24.08.2023, Adam Černý (TAB)

SPA - CEB 2:1 - Motor ztratil duel v Milevsku v závěru, Sparta slaví výhru

Hokejisté českobudějovického Motoru k dalšímu přípravnému zápasu vyrazili do Milevska, kde vyzvali Spartu. Na góly chudé utkání nakonec vyznělo lépe pro pražský celek, který v průběhu třetí části otočil skóre a oslavil před zaplněným milevským zimním stadionem vítězství 2:1.

Po opatrném úvodu se do první motorácké šance dostal Harris, na Kováře však nevyzrál. V sedmé minutě se dostal po tlaku v obranném pásmu Motoru ke střele Mozík, prozkoušel Hrachovinu na přední tyči, ale ani sparťanský obránce nedokázal poslat svůj celek do vedení. Následně se po vyloučení Ordoše pálil sparťanský Řepík a svojí ranou orazítkoval břevno motorácké branky. Ve dvanácté minutě udržel v předbrankovém prostoru puk Harris, vybídl následně do zakončení Kubíka, jehož ránu dokázal Kovář dokázal udržet v náruči. Po motorácké přesilovce se opět do tlaku dostali Pražané, Hrachovina musel vytasit povedené zákroky a podržel tak svůj tým. Dvě minuty před koncem první periody se ocitli ve velké šanci Pražané, Vitouch ale nedokázal svůj projektil propasírovat za Hrachovinu, a tak se šlo do kabin za bezbrankového stavu.

Na startu druhé části měli Českobudějovičtí možnost jít do vedení při přesilové hře, početní výhodu svěřenci Ladislava Čiháka ale využít nedokázali. Po pěti minutách se dostal do obrovské šance finský útočník Lajunen, Hrachovina se však proti jeho ráně opět vyznamenal. Pravidlo nedáš - dostaneš mohlo platit o několik sekund později, kdy Jakub Valský se hnal sám na Kováře. Zakočení českobudějovického útočníka si ale sparťanský brankář dokázal pohlídat a ustrážil svojí svatyni. O necelé dvě minuty později se do úniku hnal naopak na druhé straně Kestner, Hrachovina však dokázal jeho ránu s přehledem zlikvidovat. Při dalším motoráckém vyloučení mohli Pražané otevřít skóre, dobývali branku Jihočechů, obrana v čele se skvěle chytajícím Hrachovinou dokázala opět odolat. Ve 34. minutě poté podruhé v zápase zazvonila tyč, tentokráte po střele Hausera. Ani ve druhé třetině jsme změnu skóre nakonec neviděli. Změnit to ještě na konci druhé dvacetiminutovky mohl Přikryl, kterého ale jeden ze sparťanských obránců fauloval a Motor měl možnost přesilové hry. Z té však Českobudějovičtí úvodní trefu vytěžit nedokázali.

Ve třetí části se dlouho hrálo bez větších šancí. Po devíti minutách se poté diváci na milevském zimním stadionu dočkali konečně branky. Na konci krásné kombinace Motoru stál Lukáš Vopelka a rozjásal fanoušky českobudějovického celku! V 51. minutě šli Jihočeši opět do čtyř a Pražané trestali. Dostatek prostoru k zakončení dostal Josh Kestner. O tři minuty později mohlo být ještě hůře pro českobudějovické, když Pražané zatlačili jihočeský celek v jeho obranném pásmu, Hrachovina opět podržel svůj tým pohotovými zákroky. Tři minuty před koncem se šikovně uvolnil Chlapík, kterého fauloval Gulaši a Pražany čekala další početní výhoda. Přesilová hra byla nakonec dokonce dvojnásobná, jelikož trest do konce zápasu obdržel Lukáš Pech, a tak měli Sparťané ideální možnost k tomu obrátit stav zápasu. To se jim povedlo velmi rychle, když po devatenácti sekundách propálil Hrachovinu Michal Kempný. Pražský celek si své vedení již ustrážil do konce zápasu, motoráci již neměli dostatek času na srovnání, a tak si z Milevska pocit vítězství odvezla Sparta.

Pavel Gross (Sparta): „Myslím si, že bylo jasně vidět, že oba mančafty se nacházejí ve čtvrtém týdnu, bylo tam hodně úsilí a chvílemi to bylo unavené. Nebyla tam kolikrát ta pravá jiskra, ale i takové zápasy v lize přijdou a musí se vyhrávat. Vidím tam i ty pozitivní aspekty, dlouho to bylo 0:0, nic jsme neotevírali. Kovy tam také pochytal. Soupeř dal potom pěkný gól, udělali to krásně. My jsme ale hráli dál, nezblbli jsme a nepropadli žádné panice. Pak jsme pěkným gólem vyrovnali a v závěru jsme to přesilovkou pět na tři rozhodli. Někdy se tím zápasy vyhrávají, někdy zase prohrávají. My jsme ho dnes vyhráli a musíme si zapamatovat, že zápasy, které jsou těžké mentálně, se dají vyhrát.“

Ladislav Čihák (Motor): „Nechci se smiřovat s prohrami, ale dneska to kluci odmakali, opravdu se snažili. Bylo tam daleko více pozitivnějších věcí než v zápase se Salzburgem, třeba v taktice, v nasazení. Sparta je opravdu velice kvalitní mančaft a hráli v téměř plné sestavě. Bohužel to rozhodla jedna dvě chyby, které byly potrestané. Mrzí mě, že jsme to vedení nedokázali dotáhnout do vítězného konce, nebo alespoň do prodloužení. Jak jsem ale řekl, kluci to odmakali. Závěr komentovat nebudu, to už nebylo v naší režii.“