27.11.2006, Tomáš Zetek, Radek Papáček

Extraliga letí jako vítr - v úterý přijede na jih Čech Plzeň

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Hokejisté HC MOUNTFIELD nemohou mít pro návrat na vítěznou vlnu výhodnějšího soupeře. Do Budvar Arény přijede v úterý trápící se Plzeň, která má na svém kontě z posledních devíti utkání pouze dvě výhry. Tradiční duel s nádechem derby začíná na českobudějovickém zimním stadionu v 17.30.

PŘEDSTAVUJEME SOUPEŘE - HC LASSELSBERGER PLZEŇ

Historie

Vznik hokeje v Plzni se datuje do roku 1929, kdy tamní hokejový klub vznikl jako odbor slavnější fotbalové Viktorie Plzeň. Zpočátku se tento hokejový oddíl střetával pouze s mužstvy ze západu Čech a občas se o propagaci hokeje postarala pražská mužstva. Klub měl tenkrát své sídlo na tenisových dvorech v Luční ulici, později na Roudné na hřišti DTJ Plzeň IV. Největším konkurentem byl tehdy HC Holoubkov.
V neklidném roce 1948 byl plzeňský oddíl přejmenován na Sokol Plzeň IV, rok nato nesl název ZSJ Škodovy závody. Otevření zimního stadionu v roce 1950 znamenalo prudký růst výkonnosti, kromě toho umělý led přitáhl do mužstva kvalitní hráče z okolí. Není tedy divu, že si Plzeň v sezoně 1950/51 vybojovala postup do nejvyšší soutěže. Klub, přejmenovaný nejprve na ZSJ Leninovy závody a poté na Spartak Plzeň, patřil nějakou dobu do hlubokého průměru, ale od poloviny 50.let se zařadil mezi skutečnou elitu. Málokomu se podařilo na horkém plzeňském ledě vyhrát a tudíž Spartak končíval v lize druhý (1958, 1959), nebo třetí. O kvalitě tehdejšího kádru svědčí i fakt, že Plzeňští měli na mistrovství světa 1957 hned čtyři své hráče.
Generační problém srazil Plzeň do druhé ligy v sezoně 1965/66 už pod názvem Škoda Plzeň. Tři roky se marně Západočeši pokoušeli dostat zpět, avšak návrat se vydařil až s příchodem některých kvalitních hráčů z vojny. Při obnovené premiéře mužstvo příjemně překvapilo pátým místem, leč v dalším ročníku plzeňský nováčkovský elán zmizel a Škoda Plzeň opět putovala do druhé ligy. Od té doby sestoupila Plzeň již jen jednou, a to v sezoně 1977/78. Tehdy musela Plzeň podstoupit v Brně tuhý záchranářský boj proti Dukle Trenčín v nejdelším zápase historie ligy (3 hodiny a 44 minut). Plzeň sestoupila až v sedmnácté sérii samostatných nájezdů.
Až do konce 80.let podnikala Škoda Plzeň záchranářské práce, aby v sezoně 1990/91 skončila pátá a o rok později prohrála ve finále s Trenčínem, který famózně dirigoval Žigmund Pálffy. Po odchodu podniku Škoda z postu hlavního sponzora klubu nastaly v Plzni výkonnostní a ekonomické problémy. V sezoně 1994/95 se ještě Plzeň, tentokrát jako HC Interconex, umístila na velice slušném šestém místě, ale následující dvě sezony se jako HC ZKZ Plzeň potácela na jedenácté příčce.
Zlepšení výsledků nastalo až s příchodem firmy Keramika, Horní Bříza a.s. Plzeňský klub si ve třech sezonách po sobě dokázal vyválčit účast v play-off a v ročníku 1999/2000 skončil dokonce třetí! Poslední ročníky se však nesou ve znamení sinusové křivky. Plzeň střídá vynikající umístění s těmi horšími. V sezoně 2003/04 vytáhl výtečně chytající brankář Roman Málek západočeský celek na konečné čtvrté místo, o rok později se Plzeň nedostala ani do play-off a navzdory velkým očekáváním to nedokázala ani následující ročník!

