Mládež Motoru má k dispozici novou metodiku tréninku
Kdy se narodila myšlenka, že dáte dohromady metodiku tréninku?
Hlavní metodik Motoru Petr Míšek ve spolupráci se mnou vypracoval pro celý klub metodiku suché přípravy. Požádal mě, jestli bych mu s přípravou pomohl a ztvárnili jsme metodiku tréninku pro celý klub. V dřívějších letech jsme měli problémy s tím, že mladí hráči přecházeli z juniorského týmu do áčka fyzicky nepřipraveni. Často měli zranění, která se opakovala. Hokejista v juniorce by měl být připraven na dospělý hokej. Tomu jsme chtěli předejít a nastartovalo nás to k zamyšlení a k následným úpravám metodiky klubu z dřívějších let.
V čem přesně spočívá?
Jedná se o specifický tréninkový proces zaměřený na mládež, je odlišný od přípravy dospělých. Je to vytvoření předpokladů mladého hráče k tomu, aby se později mohl prosadit v dospělém hokeji. V metodice jsou pro hráče od šesti let jasně dané dvouleté až tříleté cykly, které určí, co by měl daný hráč zvládnout.
Co všechno obnáší?
Je to komplex všeho druhu a nejenom tréninku. Obsahuje to i prvky, jak by měl člověk regenerovat, stravovat se a tak dále. Snažíme se to do hráčů dostat, dělá se pro ně opravdu hodně. Záleží pouze na nich, jak se k tomu postaví. V metodice nechybí ani testování u pana Pavla Suchánka. Neustále je máme pod kontrolou, víme, jak na tom jsou. Nejsou to pouze kondiční testy, kontrolujeme i stavbu těla, množství tuku či hustotu kostí.
Pro jaké věkové kategorie se metodika vztahuje?
Je to sportovní příprava hráčů od přibližně šesti let až do juniorské kategorie. Bereme v potaz to, že, co se děti naučí v rozmezí od šesti do dvanácti let, to používají po zbytek života. Je pro nás dost důležité, aby děti měly dobrý základ a dbalo se opravdu na všechno.
Na metodice jste se podílel společně s Petrem Míškem?
Společně s Petrem jsme vypracovali nějaký materiál a předložili každému trenérovi, aby se k tomu vyjádřil. Případně to obohatil svými poznatky. Záleželo nám hodně na tom, aby se mohli všichni trenéři do metodiky zapojit. Máme i nového kondičního trenéra Eddieho Turka, který doplnil hlavního kondičního trenéra jako další spolupracovník. Navštívili jsme několik sezení, seminářů a školení, kde jsme získávali nové informace. Některé semináře dokonce vedl známý profesor Pavel Kolář, navštívili jsme i docenta Periče. Všechny vědomosti, kterými jsme nabyli, jsme do toho vložili.
Čerpal jste při metodice i ze svých vlastních zkušeností z předešlých let?
Když jsme to probírali ze všech možných stran, tak jsme zjistili, že naše budoucnost je de facto ukryta v naší minulosti. I v období bývalého režimu byli velmi vzdělaní trenéři, kteří měli dobrý pohled na věc. Není náhoda, že například Spojené státy americké, Švýcarsko či další země od nás přebíraly několik programů na výchovu mládeže. Něco jsme pozměnili a zároveň jsme se vrátili k základům, které se v poslední době moc nepoužívaly. Mám tím na mysli například základní prvky gymnastiky, či něco ze silového tréninku. Především také základy herní inteligence a herní dovednosti. Za pomoci nejnovějších vědeckých výzkumů jsme to dali dohromady a sestavili jsme program, jenž uvádíme v metodice.
Zároveň je to jedna z věcí, kterou jste vytvořili pro lepší podmínky v akademii ČSLH?
Jsme členy nově vzniklé akademie ČSLH a všichni pevně doufáme, že to bude velký přínos pro celý Jihočeský kraj. České Budějovice tím navážou na svou velkou hokejovou minulost a kvalitu, která v tomto hokejovém městě vždy byla.