19.11.2004, Antonín Vansa, foto Tomáš Železný

Hokejisté vyrukují proti Chomutovu s rekonvalescentem Jančaříkem

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - V sobotu od 17.00 hodin čeká hokejisty HC České Budějovice předposlední představení v první polovině základní části první hokejové ligy. Jejich soupeřem bude aktuálně třetí celek druhé nejvyšší soutěže. Oba týmy se momentálně zmítají v krizi. Jihočeši z posledních tří zápasů prohráli dva, Chomutov z nich vyšel dokonce bez bodu.
PŘEDSTAVUJEME SOUPEŘE - KLH CHOMUTOV

Historie

Klub ledního hokeje byl v Chomutově založen v roce 1945. U jeho zrodu tehdy byli pánové Stanislav Vaisochr, Jan Králíček a Josef Nečesaný. Prvním předsedou chomutovského oddílu se stal právě Stanislav Vaisochr, jednatelem Milan Zábranský a pokladníkem Karel Duda. Chomutov záhy dosáhl úspěchů, které přerostly rámec Severočeského kraje. Už v roce 1952 si proklestil cestu do nejvyšší soutěže. V první lize vydrželi Severočeši až do sezony 1973/74, kdy sestoupili do druhé ligy. Během svého jedenadvacetiletého účinkování v československé nejvyšší soutěži si připsali jednou zisk stříbrných medailí, což je dodnes největší úspěch chomutovského klubu.
První národní hokejovou ligu hrál Chomutov pouze deset let. V roce 1984 jej postihl sestup do II. NHL, v níž přečkal i sametovou revoluci v roce 1989. Dokonce i při rozdělení Československa v roce 1993 nedosáhl Chomutov na postup do první ligy. Dostal se sice do skupiny o účast v I. NHL, ale tam skončil jasně poslední, když dokázal pouze remizovat s Berounem. První liga se do Chomutova vrátila až v roce 1997, kdy tam svou prvoligovou licenci prodalo dluhy zmítané Ústí nad Labem.
Od té doby patří Chomutov mezi špičkové týmy tuzemské nejvyšší soutěže. Hned ve svém premiérovém ročníku skončil severočeský celek na pátém místě. Největšího porevolučního úspěchu dosáhl v sezoně 2000/01. Chomutov dokázal zvítězit v play-off první ligy a v baráži vyzval k souboji jasně poslední tým extraligy, Energii Karlovy Vary. V prvních dvou domácích zápasech Karlovy Vary zvítězily 3:2 a 5:1, ale Chomutovští dokázali na svém ledě sérii vyrovnat. Klíčový třetí zápas na ledě Karlových Varů však severočeský tým nezvládl a nastartoval Energii k uchování extraligové příslušnosti.

Současnost

Chomutov patří dlouhodobě ke stálicím lepší poloviny prvoligové tabulky. V jeho středu působí mnoho hráčů, kteří mají s první ligou bohaté zkušenosti, ale v extralize nikdy pořádně neprorazili. Přesto především první útok ve složení Jeslínek - Koláček - Boušek budí strach. Jeslínek patří řadu let k nejlepším střelcům druhé nejvyšší tuzemské soutěže, Koláček pro změnu k nejproduktivnějším hráčům.
Severočeskému mužstvu patří tradičně úvod soutěže. I letos dokázal Chomutov v první čtvrtině soutěže uhrát sedmadvacet bodů za devět vítězství. V posledních třech utkáních však svěřencům trenéra Vladimíra Kýhose těžce došel dech. Na prohrách v Brně a s Ústím nad Labem není nic špatného. Ovšem prohra 3:5 ve 23. kole na ledě Třebíče byla skutečnou ostudou. Chomutov od 10. minuty vedl po gólu Martina Noska, ale ve 48. minutě zvyšoval domácí Fryauf už na 4:2. Šet minut před koncem sice snížil Koláček, ale výhru beznadějně poslední Horácké Slavie završil střelou do prázdné branky útočník Žiška.

Předpokládaná sestava:
L. Horčička - D. Hájek, Révay, M. Nosek, Pulpán, Řezníček, Trefný - Jeslínek, Koláček, Boušek - Buchal, Charousek, Hahn - Pražák, Miškovic, Martenek - Ibl, Luka, Plaček.
Trenéři: Vladimír Kýhos a Vladimír Petrovka.