Umístění Plzně v posledních pěti sezónách

2001/02   HC Keramika Plzeň             extraliga  ( 6. místo)
2002/03   HC Keramika Plzeň             extraliga  ( 9. místo)
2003/04   HC Lasselsberger Plzeň        extraliga  ( 4. místo)
2004/05   HC Lasselsberger Plzeň        extraliga  ( 9. místo)
2005/06   HC Lasselsberger Plzeň        extraliga  (11. místo)

Současnost

Mužstvo z tradiční hokejové bašty nepojede na jih Čech v dobrém rozpoložení. Plzeňští sice už v letošní sezoně změnili trenéry, ale ani nově příchozí Jiří Kučera nevzkřísil Západočechy na dlouho. V posledních devíti utkáních uhrál Lasselsberger pouze sedm bodů a před zápasem na jihu Čech má dokonce sérii čtyř porážek v řadě. Naposledy to byl nedělní domácí duel se Slavií Praha. Do něj již v modrém dresu nastoupila posila ze Znojma Martin Čakajík, ale ani tento hráč nepomohl Plzni ke zmrtvýchvstání. Pražané zvítězili i přes skvělý výkon Romana Málka 3:1. Plzeňští mají v posledních dnech problémy hlavně se složením obrany. V sestavě musí dokonce vypomáhat junioři a Čakajíkův trejd za Aleše Padělka byl doslova vynucený. Další změnou v týmu byla volba nového kapitána. Dosavadní vůdce Pavel Trnka přenechal céčko na dresu Radku Matějovskému. Plzeň se snaží zvednout, seč jí síly stačí. Odpíchnou se Západočeši ode dna právě v Budvar Aréně? Po sedmadvaceti kolech jim patří předposlední místo extraligové tabulky.

POSLEDNÍ ZÁPAS PLZNĚ:
HC Lasselsberger Plzeň - HC Slavia Praha 1:3 (0:1, 1:2, 0:0).
Branky a nahrávky:
21. Adamský (Kracík) - 17. Doležal (Kolařík), 22. Doležal (D. Hruška), 31. Vlasák (Kadlec).
Vyloučení: 9:8, Využití: 1:1.
Střely: 42:23.
Rozhodčí: Mikula - Čížek, Padevět.
Diváci: 4720.

František Černý, asistent trenéra Plzně po utkání se Slavií: „Důležité dnes bylo, že když jsme ve druhé třetině vyrovnali na 1:1, Slavia za necelou minutu znovu gólově odpověděla. Další inkasovaný gól při oslabení tři na pět nás dostal do ještě tíživější situace. Za stavu 1:3 proti takovému soupeři už je výsledek takový jaký je. Navíc nám chybělo pět zraněných beků a centr Divíšek."

Předpokládaná sestava Plzně: Málek - Cartelli, Čakajík, Benák, Malinský, Pulpán, Boháč, Martinec - Vampola, Král, Matějovský - Fabuš, Kracík, Ludvík - Důras, Šindel, Adamský - Zelenka, Sakata, Šaffer.
Trenéři: Jiří Kučera a František Černý.

LETOŠNÍ VZÁJEMNÁ UTKÁNÍ:

2. kolo: HC MOUNTFIELD – HC Lasselsberger Plzeň 3:0 (0:0, 3:0, 0:0).

Branky: 36. Šimánek (Veselý), 38. Vak (Vydarený), 40. Šimánek (Vak).
Rozhodčí: Homola - Guth, Rittich. Vyloučení: 10:11, využití: 2:0. Diváci: 4588.

15. kolo: HC Lasselsberger Plzeň - HC MOUNTFIELD 5:3 (1:1, 3:1, 1:1).

Branky: 6. Šindel (Adamský), 26. Šindel (Malinský), 29. Fabuš, 35. Šindel (Adamský), 41. Derner - 5. Veselý, 39. Brabenec (Gřegořek), 43. Gulaš (Mertl).
Rozhodčí: Polák - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 10:10, navíc Divíšek (Plzeň) 10 min, využití: 1:1, v oslabení: 1:1. Diváci: 4980.

