Banes Motor České Budějovice
04.01.2010, Antonín Vansa

Odešla další legenda - zemřel Antonín Španinger!

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Ve věku nedožitých čtyřiaosmdesáti let odešel další z mušketýrů českobudějovické hokejové historie, někdejší skvělý obránce Antonín Španinger. V dresu tehdejšího Stadionu a Slavoje odehrál Španinger čtrnáct sezon, během kterých nastřílel padesát branek. V padesátých letech byl obětí vykonstruovaného procesu s členy národního týmu, kteří se měli zúčastnit MS 1950 v Londýně. Klub HC MOUNTFIELD vyslovuje soustrast všem pozůstalým a vyjadřuje svůj nejhlubší zármutek nad odchodem jedné z největších legend českobudějovického hokeje.
Antonín Španinger se narodil 26. května 1926 v Přísečné u Krumlova. Byl klasickým sportovním obojživelníkem, kromě ledního hokeje hrával slušně i kopanou. Během základní vojenské služby dokonce hrál hokej i fotbal, shodně za pražský ATK. Právě v dresu ATK Praha dokonce získal v roce 1950 mistrovský titul, když mužstvo s Antonínem Španingerem v sestavě pokořilo slavný a dosud neporazitelný LTC Praha.
Španingera úspěšná sezona katapultovala do nominace na světový šampionát v Londýně v roce 1950. Jenže místo mistrovství světa čekala tehdy čtyřiadvacetiletého zadáka nejstrastiplnější léta života. V hospůdce poblíž pražského národního divadla zakročila proti hokejovému mužstvu StB. Španinger sice dokázal agentům státní bezpečnosti utéct, i přesto však byl druhý den dopaden. Lidový soud tehdy skutečně proti výkvětu českého hokeje zasáhl tvrdě. Dvanáctka reprezentantů byla úhrnem odsouzena na 77 let a 8 měsíců. Sám Antonín Španinger byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen k osmi měsícům odnětí svobody.
Po propuštění se vrátil do Českých Budějovic, kde odehrál čtrnáct sezon. Zažil dobré roky, když například skončil s tehdejším Stadionem v roce 1953 na celkové třetí příčce. Jinak však zažil spíše těžké sezony poznamenané ústupem českobudějovického hokeje ze slávy. V první polovině šedesátých let ukončil vrcholovou kariéru a několik posledních let sehrál v dresu písecké Jiskry.
Navzdory svým skvělým hokejovým schopnostem nesehrál v dresu československé reprezentace více než dvě utkání. Kromě již zmiňovaného světového šampionátu v roce 1950 přišel v roce 1956 i o Olympijské hry v Cortině D´Ampezzo. Ačkoliv ještě pár dní před startem olympiády pevně figuroval v sestavě reprezentačního trenéra Fardy, poté co pod nátlakem odmítl spolupráci s StB, byl z nominace vyřazen.
Po skončení aktivní kariéry u hokeje nezůstal. Měl sice několik nabídek na trenérskou činnost, všechny však odmítl. Pravidelně však nadále navštěvoval hokejové zápasy v Českých Budějovicích, do Budvar Arény Antonín Španinger pravidelně chodil ještě krátce před svou hospitalizací v prosinci 2009.
Čest jeho památce...