JIHOČEŠI SI POTŘEBUJÍ ZVEDNOUT PO PORÁŽCE S KADANÍ SEBEVĚDOMÍ

Z prvního vzájemného zápasu nemohu vycházet, říká trenér Josef Jandač

Na českobudějovické hráče dolehla lehčí krize. V sobotu doma prohráli s nyní již vedoucím celkem první ligy Ústím nad Labem 1:3, o čtyři dny později si nepřišli na Kadaň, která doma svěřence trenérů Josefa Jandače a Milana Kupky přehrála 4:2. „Zápas se zlomil ve druhé třetině, kdy jsme strašně špatně sehráli oslabení. V poslední třetině to mužstvo nezabalilo, hráli jsme více než dvě minuty power-play, ale branky jsme nedali. To však nic nemění na tom, že nad takovými týmy, jako je Kadaň, musíme zvítězit,“ ohlédl se za dvoubrankovou porážkou českobudějovický kouč. Jihočeši hodně dopláceli na až příliš nápadité kombinace před brankou Jaroslava Hübla. Jednu takovou ukázkovou akci sice v 53. minutě dovedl po přihrávce Mojmíra Musila ke gólu na 4:2 kapitán HC České Budějovice Radek Bělohlav, řada podobných akcí však zůstala pohříchu nevyužita. „Řešíme to moc složitě. Místo střely volíme přihrávku, chybí nám tlak od modré čáry na dorážky. Kvůli tomu jsme tak neefektivní,“ postěžoval si českobudějovický kouč.
Tento problém se týká především řady Rob - Štraub - Sailer. Jejich kombinace sice patřily například v duelu s ústeckými Lvi k tomu nejpohlednějšímu ze strany domácích, ale branky velezkušená trojice nedávala, proto se Jandač rozhodl, že nově vzniklou formaci opět roztrhne. A nezůstane jen u toho. Střelecký prach zvlhl slovenskému kanonýru Radoslavu Kropáčovi, dva zápasy za sebou neskórovali reprezentanti Radek Dvořák a Václav Prospal. „Ke změnám došlo a netýkají se jen seskupení pětek, ale i přesilovkových formací,“ uvedl trenér aktuálně druhého celku prvoligové tabulky.
Druhým problémem Českých Budějovic při zápase v Kadani byla častá vyloučení. Domácí borci se v průběhu šedesáti minut posadili na trestnou lavici čtyřikrát, hosté vyfasovali o čtyři dvouminutové tresty více. „Nechci se vymlouvat na rozhodčího, ale myslím si, že dva fauly z naší strany byly posouzené trochu přísně. Myslím si, že rozhodčí by měl mít i cit pro hru a umět posoudit správně to, když se hráč postaví metr od mantinelu a čeká na to, až ho někdo zezadu šťouchne a pak se svalí,“ krčil rameny Jandač. „Já se nesnížím k tomu, abych hráčům říkal, aby také takhle simulovali. Pokud by však tento stav měl trvat delší dobu, sami hráči pochopí, že jinak přesilovku nezískají,“ dodal kouč HC České Budějovice. Přestože Jihočeši dostali v prostřední části hry tři branky v oslabení, nechtěl Jandač svádět prohru o dvě branky na sudího Zubzandu, který byl pověřen řízením středečního střetnutí. „Určitě to není tak, že bychom nedali šance kvůli tomu, že jsme byli častěji vylučovaní. Ale je divné, že v zápase, který hrajeme na jednu branku, máme nakonec více potrestaných hráčů, než soupeř,“ podivil se.
V sobotu čeká na Českobudějovické tým Chomutova. V době, kdy z posledních tří zápasů vytěžili Jihočeši jen tři body, neexistuje pro tým z jihočeské metropole jiný úkol, než zvítězit. V prvním vzájemném utkání vyhrál Jandačův celek na severu Čech celkem jasně o pět branek. „Odvedli jsme výborný výkon,“ zavzpomínal na slušivou výhru českobudějovický kouč. Z pětigólové výhry však při stanovování taktiky vycházet nehodlá. „Bude to úplně jiný zápas,“ vysvětlil ve stručnosti. Chomutovu patří momentálně třetí příčka prvoligové tabulky. Výrazně se v jeho barvách daří útoku Jeslínek - Koláček - Boušek. „Mají dlouhé roky stabilizovaný kádr a velmi slušnou obranu. Tým je adaptovaný na první ligu, kde hraje neustále v horních patrech tabulky. Můj dojem je však ten, že mužstvo není schopné odehrát kvalitně celou sezonu. Vycházím přitom z poznatků z loňského ročníku, kdy dlouho jasně vévodilo první lize a v play-off se o svojí šanci ani pořádně nepopralo,“ připomněl semifinálové vyřazení od Dukly Jihlava Jandač. Podobný trend Chomutov načal i letos. V úvodu se mu nesmírně dařilo, ale z posledních tří zápasů nedokázal urvat ani jeden bod a už se na něj bodově dotáhla Kometa Brno. „Nedokážu však posoudit, zda jim docházejí síly, nebo je důsledek rozsáhlé marodky, která tým postihla,“ pokrčil rameny trenér HC České Budějovice.
Na marodce českobudějovického týmu už zůstávají jen brankář Josef Kučera a bek Patrik Luža. Ve čtvrtek netrénoval Petr Sailer, ale do zápasu by měl být připraven. Chybět však bude najisto obránce Vladimír Gýna, kterého vedení klubu uvolnilo na dvouměsíční hostování do Vsetína. „Vše směřujeme až k závěru soutěže, kdy se už Vláďa do týmu vrátí a s ním přijde jeden hráč ze Vsetína. Musíme být připravení na to, že stávka v NHL skončí a my pak budeme potřebovat nějaké hráče,“ poodhalil klubovou politiku Josef Jandač. Gýnu by měl v sestavě nahradit Petr Jančařík, který se do sestavy vrací po vleklých problémech se zády. „Petr už musí nastoupit. Je tu od toho, aby hrál a ne aby marodil. Já už v současné chvíli nemohu déle čekat. Musí překonat bolest a nastoupit,“ zdůraznil ambiciozní trenér, který by se chtěl v březnu radovat ze svého druhého postupu do extraligy.

Českobudějovická útočná esa Radek Dvořák a Václav Prospal (oba úplně vpředu) při jednom z cvičení.

Kouč Josef Jandač a brankář Roman Turek bedlivě sledují založení nájezdu dva na jednoho.

Trenér Josef Jandač vysvětluje svým svěřencům schéma dalšího cvičení.

Chábera - R. Martínek, Jindra, Jančařík, Mucha, Kolda, Kotaška - R. Dvořák, Prospal, Hřebejk - Bělohlav, Štraub, Šimánek - Havelka, Musil, Kropáč - Rob, Květoň, Sailer.
Trenéři: Josef Jandač a Milan Kupka.