27.02.2018, Filip Kortus

CEB - HAV 5:0 - Dobrý výkon a vedení v sérii!

Lepší vstup do série si hokejisté Motoru nemohli ani přát. Svěřenci trenéra Jelínka vstoupili do čtvrtfinále proti Havířovu výborně, prosadili se hned pětkrát a navíc Petr Kváča udržel čisté konto. Paradoxně se o čtyři branky zápasu postarala první formace Motoru, když se dvakrát trefil Václav Nedorost a po jedné brance přidali Petr Vampola a Lukáš Květoň. Pátý gól přidal Roman Vráblík. Druhý díl série startuje hned ve středu v 17:30.

Do branky Motoru se postavila určená jednička do play-off Petr Kváča, na druhé straně splňoval tuto roli zkušený Martin Růžička. Do zápasu vstoupili Jihočeši plní elánu a odhodlání. Zpočátku se jim nedařilo kombinovat podle svých představ, ale postupem času začali předvádět dobrý výkon. Do dobré pozice si nabruslil kapitán Kutlák, ale rychle přemístěného Růžičku nepokořil. Netrefil se ani Miloslav Čermák, který se hezky zbavil obránce, ale do střely mu vložil hůl jeden z hostů. Pozorný musel být i Petr Kváča. Po skrumáži v třinácté minutě mohli Havířovští dorážet, ale včasný zákrok domácí obrany překazil šanci AZetu. První branku v sérii trefili domácí hokejisté v přesilové hře. Mezi kruhy střílel Dostálek, ale jeho střelu zblokovali Havířovští pouze k Václavu Nedorostovi, který neměl těžkou úlohu – 1:0.

Druhou třetinu začal Motor rovněž využitou přesilovou hrou. Na konci první třetiny inkasoval dvouminutový trest Tomáš Gřeš a Budějovičtí početní výhodu dokázali využít. Puk si zkrotil mistr světa Petr Vampola a krásnou střelou golfákem pokořil Růžičku – 2:0. V 25. minutě mohl snížit Marek Sikora. Dostal puk do ideálního postavení a ujížděl sám na Kváču. Zkusil střelu těsně nad ledem, ale na domácího brankáře si nepřišel. První formace Jihočechů odehrála celý zápas v dobrém rozmaru a přidávala další branky. Po polovině zápasu vystihl rozehrávku hostů Petr Vampola. Šikovnou žabkou našel Václava Nedorosta, který zvedl Budvar arénu podruhé v zápase ze sedaček – 3:0.

I vstup do třetího dějství se favoritovi série povedl. Na samém začátku to z úhlu dobře zkoušel Bárta, ale trefil jen oblouk branky. Ještě blíže byl hned za chvíli Zdeněk Kutlák, který od modré čáry nastřelil tyč. Čtvrtou branku do sítě AZetu tak přidal až další člen první pětky Motoru Lukáš Květoň. Rychle vtrhl do útočného pásma a střelou přes obránce zasadil Slezanům čtvrtý úder – 4:0. Alespoň snížit mohl AZet necelých třináct minut před koncem. Do útočného pásma se vřítil Jakub Matai a trefil pouze horní tyč. Pátá branka visela ve vzduchu při dvojnásobné početní výhodě domácích, ale Havířovští odolali. Trefil se až dvě minuty před koncem Roman Vráblík, když nezištnou střelou překonal Růžičku a zakončil na konečných 5:0.

Luboš Rob (asistent trenéra Motoru): „Havířov musím pochválit. Hosté vstoupili do utkání velice dobře, což jsme ale očekávali. Soupeř hrál tvrdě, takticky a soustředěně. My jsme se chvíli srovnávali s hrou, která se nám v základní části nedařila. Dva góly v přesilovkách zápas rozhodly. Kvaky chytal velmi dobře a hráči předvedli zodpovědný výkon. Chtěli jsme hru zavřít a nepouštět se do velkých potyček, nestrhávat utkání do extrémního tempa. Přece jen je to první zápas play-off a série se hraje na čtyři vítězné.“

Jiří Režnar (trenér Havířova): „Důstojně a zodpovědně jsme odehráli pouze první třetinu. Branka na začátku prostřední části hry nás zlomila. Motor byl povětšinu utkání hokejovější. Musíme na to zapomenout a připravit se na zítřek.“