10.12.2023, Michal Špírek, Lucie Citterbartová

SPA - CEB 3:2p - I v Praze vybojoval Motor bod

Tenhle zápas měl hodně společného s posledním představením Motoru. Jihočeši se ve slavnostní atmosféře, kdy Sparta slavila 120. výročí od svého založení, soupeře nezalekli. Přihrávající Filip Přikryl a zakončující Jakub Valský zařídili Motoru vedení po první třetině, stejná spolupráce poslala hosty do dvoubrankového náskoku. Ten ale k výhře, stejně jako v Pardubicích nestačil, ale s prázdnou Budějovičtí neodjeli. V prodloužení zařídil sparťanům bonusový bod Sobotka.

Hosté do zápasu šli znovu bez svých produktivních útočníků Gulaše a Kubíka. Do brány se tentokrát postavil Jan Strmeň. Motor si už po 36 vteřinách hry vysloužil přesilovku a v následujících dvou minutách poprvé ohrozil Kořenáře. Sparta ale odolala. Po střele Tomana, kterou Kořenář po několika následujících dorážkách chytil, se strhla menší šarvátka a na trestnou tak zamířili hráči z obou týmů. V těchto dvou minutách se do větší šance dostal Miroslav Forman, který střílel z ostrého úhlu, Strmeň si na poslední chvíli puku bohužel všiml a schoval ho do lapačky. Pak byla nabídnuta přesilovka i domácím. V té vypálil dělovkou Irving nebo Horák, ani jedna ze střel ale v brance neskončila.

Po komerční přestávce se do větší šance dostal Filip Chlapík střelou ze slotu a o pár desítek vteřin později na něj navázal Michal Kempný, obě šance ale stihl Strmeň pokrýt. Ve čtrnácté minutě se podařilo skóre zápasu otevřít Jakubu Valskému, kterému s Filipem Přikrylem ujel do přečíslení dva na jednoho a puk po povedené kombinaci zapadl do branky. O pár chvilek později vytáhl na tři střely Motoru zákroky opět Josef Kořenář a nedovolil hostům vedení navýšit. Zvlášť Beránkovo zakončení volalo po gólu. Na to si pak do šance najel Radek Mužík, jeho kličku gólman hostů stihl zastavit. Následující střelu Chlapíka po kombinaci se Sobotkou vyrazil Strmeň také pryč. Do koce třetiny už k žádné šanci ani na jedné straně nedošlo. Jihočeši si připsali další velmi povedenou třetinu proti papírovému favoritovi, v ofenzivě byli nebezpečnější, než soupeř.

Druhou třetinu otevřel svou šancí Michal Řepík, branku svou střelou těsně minul. Po delší chvíli bez šancí se domácím nakonec podařilo zamknout soupeře z Českých Budějovic v pásmu, ze vzniklých akcí Buchteleho, Kousala nebo Kempného ale žádný gól nepadl. Ve 32. minutě vyskočili dobře hrající hosté do dvoubrankového vedení a Jakub Valský si připsal už druhý gól v utkání. Opět po krásné souhře s Přikrylem. Hned se zareagovat pokusil Mužík, který si najel z mrtvého úhlu do přebrankového prostoru, kde mu ale v zakončení vypíchl puk brankář. A pak přišlo smolné snížení na 1:2. Po chvílích trošku pomalejší hry získal puk Michal Kempný, který puk přihrál na levý kruh a tam si ho přebral Miroslav Forman, který se tečovanou střelou trefil pod horní tyčku. V závěrečné minutě si domácí v signalizované výhodě drželi tlak, přesilovka Sparty se nakonec přesunula až do následující třetiny.

Početní výhody z minulého dějství domácí nevyužili, ale tesně před jejím koncem došlo k dalšímu provinění Motoru. I toto oslabení ale Motor ubránil excelentně a dokonce následně získal přesilovku pro sebe. Motoru se ale také nepodařilo přesilovku využít a skóre zůstalo stejné. Ve třetí třetině Jihočeši pečlivě bránili, dopředu se moc nehrnuli. Na situaci z 51. minuty ovšem nestačili. Za Strmeně se z kombinace s Filipem Chlapíkem trefil prudkou střelou Aaron Irving a bylo srovnáno. Hra byla pak už o trošku klidnější, na žádné straně nebyly vidět výraznější šance. Českobudějovičtí v závěru utkání dle sudího faulovali a Spartě se na posledních pár desítek vteřin nabídla přesilovka. Kritické momenty Motor ustál a hra tak pokračovala do prodloužení.

I jako do třetí třetiny se domácím přenesla přesilovka, hosté odolali, jenomže těsně po jejím konci si připsal vítězný gól Vladimír Sobotka.

Pavel Gross (Sparta): "V první třetině jsme špatně bruslili, soupeř hrál naopak soustředěně. Byl na nás takticky velmi dobře připraven a dobře zavíral střední pásmo. Klobouk dolů, že jsme se dokázali vrátit do zápasu. Rozhodně to neberu, že jsme ztratili bod, ale naopak jsme dva získali. Dělba bodů je podle mě spravedlivá."

Ladislav Čihák (Motor): "Byl to pro nás zase trošku smolný zápas. Vedli jsme opět nad kvalitním soupeřem o dva góly a chtěli jsme mu sportovní cestou narušit oslavy. Podali jsme bojovnější výkon než v pátek v Pardubicích, ale zase jsme udělali faul a Sparta dala v prodloužení vítězný gól. Je to stejné jako v Pardubicích. Před zápasem bychom bod brali, ale takhle cítíme zklamání."