VRÁTÍ SE JIHOČEŠI V UTKÁNÍ PROTI PLZNI NA VÍTĚZNOU VLNU?

Kouzlo zápasů s Třincem v neděli padlo

Hokejisté českobudějovického MOUNTFIELDU mají za sebou další velkou a úctyhodnou sérii. Po návratu do extraligy totiž v neděli poprvé ztratili body s třineckými Oceláři. Stalo se tak na venkovním ledě v poměru 1:2. Ve městě železa a oceli se hrálo vyrovnané utkání, které pro oba týmy otevřelo druhou polovinu porce zápasů v základní části. Dlouho bezgólový duel udělal domácím fanouškům hezčí Lubomír Korhoň, který ve 30. minutě překonal dorážkou Tomasovi střely Jana Cháberu. „Po opatrné první třetině jsme v té druhé byli sice herně lepší, ale do vedení šli domácí,“ posteskl si po utkání asistent kouče Českých Budějovic Milan Kupka. Když už to vypadalo, že Třinečtí si udrží vedení a získají cenný skalp Jihočechů, vystřelila nejobávanější bambitka v českobudějovickém týmu. Viktor Hübl svým patnáctým zásahem v sezoně nasměroval zápas do prodloužení, které by pro MOUNTFIELD bylo už třetí v řadě. Jenže to by nesměl v čase 57:03 zbytečně faulovat Petr Gřegořek, a oslabit tím svůj celek. To, že obránce hostů dostal navrch ještě desetiminutový osobní trest, už situaci nějak nezměnilo, protože minutu a tři sekundy před vypršením normální hrací doby vrátil kormidlo utkání na stranu Třince Radim Tesařík. „Převahu ve třetí třetině jsme sice proměnili ve vyrovnávací branku, ale po vyloučení Gřegořka domácí gólem Tesaříka v samotném závěru utkání vyhráli,“ nebylo po zápase příliš do řeči Milanu Kupkovi.

Zápasy s Plzní bývají vždy těžké, říká Václav Nedorost

Do druhé poloviny sezony vstoupili Jihočeši jako lídr tabulky. Jenže po prohře v Třinci byli nuceni své výsostné postavení přepustit Bílím Tygrům z Liberce. Stalo se tak po osmi kolech v řadě, po kterých se svěřenci trenéra Josefa Jandače mohli koukat na své pronásledovatele až ze samého vršku tabulky. V poslední době se však v českobudějovickým týmu nakupila zranění a MOUNTFIELD dokázal z posledních čtyř utkání vyhrát pouze jedno jediné, v prodloužení na Kladně. Po duelu s Oceláři se navíc do kolonky zraněných zařadil i Václav Nedorost. Hráč se zkušenostmi z NHL ještě ani nestačil pořádně vyléčit vleklé problémy s koleny a už je opět mimo hru. Jihočeský odchovanec zůstal ležet na třineckém ledě otřesen během první třetiny, když jej nešťastně trefil kolenem do hlavy Štěpán Hřebejk. “Bylo to strašně nepříjemné, protože jsem na chvíli vůbec necítil pravou ruku,“ vybavuje si moment ze 17. minuty utkání. Původní prognózy nevypadaly nijak radostně, třinecký lékař dokonce zranění odhadoval na naštípnutý obratel. Proto Nedorost vyrazil v pondělí na důkladnější vyšetření do Prahy k doktorovi Barnovi. “Naštěstí to není zase až tak vážné, mám zablokovanou krční páteř a zhmožděný krk,“ vyjasnil okolnosti kolem svého zranění šikovný útočník. Českobudějovickým fanouškům tak spadl kámen ze srdce, že se nebude jednat o nic dlouhodobějšího. Pro úterní střetnutí s plzeňským Lasselsbergerem bude ale svým spoluhráčům určitě chybět. “Rozhodně nás nečeká nic jednoduchého, proti Plzni to bývají vždy těžké zápasy. Oni hrají velice nepříjemným stylem, preferují takový silový hokej,“ říká jinak normálně centr třetího útoku. Když všechno půjde podle předpokladů, tak by se Václav Nedorost mohl vrátit do sestavy již v sobotním zápase, kdy se HC MOUNTFIELD představí před televizními kamerami v liberecké Tipsport Aréně. “Určitě bych raději hrál, něž seděl na tribuně. Navíc mě pořád i občas pobolívají kolena. Nyní tak budu muset klukům jen držet palce, věřím ale, že to zvládnou a Plzeň porazíme,“ uzavírá s bojovnou náladou dvojnásobný mistr světa v kategorii juniorů.

