09.12.2015, Pavel Kortus ml.

CEB - KAD 4:2 - Motor rozhodl o sedmé výhře v řadě už v první třetině

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Po třetině bylo hotovo! Českobudějovický Motor ve 32. kole WSM ligy rozhodl o výhře nad Kadaní už první třetině, kdy třikrát skóroval a vytvořil si klíčový náskok. I po zbytek utkání byli Jihočeši lepší a nakonec zaslouženě zvítězili 4:2. Dvakrát se trefil Rok Pajič, po jedné brance přidali Radek Prokeš a Josef Straka.

V sestavě Motoru chyběli zranění Mucha, Vráblík, Pýcha a Rob, naopak už hrál Josef Straka. Začátek zápasu měli domácí bleskový. Už po osmnácti sekundách poslal Chovan kotouč na modrou čáru na Petra Kolmanna, jehož střelu tečoval pod horní tyčku Rok Pajič. O minutu později nejistý gólman Dvořák pouze vyrazil Žovincovu střelu z úhlu k nekrytému Heřmanovi, kterému gól sebral společně s kadaňským brankářem ještě obětavý obránce Mrázek. Druhý gól však hosté pouze oddálili. Poslední zákrok si Tadeáš Dvořák připsal proti slabé ráně Kříže na startu čtvrté minuty, tu pouze vyrazil k Radku Prokešovi, jenž trošku kostrbatě dotlačil kotouč do odkryté branky. Do klece hostů se postavil Jakub Čech a hned sledoval velkou šanci svého spoluhráče Hajcmana, jehož samostatný nájezd ale zlikvidoval Gába. Pak se hra uklidnila až 13. minuty, kdy krátce po skončení přesilovky vypálil od modré Dušan Žovinec a pohotový Rok Pajič bekhendem zvýšil na rozdíl tří branek. Stínem první třetiny bylo pro Českobudějovické pouze odstoupení zraněného Martina Heřmana.

I po přestávce na ledě vládli hráči ve žlutém. Domácí byli aktivnější, lépe bruslili a měli navrch. Díky řadě přesilovek se dostali do tlaku a čtvrtý gól visel ve vzduchu. Z řady šancí však gól nepadl, Babkův sólový únik vychytal Čech, kapitán Straka napálil při hře čtyři na čtyři jen tyč. Kadaň hrozila hlavně z brejků, jeden z nich zakončil Hlava špatně a Gába si připsal důležitý zákrok. Hosté se dostali do zápasu v závěru druhé části, která se Jihočechům moc nepovedla. Nejprve Chrpa trefil tyč a po dalších zmatcích v domácí obraně hosté snížili. Faulovaný Štovíček našel před brankou nekrytého Dominika Vaňka, jenž zkorigoval stav.

Nakonec se ukázalo, že definitivně zlomil vážnější odpor Severočechů na startu třetí periody kapitán Josef Straka, který se dostal do úniku a oku lahodící kličkou si pohrál s Čechem. Po čtvrté brance už domácí víceméně hlídali svůj poklidný náskok, ale soupeře do žádných větší šancí nepouštěli. Výjimkou bylo přečíslení dva na jednoho, kdy ale Gába vzal skvělým zákrokem gólovou radost Kadlecovi. V závěru domácí hráli přesilovku pět na tři, Nouza při ní ale pálil vedle branky. V závěru jeli ještě hosté po Suchánkově úmyslném posunutí branky trestné střílení, které proměnil střelou mezi Gábovy betony Martin Štovíček. Motor tak vyhrál posedmé v řadě, Kadaň přehrál 4:2.

Petr Rosol (ČEZ Motor České Budějovice): „Především musím pochválit David Gábu, který nás podržel. I když první třetina skončila díky našim lehkým gólům 3:0, měli jsme pouhých sedm střel na bránu, to je strašně málo. Pak jsme opět přestali kombinovat, střílet a hokej stál s prominutím za ho*no. Na hráče přitom stále tlačíme, aby stříleli ze všech pozic, jinak se góly dávat nedají. Naštěstí jsme byli velice produktivní a zápas jsme dohráli ideálně v náš prospěch.“

Jaroslav Beck (SK Kadaň): „Hodnotit tento zápas je složité. Pro nás to bylo utkání dvou tváří. Nechápu vstupy do třetin, zejména hráče, kteří svým špatným krytím prostoru Budějovicím nabídli takové možnosti. Na jejich domácím ledě je to nehoráznost. Ztratili jsme tím šanci s výsledkem něco udělat a Motoru to jakkoliv znepříjemnit. Šance přitom byly na obou stranách. Zkušenost a suverenita domácích znamená zisk třech bodů.“