Sailer - Bělohlav, Krátoška, Kotrla - Kopecký, Hanzal, Hřebejk.

Sparta – České Budějovice 5:1.
3. O. Kratěna (Štrba), 23. Sivek (O. Kratěna, Chabada), 38. Ton z trest. střílení, 50. Štrba (Ton, Marek), 52. Marek (Ton, Černošek) - 32. Sailer (Hübl, Posmyk). Rozhodčí: Rejthar - Čížek, Padevět. Vyloučení: 11:9, navíc Jan Hanzlík (Sparta) 10 min. Využití: 3:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3689. Třetiny: 1:0, 2:1, 2:0.
Sparta: Bříza - Černošek, Nikolov, Vykoukal, Jan Hanzlík, Toman, Tabaček, Stehlík - Chabada, Sivek, O. Kratěna - Ton, Marek, Štrba - Špaňhel, J. Straka, Netík - Dragoun, Langhammer, M. Růžička.
Č.Budějovice: Chábera - Posmyk, Gřegořek, Kutlák, Harant, Vydarený, Mucha, Kotaška, Jindra - M. Hudec, Brabenec, Veselý - Bělohlav, Hübl, Sailer - Kotrla, Vak, Šimánek - Mertl, Krátoška, Hřebejk.

2003/2004

Sparta - České Budějovice 3:2.
21. Řezníček (Hanzlík, Marek), 39. Marek (Výtisk), 46. Kratěna (Špilár) - 12. Bělohlav (Kotaška), 42. Kristek. Rozhodčí: Kolísek - Čížek, Padevět. Vyloučení: 4:7, navíc Bříza (Sparta) 10 min. Využití: 3:0. Diváci: 4248. Třetiny: 0:1, 2:0, 1:1. Sparta: Bříza - Výtisk, Řezníček, Kasík, Srdínko, Sloboda, Hanzlík - Kratěna, Marek, Špilár - Vrbata, Šimíček, Eiselt - Hlouch, Bakus, Vondráček.
Č.Budějovice: Kučera - Jasečko, Vomela, Jindra, Mucha, Ďurák, Kotaška - Rob, Fadrný, Šimánek - Sailer, Štrba, Kaňkovský - Bělohlav, Kristek, Ondřej.

Sparta - české Budějovice 4:1.
8. Broš (Chabada), 15. Ujčík (Řezníček, Chabada), 41. Marek, 54. Marek (Ton, L. Procházka) - 46. Kristek (Štrba). Rozhodčí: Havlík - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:2, navíc R. Čech (ČB) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 2.822. Třetiny: 2:0, 0:0, 2:1.
Sparta: Bříza - Sloboda, Řezníček, L. Procházka, Jan Hanzlík, Výtisk, Srdínko - Ujčík, Broš, Chabada - Ton, Marek, Bartečko - Špilár, Šimíček, Tomajko
Č.Budějovice: Mezin - Jakeš, R. Čech, Jasečko, Jindra, Gýna, Ďurák, od 50. navíc Kotaška - Sailer, Štrba, Bělohlav - Ondřej, Mrázek, Fadrný - Kristek, Bacul, Bartoš

2002/2003

Sparta – České Budějovice 2:1.
17. Tomík (Leška, Jiruš), 27. Broš (Tomajko, P. Martinec) - 24. Ondřej (R. Suchánek, Mrázek). Rozhodčí: Mikula - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 3:6. Bez využití. Diváci: 3387. Třetiny: 1:0, 1:1, 0:0.
Sparta Praha: Bříza - Slavík, Srdínko, Richter, Jiruš, F. Ptáček, Šrek - Špaňhel (45.- 46. Branda), Broš, Kašpařík - Tomík, Leška, Havelka - Zelenka, P. Martinec, Tomajko.
Č.Budějovice: Hudáček - Nedoma (29. Mucha), Kotaška, R. Suchánek, Gřegořek, Jindra, Babka - Štrba, Michálek, Šimánek - Ondřej, Mrázek, Rob - Sailer, Turek, Bartoš.

Sparta – České Budějovice 6:1.
9. Bělohlav, 22. Broš (Ujčík,Tomajko), 32. Bělohlav (Leška,Paroulek), 41. Kratěna (Broš) 50. Kratěna (Broš), 52. Ujčík (Hanzlík), - 49. Štrba (Rob, Štraub); Rozhodčí: Mikula - Guth, Rittich; Vyloučení: 6:5; bez využití; Diváci: 4 806. Třetiny: 1:0, 2:0, 3:1.
Sparta Praha: Bříza - F. Ptáček, Jan Hanzlík, Nedvěd, Srdínko, Nedoma, Jiruš - Ujčík, P. Martinec, Žemlička - Kratěna, Broš, Tomajko - Paroulek, Leška, Bělohlav (43. Vondráček, 45. Havelka).
Č.Budějovice: J. Kučera - Gýna, Babka, R. Suchánek, Slavík, Jasečko, Barinka, od 43. navíc Z. Neckář - Ondřej, Michálek, Bartoš - Štrba, Štraub, Rob - Šimánek (43. Řehoř), Škoda, S. Procházka - od 43. navíc Hřebejk.

2001/2002

Sparta – České Budějovice 5:3.
11. Srdínko (Tomajko), 13. Žemlička (Tomík), 22. Tomajko (Nedvěd, Kratěna), 30. Chabada (V. Novák, Zábranský), 39. Kašpařík (Nedvěd, Tomajko) - 6. Šimánek , 50. Sailer (Čierny), 59. Brabenec (Rob, Nedoma). Třetiny: 2:1, 3:0, 0:2.
Sparta Praha: Bříza - Srdínko, Zábranský, Nedvěd, Ptáček, Šrek, Hamr - Broš, Chabada, Kratěna, V. Novák, Žemlička, J.Hlinka, Tomajko, Kašpařík, Tomík, Bělohlav.
Č.Budějovice: Mařík - Nedoma, Čierny, Jindra, Michal Klimeš, Suchánek, Krajíček, Zubíček, Vaněček - R. Horák, M. Michálek, Hlávka, Brabenec, Brož, Rob, Sailer, Šimánek, Štrba, Vondrka, Řehoř, Hřebejk.

Sparta – České Budějovice 5:2.
14. Bělohlav (J. Hlinka, Zelenka), 18. Tomík (Bříza, Šrek), 44. Chabada (Broš, Kratěna), 46. Broš (Kratěna, Chabada), 58. Tomík (Bělohlav, Kašpařík) - 47. Michálek (Jindra), 58. Rob (Suchánek, Novotný). Třetiny: 2:0, 0:0, 3:2.
Sparta Praha: Bříza - Hamr, Srdínko, Jiruš, Nedvěd, Ptáček, Šrek - Broš, Chabada, Kratěna, Zelenka, Žemlička, Tomajko, J. Hlinka, Bělohlav, Kašpařík.
Č.Budějovice: Mařík - Čierny, Jindra, Suchánek, Krajíček, Zubíček, Vaněček - Lála, Michálek, Brož, Rob, Sailer, Štrba, Novotný, Vondrka, Horák, Kotaška, Bartoš, Hřebejk, Kořínek.