MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
13.06.2018, Pavel Kortus ml.

Doležalovy pocity na jihu Čech: Všechno skvělé, až na jednu věc…

Č. Budějovice - Jeho gólové vizitky posledních sezon straší už nyní obrany soupeřů. A to je teprve červen. Pětadvacetiletá posila Motoru Zdeněk Doležal měl jít ze Slavii pod Černou věž už v lednu, klaplo to ale až po sezoně. "Je to pro mě zase nový level," těší se rozený střelec s holí doprava, který je v Českých Budějovicích jako doma. Trápí ho zde jen jediná věc...

Českobudějovický dres jste měl oblékat už v lednu. Co tomu tehdy stálo v cestě?
Slavia mě tehdy za žádnou cenu nechtěla pustit. Vůbec o tom nechtěla slyšet. Ani případná hráčská výměna od Budějovic pro ni nebyla varianta. Proto jsme to s panem Jelínkem tehdy vůbec nemohli řešit.

Mrzelo vás, že to nevyšlo? Přeci jen Motor měl větší ambice na postup než Slavie.
Jednoznačně. Chtěl jsem jít zase dál, ale bohužel to nevyšlo. Navíc sezonu jsme skončili brzy, nedostali jsme se ani do baráže. Hrozně mě pak štvalo sledovat baráž, když jsme v ní nebyli.

Na jih Čech jste zamířil až v létě. To už probíhala přestupová jednání hladce?
Vcelku ano. V Motoru se sice vyměnil trenér, ale nadále o mě zájem byl. Stále jsem byl hráčem Sparty, takže dohoda už šla jen mezi Motorem a Spartou. Slavia sice chtěla, abych tam podepsal další smlouvu, ale pro mě už to nebylo téma.

Je pro vás angažmá v Motoru dalším krokem vpřed ve vaší kariéře?
Ano, je to zase o level výš. Každý by si přál letět raketově vzhůru celou kariérou, já dělám ty kroky postupně. Motor má skvělé zázemí, tradici – je to zkrátka extraligové město. Navíc z Budějovic je můj táta, takže jsem zde vždy trávil celé léto a mám k jihu vztah. I proto mě to sem táhlo.

V posledních čtyřech sezonách jste nasázel postupně 10, 18, 20 a 18 branek v dresu Litoměřic, Ústí nad Labem a Slavie. Jednoduchou matematikou mi to v sezoně 2018/19 vychází zase na 20 zářezů na pažbě.
Bylo by to hezké (směje se). Ale uvidíme. V průběhu minulé sezony jsem se docela rozstřílel, tak věřím, že budu skórovat i v dresu Motoru. Rád bych však vyměnil vstřelené góly za týmový úspěch. Ten mi pořád chybí.


Zdeněk Doležal v sezoně 2017/18

Body: 38 (18+20)
Střely: 102
Odehrané zápasy: 39
Průměrný ice time: 18:03
+/-: 0

Bude pro vás snazší střílet góly v Motoru s lepšími spoluhráči a v týmu z horních pater tabulky, než v Litoměřicích nebo Ústí, kde se víc „hrálo na vás“?
Těžko říct. Když tady hráli Straka s Nouzou, tak se všechno hrálo na ně a vyhráli celé bodování první ligy. V Motoru se však za poslední sezony tyto statistiky docela vyrovnaly, takže se góly čekají od všech. V týmu se potkám s kvalitnějšími spoluhráči, budeme snad hodně vyhrávat, ale zase těžko říct, kolik budu dostávat prostoru na ledě.

Vybavíte si, jak se vám dařilo při venkovních zápasech v Budvar aréně v dresech předchozích zaměstnavatelů?
Gól jsem tady dal jednou a taky snad jenom jednou se nám podařilo odvést body. Jinak nás kvalitní domácí tým v čele s výbornými fanoušky vždy semlel a odjížděli jsme s porážkou.

Platí mezi ostatními týmy nepsané pravidlo, že do Českých Budějovic se pro body nejezdí?
Řekl bych, že ze stadionu Motoru se nejhůře vozí body z celé první ligy. Je tady vždy kvalitní tým, který je hlavně doma hodně silný. Stojí za ním šest tisíc diváků, kteří jim neodpustí nic. I pro soupeře je to těžší, když hrají celou sezonu před pěti sty diváky a najednou je jich tady šest tisíc. Člověk je pak pochopitelně nervózní. V poslední sezoně jsme to zažili jednou, když přijel Jarda Jágr. Najednou bylo plno a my jsme z toho byli úplně „odvaření“. Už se těším, až budou diváci stát na mé straně (usmívá se).

Kdy jste se připojil k týmu a jak zatím absolvujete letní přípravu?
Původně jsem měl dorazit už v průběhu dubna, ale po domluvě s panem Sailerem jsem přijel až na začátku května. Běžela mi totiž ještě smlouva na Slavii, tak aby z toho nebyly zbytečné problémy. Jinak zažívám nejlepší přípravu v životě. Přestože je náročná a poměrně dlouhá, tak pod vedením Tomáše Cibulky to opravdu má hlavu a patu. Klub si samozřejmě takového profesionála musí mít možnost dovolit, ale je to opravdu na úrovni. Tomáš je profík, který přesně ví, co dělá.

Znal jste se v týmu s někým kromě spoluhráče Lukáše Endála?
Odmala se znám s Petrem Kváčou, dále se Zdeňkem Čápem, Martinem Heřmanem nebo Martinem Novákem. Ale ze zápasů jsem se znal s většinou. Nicméně od nástupu do přípravy mám hned 20 kamarádů, parta je tu výborná.

Zatím se zdáte maximálně spokojený. Je tomu tak?
Opravdu, je to tak. Trápí mě jenom to, že jsem tu sám. Přítelkyně je v Ústí nad Labem a zatím se nechce stěhovat za mnou. Ale to snad také přijde.

Jak na vás zatím působí nový trenér Václav Prospal?
Zatím jsem s ním tolik tréninků neabsolvoval, ale je na něm vidět, že je to obrovská osobnost, kterou všichni respektují. Má obrovskou chuť a všichni chceme společně dosáhnout našeho cíle. Líbí se mi jeho přístup.

Sledoval jste tuto českou hokejovou legendu ve vašich klukovských letech? Měl jste ho v týmu na playstationu?
Nejsem typ, který by hrál na playstationu. Ale sledoval jsem ho na mistrovství světa a v NHL. Dokázal toho v kariéře hrozně moc a je velkou osobností celého českého hokeje.

Sociální sítě

Nejstarší hokejový stadion v Česku dnes slaví třičtvrtě století! A že toho naše aréna zažila! Úspěchy, porážky, ale i požár nebo...

Motor ve třetí třetině obrátil skóre a získal se Zlínem tři body ??hcmotor.cz/zapas.asp?id=C…

Dnes nastoupíme v sestavě už i s Michalem Vondrkou! ??

hcmotor.cz/clanek.asp?id=…Motor doma přivítá poslední Zlín. Zápas bude věnován ženám. A všechny ženy a dívky mají i další...