17.10.2011, Roman Šperňák

Martynek ukončil čekání na gól. Trefil se poprvé v sezoně

Č. B u d ě j o v i c e - Hned tři hráči budějovického HC MOUNTFIELD mohli mít v zápase se Zlínem obzvlášť velký důvod k radosti. Každému se totiž povedlo v sezoně něco poprvé. Brankář Jakub Kovář vychytal první letošní nulu. Útočník Rostislav Martynek zase vstřelil první branku v mistrovském zápase a stejné to bylo i pro obránce Kranjce, který svou trefou zaznamenal první zásah v české lize vůbec. Vítězství 4:0 nad Zlínem bylo nečekaně vysoké. I proto byly na tvářích hráčů znatelné především úsměvy.

„Gól jsem ve druhé třetině nedal, alespoň jsem pak dohrál rozhodčího.“

Snad nikdo jiný nemusel na gól čekat tak dlouho. A to má jejich střílení v popisu práce. Budějovický útočník Rostislav Martynek se proti Zlínu trefil v extraligovém zápase poprvé od 18. ledna, kdy dával ještě v uplynulém ročníku gól do sítě Slavie Praha. Pak přišlo zranění kolena a další pauza. Proti Zlínu měl velkou šanci už ve druhé třetině. Trefil se však až v poslední části hry, když ujel společně s Františkem Ptáčkem a místo očekávané nahrávky na něj zvolil střelu. „A trefil jsem přesně teploměr,“ usmíval se Rostislav Martynek.

Najděte hlavní faktory, které vás dovedly k takhle výraznému vítězství nad Zlínem.
Myslím si, že jsme možná začali o něco aktivněji než oni. Rozhodl první gól. Měli jsme větší aktivitu a dostali jsme se do vedení. Druhá část nebyla úplně optimální, měli tam šance, ale Kovi (pozn.: Jakub Kovář) to všechno pochytal, takže díky němu jsme vlastně vyhráli.

Pro vás je to vstřelený gól po delší době. Nebyl jste z toho čekání na něj nervózní?
Nebyl jsem z toho nervózní. Kdyby se prohrávalo, asi bych to vnímal hůř. Ovšem týmu se daří. Dávaly góly jiné lajny a my ve třetí a čtvrté formaci jsme se snažili hlavně nedostávat. Podobné čekání jsem měl i na stý gól. To jsem čekal nějakých patnáct zápasů, takže jsem si říkal, že mi jich ještě pár zbývá. Mohlo mi to tam spadnout i minulý zápas, šancí bylo spoustu. I dneska jsem nějaké měl.

Když jste jel na branku v tandemu s Františkem Ptáčkem, uvažoval jste o tom, že byste mu nahrával?
Říkal jsem Frantovi, že jsem nahrávat skutečně chtěl, protože tam jel pravák a měl by to lepší. Ale výborně mi soupeře odtáhl. Trefil jsem brankáři teploměr. Myslím si, že to byla pěkná akce.

Gól jste měl na holi už ve druhé třetině, proč to nevyšlo?
Jeli jsme tři na dva. Aleš Kranjc mi dal nahrávku,ale bekhendem se mi to nepodařilo usměrnit do branky. Ovšem výborně jsem dohrál hlavního rozhodčího za brankou. Takže alespoň to. (směje se).

Dostal od vás naloženo docela dost, takže jste mu něco oplácel?
Asi tak. (další smích)

„Při zkoumání videa jsem byl v klidu.“

V předposledním zápase v Brně byl nule také blízko. Přesto mu jí domácí střelci zkazili. Nakonec se Jakub Kovář dočkal brankáři ceněného shot-outu v desátém utkání letošní sezony. A je nutné říct, že na čistém kontě měl opravdu lví podíl. Vždyť jen během druhé třetiny musel likvidovat osmnáct střeleckých pokusů soupeře. Když hostující asistent trenéra hodnotil výkon domácí brankářské opory, uvedl, že chytil minimálně tři jasné góly.

„Nejdůležitější zákrok byl podle mého názoru za stavu 1:0 v první třetině, kde proti mně stál sám jeden ze zlínských hráčů,“ rekapituloval si své zákroky Jakub Kovář. Byla to šance Důrase, který nejprve střílel schovaný za obráncem a pak si vyražený puk ještě jel dorazit. Ovšem tuhle šanci Kovář ustál stejně jako zmatek po střele Hamrlíka od modré čáry. To zase jím vyražený puk poskakoval kolem brankové čáry, ale před Köhlerem ho stihl mladý brankář pokrýt. „Byl jsem tam o chvilku dřív než on. Měl jsem trochu štěstí,“ komentoval s úsměvem.

Jinak uznal, že Zlín se na jihu Čech představil jako silný celek a konečný výsledek jeho herním kvalitám neodpovídá. „Abychom uhráli dobrý výsledek, bylo pro nás nezbytně nutné držet nulu co nejdelší dobu. Ve druhé třetině nás soupeř hodně zmáčkl a hodně střílel, ale to souviselo s velkým množstvím přesilových her, které měl,“ dodal Kovář.

Ačkoliv patří Kovář k mladým brankářům, je pověstný svým klidem. O ten nepřišel ani při situaci ze druhé třetiny, kdy Hamrlíkova rána od modré odletěla od branky a po chvíli jeli rozhodčí kontrolovat video. Nakonec rozpažili a gól se nekonal. „Tak nějak jsem si byl jistý. Jediné, co ve mně trochu hlodalo bylo to, jestli se puk neodrazil od zadní tyčky v brance. Já jsem tu střelu vůbec neviděl. Až na poslední chvíli jsem si ji všiml a škrtl ji lapačkou, takže trefila alespoň to břevno,“ okomentoval svůj nenápadný, ale o to důležitější zákrok Jakub Kovář.