Předpokládaná sestava:
Chábera (Turek) - Gřegořek, Toman, Vágner, Kutlák, Posmyk, Mucha - M. Hudec, V. Hübl, Brabenec - Hřebejk, L. Květoň, Šimánek - Mertl, Vak, Kotrla - Gulaš.
Trenéři: Josef Jandač a Milan Kupka.

STATISTICKÉ CENTRUM

Srovnání obou klubů v letošní sezoně

HC Lasselsberger Plzeň

Letošní zápasy:      27   11  0   1  15    65:85   34
Nejproduktivnější hráč: Tomáš Divíšek - 17 bodů (7+10)
Nejlepší střelec:       Jakub Šindel - 9 branek
Nejlepší nahrávač:      Tomáš Divíšek - 10 asistencí
Nejproduktivnější bek:  Mario Cartelli - 12 bodů (5+7)
Nejtrestanější hráč:    Radek Matějovský - 76 tr.minut
Nejlepší v +/-:         Mario Cartelli, Michal Důras a Martin Čakajík - 3 plusové body
Nejhorší v +/-:         Václav Benák a Richard Král – 11 minusových bodů
Úspěšnosti brankářů:
1 – Roman Málek        92,61%
2 – Petr Jež           95,45%

HC MOUNTFIELD

Letošní zápasy:      27   13  4   2   8    87:74   49
Nejproduktivnější hráč: Viktor Hübl - 25 bodů (15+10)
Nejlepší střelec:       Viktor Hübl - 15 branek
Nejlepší nahrávač:      Viktor Hübl – 10 asistencí
Nejproduktivnější bek:  Petr Gřegořek - 12 bodů (6+6)
Nejtrestanější hráč:    Petr Gřegořek - 63 tr.minuta
Nejlepší v +/-:         Ondřej Veselý a Tomáš Vak – 8 plusových bodů
Nejhorší v +/-:         Zdeněk Kutlák – 11 minusových bodů
1 - Roman Turek        90,92%
2 - Jan Chábera        92,17%
Uvedeni jsou jen hráči, kteří stále působí ve svých klubech.

PŘEHLED DOMÁCÍCH UTKÁNÍ S PLZNÍ OD SEZONY 2001-2002

12.10.2001 HC České Budějovice - HC Keramika Plzeň 2:5 ( 0:3, 1:0, 1:2 )
Šimánek z trestného střílení, Brabenec - Josef Straka 2, Andrašovský, Ivan Vlček, Voskár.

11.1.2002 HC České Budějovice - HC Keramika Plzeň 0:3 ( 0:0, 0:2, 0:1 )
Krátoška, Brabenec, Josef Straka.

4.10.2002 HC České Budějovice - HC Keramika Plzeň 1:3 ( 0:0, 1:2, 0:1 )
Rob - Voskár, Jiří Hanzlík, Duda.

29.12.2002 HC České Budějovice - HC Keramika Plzeň 3:2 ( 1:1, 0:1, 2:0 )
Štrba, Míka, Jasečko - Matějovský, Martin Výborný.

24.10.2003 HC České Budějovice - HC Lasselsberger Plzeň 4:3 ( 1:1, 2:1, 1:1 )
Hřebejk, Rob, Štrba z trestného střílení, Sailer - Sedlák, Josef Straka, Krátoška.

20.1.2004 HC České Budějovice - HC Lasselsberger Plzeň 3:3po prod. ( 1:0, 2:1, 0:2 - 0:0 )
Fadrný, Jakeš, Kristek - Andrašovský 2, Vostřák.

Sailer, Brabenec, Viktor Hübl - Andrašovský 3.