27.12.2005, Antonín Vansa

Odčiní Jihočeši prohru s Karlovými Vary v Litvínově?

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Po vánočních svátcích se opět probouzí hokejová extraliga. Jihočechům asi po hodně zbytečné prohře od Karlových Varů pořádně zhořkl štědrovečerní kapr. Dobrý výsledek avšak neuhrál ani jejich nadcházející soupeř s Litvínova, který prohrál na ledě Vítkovic jasně 1:4. Souboj českého severu a českého jihu začíná na zimním stadionu Ivana Hlinky ve středu od 17.30 hodin!
Je vždy velmi těžké vyhrát dva domácí zápasy v krátkém časovém sledu. A neplatí to jen pro českobudějovické hokejisty, ale tuto zkušenost za sebou mají i tabulkově mnohem lepší týmy. České Budějovice dokázaly v úterý porazit silné Vítkovice 2:1, o dva dny později podlehly o gól Karlovým Varům. A nutno dodat, že úplně zbytečně. „Prohra nás samozřejmě hrozně štve. Nehráli jsme sice dobře, ale Karlovy Vary hrály ještě hůře a zasloužily si potrestání,“ konstatoval trenér jihočeského celku Josef Jandač. Jeho svěřenci museli reagovat na nepříznivý vývoj skóre, když se v šesté minutě prosadil v přesilovce Václav Skuhravý. Přesto dokázali Jandačovi hoši vyrovnat. Veselý a Posmyk se štěstím procedili své pokusy za záda Petra Přikryla a posunuli svůj tým blíže třem bodům. Klíčový moment přišel v závěru druhé třetiny. V čase 39.43 putoval na trestnou lavici Posmyk a přesilovku využila už po sedmi vteřinách nová akvizice Západočechů, obránce Michal Dobroň. „Dvakrát jsme hrubě nezvládli výstup ze třetiny. Obzvláště před gólem jsme puk hráli hodně nedůsledně z pásma a soupeř nás ihned potrestal,“ řekl Jandač. O důležitosti právě inkasované branky se přesvědčil jen o pár minut později v hráčské kabině. Na tým zbytečně obdržený gól hodně dolehl. „O přestávce jsem v šatně viděl ty skleslé obličeje. Hráči opět pocítili, že zatímco oni se na gól šíleně nadřou, soupeř se trefí prakticky z ničeho,“ postěžoval si českobudějovický trenér.

Pravdou zůstává, že Karlovy Vary předvedly hlavně ve druhé třetině velmi špatný výkon. Celkem sedmkrát se musely osvobodit jen za cenu zakázaného uvolnění a gólová střela Michala Dobroně byla teprve čtvrtým pokusem na Turkovu klec v průběhu druhé třetiny. Po vyrovnávací trefě však Karlovarští získali herní převahu, třetí dvacetiminutovku sehráli velmi dobře a v čase 59.56 se radovali z vítězné branky. V rohu kluziště čistě vyhrál osobní souboj nad Gřegořkem Hurtaj, posunul kotouč Skuhravému, který následně našel Petra Kumstáta. Nejlepší karlovarský střelec nedal rychlým švihem nad rameno Romanu Turkovi sebemenší šanci. „K tomu gólu už není co dodat. Byl to pověstný hřebík do rakve. Deprimující je především čas, v němž jsme ho inkasovali. Musím říct, že jsme úplně zbytečně dali Varům tři body. Podle mě ani Karlovarští neví, jak k nim přišli,“ pokrčil smutně rameny Jandač. Jeho svěřenci si však mohou sypat popel na hlavu sami. Po trefě Marka Posmyka z šestatřicáté minuty měli několik šancí, v nichž mohli odskočit na dvoubrankový rozdíl. V jasně největší šanci však selhal i nejproduktivnější hráč HC České Budějovice Viktor Hübl. Při akci dvou na jednoho se překrásně zbavil bránícího Dobroně, ale následně trefil jen hruď Přikryla. „Některé momenty jsme sehráli dobře, ale chyběla nám v nich právě trocha toho pověstného štěstí. Někdy bylo potřeba, aby střela šla jen o pět centimetrů vedle a byl to gól,“ poukazoval Jandač na dvě pěkné rány Petra Gřegořka a selhání Kamila Brabence před odkrytou klecí.

Ztracené body se Jihočeši pokusí nabrat na ledě Litvínova, s nímž letos mají velmi dobrou bilanci. Ze dvou zápasů dokázali vytěžit plný počet bodů. Jen těžko se však dá předpokládat, že Chemopetrol předvede podobně odevzdaný výkon, jako v letošním 10. kole, kdy doma Jandačovu souboru podlehl 1:3. „Tou dobou měli plno zraněných hráčů a v tabulce na tom nebyli dobře. Psychicky to nebylo ono a ve chvíli, kdy jsme se ujali vedení, nastala u nich určitá herní křeč,“ připomněl vývoj prvního vzájemného duelu. „Teď se však otočilo pár kol a Litvínov je v situaci, kdy má na dohled silný střed tabulky. Porazil doma například silný Zlín, výrazně ustálil základní sestavu,“ vyjmenoval současné trumfy Severočechů. A v neposlední řadě se koučům Sýkorovi s Fialou rozehráli klíčoví hráči týmu. Vysoký standard si od začátku sezony drží německý reprezentant Jan Benda, bodově se probral i Robert Reichel a Daniel Branda. „Nebylo by dobře zapomenout ani na Iva Proroka, který rovněž umí dát gól,“ dodal Jandač.

O tom, že to nebude jednoduchá záležitost svědčí i zdravotní stav Českobudějovických. Navíc si kouč Josef Jandač všímá výrazného poklesu formy u jednotlivých borců. Nejmarkantněji je to vidět na příkladu Viktora Hübla a Jiřího Šimánka. Před reprezentační pauzou odváděli skvělé výkony, pravidelně byli zapisováni do střelecké listiny, nicméně teď se herně hledají. A Viktor Hübl si dokonce v rozhovoru pro hokej.cz postěžoval, že po náročném programu cítí pořádně velkou únavu. Šimánek s Hüblem začali sebezničující kůru v pondělí 12. prosince na ledě Slavie Praha, kde Jihočeši prohráli 3:4. Ve středu už oba hráli za národní tým v Českých Budějovicích proti Finsku, o víkendu zvládli dvě, respektive tři utkání v rámci moskevského Rosno Cupu. V úterý a o dva dny později už opět hráli českou nejvyšší soutěž. „A rozhodně nesplnili to, co jsem od nich čekal. Nevím, jestli to bylo tou únavou, ale oba dva hráli velmi špatně,“ pronesl Josef Jandač. „Navíc Jindra Kotrla už nějaký ten měsíc hraje se sebezapřením, protože má problémy s naraženým ramenem. Radek Bělohlav se teprve dostává do zápasového zatížení, Tomáš Vak je limitovaný tým, že hraje s injekcemi v koleni,“ doplnil výčet lapálií ve svém celku Jandač. Mimo hru zůstává Václav Nedorost a rovněž by v Litvínově neměl nastoupit ani Zdeněk Kutlák.